UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przyszła zima, czas odśnieżać

 
Elbląg, Straż Miejska przypomina o obowiązku odśnieżania chodników
Straż Miejska przypomina o obowiązku odśnieżania chodników (fot. nadesłana)

Zima to pora roku, w której szczególnie po opadach śniegu i wystąpieniu niskich temperatur, mieszkańcy mają problemy z poruszaniem się po zaśnieżonych i oblodzonych chodnikach. Straż Miejska przypomina, że za odśnieżanie i usunięcie lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, stanowiących część drogi publicznej oraz części nieruchomości służącej do użytku publicznego odpowiadają ich właściciele.

Obowiązek taki nakłada ustawa z 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwała Rady Miejskiej w Elblągu XX/537/2012 z dnia 28 grudnia 2012r. Niewywiązanie się z nałożonego obowiązku zagrożone jest kara grzywny.
       Pamiętajmy jednak też o tym, że każde zdarzenie związane z wypadkiem: np. złamaniem ręki przez osobę poruszającą się po nieodśnieżanym chodniku może rodzić także postępowania odszkodowawcze na drodze cywilnej w stosunku do administratora.
      
Karolina Wiercińska , Straż Miejska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Co roku chodnik przy ul. Zagonowej (wzdłuż ogrodzenia gazowni) nigdy nie był odśnieżany ani oczyszczany z liści jesienią, czy błota w czasie chlapy. Takich miejsc jest mnóstwo, chociażby chodnik przy ul. Radomskiej - nie dość, że wąski, to zasypany przez pług, a miejscami w ogóle nie oczyszczany. To zresztą dotyczy całej dzielnicy Zawodzie. Chodniki są praktycznie nie odśnieżane, oblodzone, a tam gdzie mieszkańcy sami odśnieżają, to właśnie często pług zasypuje te chodniki z powrotem, chociaż z drugiej strony ulicy jest nieużywane pobocze i rowy
 • Stan chodników jest fatalny ! Przy dzisiejszych opadach deszczu - na chodnikach nie ma ani grama piasku. Można się połamać, powybijać zęby tak jest ślisko. GDZIE są odpowiednie służby do tego???
 • straż miejska jaka aktywna, jaki jest powód? chyba likwidacja! jeszcze tydzień i będzie można spotkać was na mieście, co było nie możliwe przez tyle lat.
 • Zapraszam Administratorów z Jaśminowej na wycieczkę na ulicę Lubraniecką i porównać sobie jak powinno wyglądać odsnieżenie chodnika chociażby pod blokami 14/15 i 18,a jak Oni robią chociażby pod blokiem 20.Nawet nie jest posypane piachem. Dzisiejsze przejście poranne pod blokiem 20 ppowolutku to 2 upadki. Właśnie wybieram się z siniakami do lekarza - może się dostanę (oddzielny temat, czy tej zimy ZUS refunduje gips na złamane nogi?). Pozdrowienia. Mieszkaniec 20.
 • Niestety, artykuł nierzetelny bo sugeruje bezwarunkową odpowiedzialność właściciela nieruchomości sąsiadującej z jakimkolwiek chodnikiem. Dodaję więc aby władza czy choćby SM nie wykorzystywały nieznajomości przepisów zwykłego Kowalskiego. Przytoczona ustawa w rozdziale 3,dotyczącym obowiązków właścicieli nieruchomości, w art. 5.podpunkt 4) definiuje, iż uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodnika należy do właściciela nieruchomości, z którą chodnik sąsiaduje ale tylko w przypadku bezpośredniego przylegania tego chodnika do granicy działki nieruchomości. Oznacza to, że jeśli między granicą działki a chodnikiem znajduję się pas zieleni, to właściciel nieruchomości obowiązku utrzymania chodnika w czystości nie ma, a jest to wówczas obowiązkiem gminy, miasta czy zarządcy drogi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Przeczytałemustawę(2013-12-09)
Reklama