UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pułk ma swój sztandar

 
Elbląg, Nie ma jednostki wojskowej bez sztandaru
Nie ma jednostki wojskowej bez sztandaru (fot. Anna Dembińska)

- Każdy żołnierz wie, ile znaczy dla niego i jednostki wojskowej sztandar. W tradycji naszego narodu zawsze pełnił on doniosłą rolę, zagrzewał do czynów, umacniał patriotyzm. Jest symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy – mówił płk Andrzej Duda, dowódca Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu. Jednostki, która dziś otrzymała swój sztandar. Zobacz fotorelację.

Pułkownik Duda przywołał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego z 11 lutego 1923 r. Wówczas w Grodnie nastąpiło uroczyste wręczenia przez niego sztandaru 76. Pułkowi Piechoty: „Sztandar to rzecz dziwna, zwykła szmata złotem tkana,a jednak w życiu żołnierza przedstawia ona wartość wiadomego symbolu życiowej udręki żołnierskiej, jego dążeń i celów. Przypomina dni jego chwały i sławy, jak również jego bólów i niepowodzeń ”.

- Każdy żołnierz wie, ile znaczy dla niego i jednostki wojskowej sztandar – podkreślał płk Andrzej Duda, gdy odbierał sztandar dla jednostki, którą dowodzi. Uroczystość odbyła się dziś (19 października) na placu apelowym Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód przy ul. Królewieckiej.

Pułk dziedziczy tradycje 16. Batalionu Dowodzenia. Funkcjonowanie rozpoczął na początku 2018 r. Jego rolą jest zabezpieczenie działania dywizji NATO, która także stacjonuje w Elblągu. We wrześniu br., decyzją Ministra Obrony Narodowej, pułk otrzymał imię gen. bryg. Bolesława Michała Nieczuja – Ostrowskiego, a dziś także sztandar, który jest najważniejszym znakiem jednostki wojskowej.

O tym, jak ważna to jednostka napisał w liście okolicznościowym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: „(...) Na waszych barkach spoczywa odpowiedzialność za funkcjonowanie jednej z kluczowych struktur NATO w naszym kraju. Ćwiczenia, w których bierzecie udział oraz doskonałe opinie od naszych sojuszników potwierdzają, że wywiązujecie się ze swoich zadań doskonale. (…) Gratuluję otrzymania sztandaru, który stanowi materialny symbol wartości fundamentalnych dla każdego żołnierza: honor, wierność i męstwo. Otrzymanie sztandaru jest zawsze wyróżnieniem, ale również zobowiązaniem do jeszcze lepszej służby, rozwijania umiejętności, do pracy nad sobą i na rzecz Ojczyzny. Nie mam wątpliwości, że żołnierze z Elbląga wypełnią to zobowiązanie”.

Sztandar został przekazany dzięki zaangażowaniu społecznego komitetu oraz mieszkańców ziemi elbląskiej.

  Elbląg, Pułk ma swój sztandar
(fot. Anna Dembińska)

- Chcemy, by w naszym mieście wojsko zawsze było i jesteśmy z niego dumni – podkreślał prezydent Elbląga Witold Wróblewski, a płk Andrzej Duda dodał: - Otrzymany dziś sztandar to znak przymierza pomiędzy Pułkiem Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód a społeczeństwem Elbląga. Czujemy się jeszcze bardziej potrzebni, jesteśmy w stanie sprostać wszelkim wyzwaniom, osiągnąć zakładane cele i wykonać każde zadanie.

Po uroczystości wojskowi zaprosili wszystkich na piknik. W programie był pokaz sprzętu wojskowego, działania żołnierzy pułku, a także tradycyjna grochówka.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama