UWAGA!

Radna proponuje: Łupaszka za Diaczenkę

 Elbląg, Radna proponuje: Łupaszka za Diaczenkę
(fot. archiwum portEl.pl)

- Powinniśmy zmieniać nazwy ulic tak, aby nie honorować czerwonoarmistów, a prawdziwych bohaterów – mówiła dzisiaj na sesji radna Maria Kosecka. Złożyła wniosek o zmianę nazwy ulicy Diaczenki. Jej zdaniem patronem powinien zostać major Zygmunt Szendzielarz, ps. Łupaszka, jeden z żołnierzy wyklętych.

- Niedawno obchodziliśmy 71. rocznicę zdobycia Elbląga przez Armię Czerwoną. Czas najwyższy przeciąć hołubienie sowieckiego żołnierza, walczącego na zlecenie mordercy Stalina, bynajmniej nie za wolność naszą. Kapitan Gienadij L. Diaczenko w ramach tej propagandy kreowany na bohatera, doczekał się nazwy jednej z elbląskich ulic. Pomijam analizę historyczną jego czynów, natomiast w świetle udowodnionych mordów sowieckich żołnierzy na polskich oficerach, żołnierzach, policjantach oraz ludności cywilnej i wielu innych wrogim Polaków aktach, nie możemy honorować ulic polskich miast nazwiskami katów – argumentuje radna Maria Kosecka w swojej interpelacji, którą złożyła do prezydenta podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej.
       Co w zamian? Radna proponuje, by patronem ulicy został Zygmunt Szendzielarz, ps. Łupaszka, jeden z najsłynniejszych przywódców partyzanckich, który stał na czele 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Za swoją działalność został rozstrzelany w 1951 roku, przez wiele lat nie było wiadomo, co się stało z jego ciałem. Dopiero trzy lata temu jego szczątki zostały odnalezione na tak zwanej „Łączce”, zbiorowym miejscu pochówku ofiar stalinizmu w Warszawie.
       „Łupaszka” został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Postanowienie w tej sprawie wydał w 2007 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński.
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To niech ta kosa odrazu lata wymienić moje dokumety bo ja musze pracować mi nikt za głupoty nie placi
 • Pani Mario! Prosze się nie podlizywać PISowi i tak Panią. .. ..
 • blondi w akcji;-)))))
 • A moim zdaniem akcja OK. Sowieckiego rzeźnika nie powinno się gloryfikować.
 • Tobie nie, a jej tak i to nawet więcej niż Tobie a pracować nawet nie musi.
 • A nasz stracony czas na wymianę wszystkich dokumentów pytam po co to komu juz nie bede pisał o zwrocie kosztów wymiany dokumentów
 • Radna się za pewne nudzi, zapewniam że nikogo nie interesuje kim był Diaczenko to jest "na Diaczenki " i wszyscy wiedzą. Zmieniacie nazwy a potem jest chaos. Będzie jakaś nowa ulica nazywajcie jak chcecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  12
  BadaBoom(2016-02-18)
 • Wy sobie ponumerujcie ulice, będzie bezpieczniej. Bo mnie np Łupaszka kojarzy się z samym złem. I za chwilę znowu będzie "dobra zmiana", jak aktualna ekipa zostanie wywalona na zbitą mordę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  16
  janIIIIx(2016-02-18)
 • A jeśli wymienię prawo jazdy ze względu na zmianę nazwy ulicy, to nowe dostanę, jak stare bezterminowo, czy na 15 lat? Bo jeśli na 15 lat, to niech się ciągną i se zmienią nazwę z Piłsudskiego na Kaczyńskiego, a Wyszyńskiego na misia Uszatka. Debile ci zawodowi radni, komu oni włażą w tyłki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  7
  Koseckaniepitol(2016-02-18)
 • Miałem rację pisząc swego czasu, że Elbląg jest zdominowany przez potomków komunistów przywiezionych na czołgach z czerwoną gwiazdą !
 • Poczytaj o "Łupaszce" i zastanów się, czy należy gloryfikować jakiegokolwiek rzeźnika mordującego cywilów - Masakra w Dubinkach. W naszym pięknym kraju zawsze ze skrajności w skrajność. "Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy. "
 • Bardzo dobry pomysł, wyrzucić Diaczenkę, to absurd że taka nazwa ostała się do dzisiejszych czasów, to jak plucie w twarz. A co do wymiany dokumentów - czy te ze starą nazwą ulicy nie mogą po prostu zostać do utraty ich ważności?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  28
  laskipaa(2016-02-18)
Reklama