UWAGA!

Przylatuje jesienią, zostaje na zimę (Opowieści z lasu, odc.81)

 Elbląg, Bernikla kanadyjska
Bernikla kanadyjska

Pochodzi z Ameryki Północnej. W drugiej połowie XVIII w. sprowadzono ją do Wielkiej Brytanii, w Niemczech pojawiła się w latach 20. XX wieku, a później w Danii, Szwecji oraz w Norwegii. Na zimę bernikla kanadyjska, dużych rozmiarów ptak z rodziny kaczkowatych, przylatuje do Polski. W tym czasie jej największe skupisko znajduje się w okolicach Zalewu Wiślanego.

Nie sposób pomylić jej z żadnym innym gatunkiem. Jej cechą charakterystyczną jest czarna szyja oraz głowa, z białymi plamami na policzkach, czarne nogi i dziób. Bernikla kanadyjska to sporych rozmiarów gęś: jej długość ciała wynosi od 80 do 105 cm, a rozpiętość skrzydeł osiąga nawet 180 cm. Pomiędzy samcem a samicą nie ma znacznych różnic w wyglądzie. Bernikla kanadyjska jest gatunkiem monogamicznym, osobniki wiążą się z jednym partnerem na całe życie. Ptak ten zakłada gniazdo w pobliżu wody (buduje je głównie samiec), w kwietniu i w maju samica składa jaja, które są przez nią wysiadywane przez ok. miesiąc. Przez kolejne dwa opiekuje się młodymi. Warto nadmienić, że w tym czasie samiec bardzo zaciekle broni gniazda oraz rodziny.
       Czym żywi się ta gęś? Głównie trawami i uprawami, ale nie gardzi również pokarmem zwierzęcym.
       "(...) Od zimy 1987/1988 bernikle kanadyjskie corocznie w dużej liczbie (do 1400 osobn.) zimują na Zatoce Elbląskiej oraz w innych częściach Zalewu Wiślanego" – informuje Instytut Ochrony Przyrody PAN. - "Oprócz tego najwięcej stwierdzeń pochodzi z Zatoki Gdańskiej oraz okolic Włocławka. W pozostałych rejonach kraju bernikla kanadyjska jest obserwowana nieregularnie, lecz coraz częściej".
       Swoją wędrówkę do Polski bernikla kanadyjska rozpoczyna jesienią. Doskonałym miejscem do obserwacji tego zjawiska jest Mierzeja Wiślana. To tam widać tysiące migrujących ptaków z ponad stu gatunków, kierujących się na południe. Tymi przelotami interesują się nie tylko hobbyści, ale i naukowcy oraz różne stowarzyszenia i organizacje. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych "Drapolicz", które wraz z Nadleśnictwem Elbląg organizuje Ptasi Piknik w ramach Europejskich Dni Ptaków. Jego siódma edycja odbędzie się już za tydzień, 30 września i 1 października. Więcej szczegółów na stronie Nadleśnictwa Elbląg.
       Warto dodać, że bernikla rozmnaża się również w Polsce. Ciekawostką może być fakt, że pierwszy pewny lęg tego gatunku odbył się w gdańskim Parku Reagana w 2005 r. Para ptaków, która tego dokonała, to uciekinierzy z ogrodu zoologicznego w Oliwie.
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama