UWAGA!

Raczej niewiedza niż zła wola

Zakończyła się organizowana wzorem ubiegłych lat akcja Posesja. Najwięcej uwag kontrolujący czystość mają do właścicieli małych zakładów usługowych oraz do mieszkańców osiedli domków jednorodzinnych, którzy pozbywają się śmieci na obrzeżach swoich dzielnic.

Wzorem lat ubiegłych od początku kwietnia pracownicy wydziału inżynierii miasta, wydziału ochrony środowiska, sanepidu oraz funkcjonariusze straży miejskiej i policji przy współpracy przedstawicieli zarządców budynków przeprowadzili kontrolę stanu czystości na terenie miasta.
     Kontrolerzy ujawnili, że wiele małych zakładów usługowych nie posiada własnych pojemników na odpady i korzysta z pojemników przeznaczonych dla okolicznych mieszkańców. Właścicieli zakładów zobowiązano do zakupu śmietników i zawarcia umów na wywóz nieczystości.
     Na osiedlach domków jednorodzinnych Nad Jarem, na Bielanach i w okolicach ulicy Dębowej po ubiegłorocznych kontrolach stwierdzono poprawę stanu sanitarnego. Gorzej – zdaniem kontrolujących – sytuacja przedstawia się w Próchniku, w związku z czym zapowiedziano kontrole sprawdzające w najbliższym czasie.
     - Niepokojącycm zjawiskiem jest zanieczyszczanie obrzeży osiedli domków jednorodzinnych; szczególnie w odpady wielkogabarytowe i budowlane – czytamy w raporcie pokontrolnym. - Z obserwacji wynika, że osoby zanieczyszczające to niestety mieszkańcy tych osiedli.
     Problemem jest też nagminne wysypywanie odpadów za ogrodzenia ogródków działkowych. Stan czystości parku Bażantarnia również nie jest najlepszy:
     - Mieszkańcy korzystający z tych terenów niestety często nie korzystają z rozstawionych koszy i nie myślą o tym, że będą ponownie odpoczywać w tych miejscach – zauważyli kontrolerzy. - Służby miejskie sprzątają tu regularnie, lecz po kilku godzinach efekt ich pracy przestaje być widoczny.
     Podczas tegorocznej akcji po raz pierwszy od 1996 roku nie wystawiono mandatu za zanieczyszczanie środowiska. Kontrolerzy uważają, że stwierdzone uchybienia są spowodowane raczej niewiedzą mieszkańców niż ich zła wolą.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Złą wolą kontrolujących był brak zainteresowania licznymi nielegalnymi budowlami typu garaż-blaszak, składzik, kurnik, szopka itp, które w ilości kilkudziesięciu obiektów upiększają moją dzielnicę. Szacowna komisja stwierdziła, iż nie jest powołana do sprawdzania legalności istnienia takowych. Jedna z osób stwierdziła wręcz "przecież oni płacą do ZBK-u za używanie gruntu, na którym stoi taka budowla, więc o co właściwie mi chodzi ?" ano chodzi mi o to, że w części tych budowli żyją sobie spokojnie myszy i szczury oraz różne inne robactwo. W czasie poprzednich wakacji hitem wśród dzieci było ganianie szczurów po ulicy. Problem istnienia tego typu budowli był wielokrotnie zgłaszany do ZBK-u i władz miasta - bez echa. Jedynym efektem kontroli było wetknięcie za szybę samochodu źle zaparkowanego, wezwania do siedziby Straży Miejskiej. Akcja Posesja odfajkowana, można spać spokojnie.
Reklama