UWAGA!

Przyszłość Elbląga oczami kandydatów

 
Elbląg, Siedmiu kandydatów na prezydenta w ogniu pytań Agnieszki Michajłow z Radia Gdańsk oraz Rafała Gruchalskiego, redaktora naczelnego EGI PortEl.pl
Siedmiu kandydatów na prezydenta w ogniu pytań Agnieszki Michajłow z Radia Gdańsk oraz Rafała Gruchalskiego, redaktora naczelnego EGI PortEl.pl (fot. WS)

Jak poradzić sobie z zadłużeniem? Jak zachęcić przedsiębiorców do tego, żeby inwestowali w Elblągu? Co zrobić dla mieszkańców, żeby żyło im się w mieście lepiej? Na te i wiele innych pytań odpowiadało siedmiu kandydatów na prezydenta, którzy uczestniczyli w debacie zorganizowanej przez Radio Gdańsk i Elbląską Gazetę Internetową PortEl.pl. Zobacz zdjęcia z debaty i posłuchaj całej dyskusji.

Zaproszenie do udziału debacie przyjęli wszyscy. Pojawił się więc obecny prezydent miasta Jerzy Wilk z Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Nowak z komitetu SLD Lewica Razem, Witold Wróblewski, który startuje z komitetu sygnowanego własnym nazwiskiem, Adrian Meger z komitetu Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke, Edmund Szwed z komitetu Obywatelski Elbląg, Cezary Balbuza z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej i Robert Grabowski z komitetu Elblążanie Razem.
       Kandydaci musieli zmierzyć się z szeregiem pytań, które zadawała im Agnieszka Michajłow z Radia Gdańsk oraz Rafał Gruchalski, redaktor naczelny EGI PortEl.pl.
      
       Jak zmniejszyć dług miasta?

       Jako pierwszy odpowiadał Cezary Balbuza, który mówił o tym, żeby zracjonalizować wydatki miasta i stawiać na takie inwestycje, które mają przemyślany budżet finansowania. Odwołał się również do pomysłu połączenia gminy miejskiej oraz wiejskiej, czyli utworzenia tzw. aglomeracji elbląskiej.
       - Taka struktura samorządowa ma przez pięć lat bonus ministerialny w wysokości większego o pięć procent wpływu z podatku dochodowego. To daje przez pięć lat ok. 60 – 70 milionów więcej, które można przeznaczyć na inwestycje – mówił Balbuza.
       Z kolei Robert Grabowski położył nacisk na rozwój przedsiębiorczości.
       - Przedsiębiorcom przede wszystkim nie należy przeszkadzać – mówił Grabowski.- Stawiamy na partnerstwo publiczno prywatne, czyli coś, co jeszcze nie funkcjonuje w wielu miastach czy gminach.
       Adrian Meger uważa, że niezbędne są cięcia i proponuje likwidację ZBK, straży miejskiej oraz 20-procentową redukcję zatrudnienia w Urzędzie Miejskim. Kandydat stawia również na prywatyzację spółek komunalnych.
       - Trzeba by było również śledzić wyniki finansowe spółek i przeprowadzić gruntowny audyt pod kątem oszczędności – mówił Meger.
       A Janusz Nowak zauważył, że to nie wysokość długu ma znaczenie, ale to, jak zostały wydane pieniądze, które go wygenerowały.
       - To podobnie jak w budżecie domowym i podobnie jak w przedsiębiorstwach, które zaciągają kredyty po to, żeby w przyszłości rozwijać się – wyjaśniał Nowak. - Podobnie jest z Elblągiem, który się zadłużył i przygotował tereny inwestycyjne. Teraz chodzi o to, żeby przyciągnąć tu przedsiębiorców.
       Edmundowi Szwedowi przypadło z kolei pytanie co zrobić ze spółkami miejskimi.
       - Chodzi o to, żeby je odpowiednio przekształcić oraz zrestrukturyzować – mówił kandydat.
       I dodał, że nic tak nie rozwija gospodarki, jak budownictwo.
       - Program autorski, który posiadam od wielu lat, spowoduje, że budownictwo uruchomi dwa tysiące miejsc pracy – mówił Edmund Szwed.
       Prezydent Wilk tłumaczył, że deficyt narastał przez kilka lat i że najprostszym rozwiązaniem jest zwiększenie dochodów oraz zminimalizowanie wydatków.
       - Nie należy rozczulać się nad naszym zadłużeniem, bo ono jest w wielu miastach. Chodzi tu o to, żeby wygospodarować nadwyżkę budżetową i mieć ją na wkłady własne do rozsądnych inwestycji – mówił Jerzy Wilk.
       Podobnie uważał Witold Wróblewski i wskazywał, że nadwyżkę operacyjną, która mogłaby powstać wtedy, gdyby wydatki były mniejsze niż dochody, można wykorzystać jako wkład własny. Według niego miasto powinno wspierać przedsiębiorców, którzy w tej perspektywie będą mogli sięgnąć po wiele środków. Wskazywał również na to, że potrzebna jest odpowiednia kadra i jeśli znajdą się pieniądze na przekwalifikowanie bezrobotnych ludzie będą mieli pracę. A miejsca pracy, jak mówił kandydat, to podatek PIT i CIT, co przekłada się na dochód i ma znaczenie dla rozwoju miasta.
      
       Jak przyciąnąć inwestorów?
       Tym razem jako pierwszy odpowiadał Witold Wróblewski. Według niego ważne są odpowiednio przygotowane tereny dla inwestorów, a także dialog między uczelniami elbląskimi, biznesem oraz władzą samorządową. Ważna jest również Specjalna Strefa Ekonomiczna, a także dyskusja na temat powrotu do katalogu ulg związanych z podatkiem od nieruchomości.
       Jerzy Wilk skupił się na tym, co powstało za jego kadencji. Powiedział m.in. o Radzie Klastrów, która zrzesza 150 przedsiębiorców i jako osobowość prawna może pozyskiwać środki oraz o tym, że co miesiąc spotyka się z przedsiębiorcami, z którymi rozmawia o tym, jakie warunki stworzyć dla inwestorów.
       Edmunda Szweda zapytano o to, jaki ma pomysł na Modrzewinę oraz działki przy ul. Lotniczej.

  Elbląg, Radio Gdańsk od rana nadawało swój program z Elbląga. Zwieńczeniem była wieczorna debata
Radio Gdańsk od rana nadawało swój program z Elbląga. Zwieńczeniem była wieczorna debata (fot. Anna Dembińska)


       - Elbląski Park Technologiczny uczynię centrum badawczo-naukowym dla wybitnej kadry naukowej, której wcześniej przygotuję mieszkania – mówił Szwed.
       Z kolei Janusz Nowak wskazywał na to, że trzeba zwracać uwagę na walory turystyczne miasta i tutaj szukać sposobu na przyciągnięcie inwestorów. Natomiast jeśli mówimy o przemyśle, to według Nowaka istotne są ulgi podatkowe czy możliwość nabywania terenów na raty.
       Adrianowi Megerowi przypadło z kolei pytanie dotyczące Wyspy Spichrzów i tego, co z nią zrobić.
       - Powinna tam powstać zabudowa historyczna, z pieniędzy prywatnych inwestorów. Jest ona niezwykle ważna w kontekście zwiększania atrakcyjności tego miejsca – mówił Meger i dodał, że centra handlowe widziałby na obrzeżach miasta.
       Z kolei Robert Grabowski na pytanie „Jak ściągnąć biznes do Elbląga odpowiedział, że „biznes w Elblągu już jest” i dodał, że solą gospodarki są małe firmy. Z kolei, według Grabowskiego, z podatków powinni być zwalniani ci, którzy dają pracownikom umowy o pracę, a nie umowy zlecenie.
       Cezary Balbuza wskazał, że największym problemem Elbląga są źle położone działki inwestycyjne.
       - Obwodnica trójmiejska najeżona jest po obu stronach, są centra logistyczne, centra handlowe, różne zakłady. Jak wygląda obwodnica Elbląga? Pustynia – mówił Balbuza. - A lokalizacja jest świetna, na dodatek bliżej granicy wschodniej, skąd mamy wielu turystów handlowych. To niewykorzystany potencjał. Stąd też pomysł, żeby połączyć się z gminą wiejską, bo druga strona obwodnicy należy do niej i stąd biorą się konflikty – mówił Balbuza.
      
       Co trzeba zrobić dla mieszkańców, żeby żyło się tutaj dobrze?
       Tutaj kandydaci byli niemal zgodni – mieszkańcom trzeba pracy i odpowiedniej płacy, które pozwoli mieszkańcom żyć spokojnie.
       Jerzy Wilk wspomniał również, że ważne są imprezy kulturalne, które jednoczą mieszkańców, a Witold Wróblewski wskazał m.in. na wdrażanie e-usług.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szwed? Przecież gardzi Gruchalskim? Jak mógł przyjść na debatę? :-) :-) :-)
 • Szwed jest najlepszy :-DDD Po prostu on wam da wszystko, wszystko wybuduje i wszystko oddłuży bo. .. .bo tak !!! A wcześniej jeszcze przygotuje wam oczywiście mieszkania ! Ma chłop gest !
 • To sobie pogadali- lelum polelum bla bla bla - mniej więcej tyle z tego wynika...
 • Prezydent Wilk tłumaczył, że deficyt narastał przez kilka lat i że najprostszym rozwiązaniem jest zwiększenie dochodów oraz zminimalizowanie wydatków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  Eureka!(2014-11-06)
 • Dajcie nam choć na 2 lata prezydentów z Trójmiasta.
 • pierdu pierdu. .. .pogadali sobie a ja nadal nie wiem którego wybrać, jakos te ich pomysły troche wyssane z palca, kazdy obiecuje gruszki na wierzbie. .. a KOGO WYBRAĆ NO KOGO?? kogoś trzeba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  wisienka0706(2014-11-06)
 • Szwed najwięcej obiecuje. .. .. /czaruje ludzi/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  100%Elblążanin(2014-11-06)
 • A po owocach ich poznacie - obecny stan i kondycja miasta to wynik działań lub ich braku na przestrzeni wielu dziesiątków lat. Faktem bezspornym jest to, że od 1990 roku real przyspieszył i znacząco zmienił swe oblicze, z czego jednak dla miasta niewiele wynikało – wszak rozgardiasz przestrzenny i brak jakiejkolwiek praktycznej wizji komunikacyjnej miasta zarówno w dziele środków komunikacyjnych jak i miejsc (dróg, torów itd. .) jest dziełem przypadku i bieżących decyzji będących pod presją ustawicznych wyborów a nie profesjonalizmu i logistyki w tym dziele. Menażeria koni stających w szranki wyborcze nie daje żadnej nadziei na zmianę tego trendu, bo albo jest kontynuacją dotychczasowego dzieła lub festiwalem kabaretowych pomysłów rodem z magla. Kolejne sfery oddziaływania i działalności miasta umierają a najbardziej profesjonalna młodzież i dojrzali specjaliści emigrują lub wiążą się z sferą pozamiejskich powiązań - wszak miasto ich nie potrzebuje - co widać słychać i czuć. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  AMalejużniekoniecznie(2014-11-06)
 • Tak jak myślałam - Wilk czy Wróblewski = zastój i dalszy marazm, Nowak - ble, ble o niczym, Szwed. .. szkoda gadać. .. nie ma o czym. Jedynym kandydatem, który ma konkretny plan rozwoju dla Elbląga jest Cezary Balbuza. Mój głos ma na 100%
 • mimo, że patrzyłem na to z góry, to po wszystkim odnoszę wrażenie, że większość z kandydatów tak naprawdę patrzą na nas z góry. .na wybory jednak pójdę i oddam głos, by nie okazało się, że znów wygra niską frekwencją obiecywacz; )
 • Elbląg potrzebuje nowego Prezydenta, świeżej energii i odważnych decyzji! GŁOSUJMY NA CEZAREGO BALBUZĘ! To szansa dla naszego miasta, nie zmarnujmy jej!!!!!
 • Ten p. Wilk chce zwiększyć dochody, a populistycznie mówi o obniżeniu opłat. Klastry zostały powołane przez różne branże, a ten p. Wilk sobie przypisuje zasługi. Przez 17 miesięcy ten p. Wilk nie przygotował programu pozyskiwania funduszy unijnych. Czyż ten okres pracy kontraktowej p. Wilka to nie jest czasem straconym dla naszego miasta?
Reklama