UWAGA!

Radiowozy na kołkach, czyli czym (nie) jeździ elbląska policja

 
Elbląg, Elbląska policja ma 66 samochodów
Elbląska policja ma 66 samochodów (fot. Michał Skroboszewski)

Prawie 40 procent policyjnych samochodów z elbląskiej komendy jest zepsutych i stoi w garażach. - Sytuacja jest dramatyczna, niedługo nie będzie czym wyjeżdżać na patrol – alarmują policjanci.

- Jednego dnia, nie tak dawno temu, po Elblągu jeździł tylko jeden oznakowany patrol. Resztę patroli stanowiły nieoznakowane auta. To dziwnie wygląda, jeśli na interwencję przyjeżdża umundurowany policjant wysiadający na przykład z żółtego samochodu – mówi jeden z policjantów elbląskiej komendy.
       Żaden z elbląskich funkcjonariuszy, nawet pracownicy zespołu prasowego, nie chcą się wypowiadać w tej sprawie oficjalnie. Odsyłają do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, która decyduje o pieniądzach na remonty radiowozów.
       - Od początku roku na naprawę aut w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu przekazaliśmy 120 tysięcy złotych – informuje podinsp. Anna Fic, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji. - Większość radiowozów, które wykorzystują w codziennej służbie elbląscy policjanci są sprawne. Na bieżąco, w ramach dostępnego policji w województwie budżetu, reagujemy na potrzeby wszystkich 20 jednostek. Średni poziom usterek w radiowozach w naszym województwie to 15 procent.
       Elbląska komenda, jak podaje podisp. Anna Fic, dysponuje 66 autami. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy, 24 z nich, czyli... prawie 40 procent, stoi zepsuta w garażach.
       - To nie są drobne usterki, ale poważne awarie, wynikające z długiej eksploatacji aut, np. niedziałający rozrusznik, zepsuta skrzynia biegów, zniszczona misa olejowa, sprzęgło do wymiany. W wielu przypadkach koszt naprawy wynosi nawet 8-10 tysięcy złotych za jedno auto – dodaje jeden z policjantów.
       Co na to Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie? „Każda jednostka ma na stanie określony tabor samochodowy. Dysponuje nim kierownik jednostki, komendant miejski (powiatowy) policji. Mają z niego korzystać wg potrzeb realizujący zadania służbowe policjanci. Dotyczy to wszystkich. Dlatego właściwym jest wykorzystywanie do codziennej służby dostępnego sprzętu” - napisała do nas podinsp. Anna Fic. I dalej: „analiza informacji opracowanej w Wydziale Transportu KWP w Olsztynie oraz Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu dot. służby pełnionej na ulicach Elbląga w losowo wybranych dniach w sierpniu, wrześniu i każdego dnia od początku października br. przez tamtejszą komórkę patrolowo-interwencyjną wskazuje na to, że te zadania służbowe, czyli m.in. patrolowanie miasta i obsługę zgłoszonych przez mieszkańców interwencji, realizowało wówczas od 6 do 8 patroli zmotoryzowanych. Dodatkowo służbę pełniło od 4 do 6 patroli pieszych. W dzień, który Pana interesuje, czyli w niedzielę 4 października br. w ciągu doby służbę patrolowo-interwencyjną pełniło 8 patroli zmotoryzowanych i 4 patrole piesze. Dodatkowo w tych dniach, jak zawsze, na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Elbląga pracowali policjanci innych komórek – kryminalni, dzielnicowi. Jednocześnie chcę podkreślić współodpowiedzialność komórek KWP w Olsztynie i komendantów miejskich/powiatowych policji w regionie w zakresie dbania o sprzęt służbowy.
       - Dbamy o sprzęt, tylko w jednym przypadku samochód został uszkodzony z winy policjanta. W pozostałych przypadkach awarie są wynikiem długotrwałej eksploatacji radiowozów. W weekendy jedno auto podczas całego dnia przejeżdża w patrolu nawet 400 kilometrów – twierdzą elbląscy policjanci.
       W sprawie sytuacji w elbląskiej komendzie dzwoniliśmy także do Komendy Głównej Policji w Warszawie. W biurze prasowym dowiedzieliśmy się, że w tej sprawie nie wszczęto jeszcze żadnej kontroli, nie ma też żadnego wniosku na ten temat. Czy będzie? Tego nie wiadomo. Według KWP w Olsztynie nie ma czym się niepokoić.
       „To o czym warto pamiętać to to, że opinia mieszkańców Elbląga wyrażona w corocznych badaniach, jak i analiza danych statystycznych, świadczą o wysokim poziomie zadań realizowanych przez policjantów. Spada liczba przestępstw, wysoka jest wykrywalność sprawców. A przebieg i zakończenie każdej interwencji przede wszystkim determinują kompetencje osobiste i zawodowe funkcjonariusza, który ją podejmuje” - napisała do nas podinsp. Anna Fic.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A co nóżek nie mają, boja się być blisko ludzi ?
 • dalej popierajcie olsztyn, pseudo Elblążan i PO i PSL to nago i boso pójdziecie.
 • oddajcie te chrupki juz do korkucia bo tam juz ich miejsce, a teraz jest promocja w okresie zimowym na rowery i problem rozwiazany i moga chlopaki z dziewczynami smigac po elblazkowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  10
  mitolotto(2015-10-13)
 • niech na postojach wyłączają silniki i nie jeżdzą bez sensu bo Pani blondynka siedzi obok i co jeden próbuje się popisać, niech dbają o samochody niech płacą jak coś popsują. Nie ma w tym kraju pouczeń tylko polują na mandaty to patrole piesze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  11
  cudzy(2015-10-13)
 • Konie im zakupić, trochę owsa i wiśta wio !!! Będą psy na koniach
 • Dobrze napisane "W weekendy jedno auto podczas całego dnia przejeżdża w patrolu nawet 400 kilometrów" a pozostałe stoją na stacjach benzynowych bo panowie policjanci zabawiają kasjerki popijając kawkę. Czy uszkodzenie misy olejowej wynika z długoletniego użytkowania czy z winy policjanta?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  6
  tankującynastacjach(2015-10-13)
 • A tam, radiowozy ! Ważne, że bony i premie świąteczne będą :). No i 13-taaaaa pensjaaaaa.
 • I tak wszyscy komentujący jedziecie po policjantach, nie są może idealni, ale nikt nie jest. Jak się wam Drodzy Hejtujący zapali koło d. .y to gdzie dzwonicie? 997 Ratunku, pomocy, biją, palą, mordują. .. I wtedy policja już nie jest niedobra, tylko ciekawe jak mają sprawnie dotrzeć na miejsce, piechotą czy rowerem? Pretensje że za długo biegli, pedałowali? Sprawca rozboju, napadu, kradzieży ucieka samochodem to co, kajdankami ma za nim rzucić? Ogarnijcie się hipokryci.
 • policja jezdzi bardzo dobrymi samochodami, a to że są zaniedbane to wina samych policjantów jako użytkowników. Pojazd służbowy a nie własny to katują na maxa bez żadnej odpowiedzialności czy konsekwencji. Niejeden Kowalski marzy o takich samochodach, jakimi porusza się policja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  12
  masterblaster(2015-10-13)
 • faktycznie że nie dbają ani o auta ani o obywateli, niebawem to dukato ostatni samochód który jeżdzi się rozkraczy bo wydaje z siebie jakieś smutne dzwięki a ten transporter to już chyba padł, ps a w warszawie takie ładne merce maja,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  3
  józekpolskab(2015-10-13)
 • A ja własnie widziałam jak "rozstawiali sie" przy wyjeździe z El w stronę Warszawy i wysiadali z granatowego passata kombi :/
 • O ile wiem w ciągu dnia są rotacje.i tak zapewne było że w podsumowaniu dnia wyszło 8 patroli zmot. A co jeśli dwa rano drogówki.po południu dwa kolejne drogówki pracują.Zatem do interwencji było nie osiem a cztery... A ogólna liczba z dnia faktycznie 8.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  A nosek rosnie(2015-10-13)
Reklama