UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Radni apelują do rządu: Nie wetujcie budżetu Unii

2020-11-26
Aktualizowany 2020-11-26 15:08
 
Elbląg, Radni apelują do rządu: Nie wetujcie budżetu Unii
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Rada Miejska w Elblągu wystąpiła z apelem do rządu o niewetowanie budżetu Unii Europejskiej. Podobne stanowisko przyjęły dziś też samorządy Gdyni i Sopotu. Przeciwni tej uchwale byli radni PiS, zarzucając wnioskodawcom uprawianie polityki i przekraczanie kompetencji samorządu.

„Radni Rady Miejskiej w Elblągu, w poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę lokalną, zaniepokojeni pojawiającymi się w przestrzeni publicznej zapowiedziami zawetowania budżetu Unii Europejskiej, wnoszą o przyjęcie i uznanie kwot wynegocjowanych w wieloletnim budżecie Unii Europejskiej na lata 2021–2027 oraz Funduszu Odbudowy, a także o głosowanie przez Prezesa Rady Ministrów za przyjęciem tegoż budżetu oraz funduszu” - brzmi fragment stanowiska Rady Miejskiej w Elblągu. Z wnioskiem o przyjęcie uchwały wystąpił klub Koalicji Obywatelskiej, a sam fakt i treść apelu spowodowały prawie dwugodzinną dyskusję, w której nie zabrakło emocji.

- Taka uchwała nie leży w kompetencjach Rady Miejskiej i może przynieść wiele szkód. To rząd negocjuje budżet Unii Europejskiej, a negocjacje w tych sprawach ciągle trwają. Po co wkraczać w wielką politykę, nie mamy innych poważnych tematów, którymi możemy się zająć? Napiszcie, że to stanowisko klubu radnych KO i KWW, a nie wszystkich – mówił podczas dyskusji radny Rafał Traks z PiS.

- Przedstawiciele naszego kraju chcą wprowadzać weto, a my stoimy na stanowisku, że jest to zupełnie niepotrzebne. Możemy mieć różne zdania, my mamy takie i prosimy je uwzględniać – mówiła Małgorzata Adamowicz, radna z Koalicji Obywatelskiej.

- Ten apel jest w trosce o mieszkańców Elbląga, na których życie decyzja w sprawie budżetu Unii Europejskiej będzie miała duży wpływ – dodała Krystyna Urbaniak, radna z komitetu prezydenta Witolda Wróblewskiego.

- Prosimy nie straszyć mieszkańców. W apelu są nieprawdziwe stwierdzenia i niezgodne z kompetencjami Rady Miejskiej. Nie możemy zobowiązywać premiera do czegokolwiek. To niezgodne z przepisami – argumentował radny PiS Marek Pruszak.

- Możemy poprawić oczywiście niektóre zwroty. Jestem za tą uchwałą, powinniśmy zwrócić się do rządu z apelem o zaprzestanie myśli, które są związane z wetem – stwierdził radny Wojciech Karpiński z klubu KO.

Po długiej dyskusji radni wnieśli poprawki do stanowiska Rady Miejskiej, łagodzące przekaz skierowany do rządu. Zadeklarowali też, jak zaproponowali radni PiS, by do uchwały przesłanej do Kancelarii Premiera i Kancelarii Prezydenta dołączyć wyniki głosowania nad tym stanowiskiem. Uchwałę poparło 16 radnych (wszyscy z Koalicji Obywatelskiej i komitetu KWW Witolda Wróblewskiego), przeciw było 8 osób (wszyscy z PiS), nie głosował radny Paweł Fedorczyk.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Całkiem fajny ten nowy system liczenia głosów, dużo bardziej przejrzysty niż obrady analogowe, gdzie radnym często nawet ręki nie chciało się podnieść i nie było wiadomo kto za czym głosował:) Hashtagi: #postep
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  Lewica Zusammen(2020-11-26)
 • Konkurs PortEL-u: Kto jest autorem powyższego cytatu?:) Hashtagi: #SlynneCytatyWielkichLudzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20
  0
  Karol Marks Superstar(2020-11-26)
 • Czas na referendum ! Historia zatacza koło. Kwiecień 2013 pamiętamy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  5
  Jurij(2020-11-26)
 • O boze znowu będą smęcić bez sensu o niczym, ani patrzeć ani słuchać, towarzystwo do lamusa historii, juz czas na to i nie męczyć sobą mieszkancow
 • Dzięki za podwyzki w tym bogatym grajdolku,
 • RobertKoliński Słuchając tego, co mówią radne-nauczycielki w/s braków sprzętowych wśród kadry i drożyzny SPEKULACYJNEJ sprzętu komputerowego, tak się zastanowiłem nad potrzebami miejskimi w tym zakresie i nagle mnie olśniło - może zamiast wydawać 160 tys. zł na kolejny pomnik w tym naszym muzeum (patrz pomysł ob. Marii Koseckiej i prez. Wróblewskiego), to przeznaczmy lepiej te środki na np. zakup hurtowej ilości laptoków dla kadry nauczycielskiej, gdzie przecież można wtedy sporo obniżyć cenę jednostkową takiego urządzenia. Myślę, że w ten sposób pieniądze te zostaną znacznie lepiej wydane ku pożytkowi i edukacji kolejnych pokoleń mieszkańców, stary socjał-terrorysta, potem dyktator Piłsudski się nie obrazi, zaś Dmowskim to. .. nie ma się co przejmować; #EdukacjaPolskąRacjąStanu Hashtagi: #towHajdukowskiZawszeZpartia, #UrzedasyzUE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  17
  RobertKoliński(2020-11-26)
 • patrzec nie moge na te mordy zdradzieckie! nieroby i nieudacznicy.
 • całkiem fajny program kabaretowy im wychodzi, dyskusja na temat praworządności w UE jest super, szczególnie jak się popatrzy na tych radnych co przeglosowali bezprawne zamknięcie Izby Socjalnej co Sąd jednozacznie im wyyknął, czyli mamy ludzi łamiących prawo ślących apele aby było praworządnie, poziom hipokryzji, zskłamania, obludny i żenady godny uwagi
 • RobertKoliński @Hgftu - Dlatego ja tu np. siedzę z prawdziwą przyjemnością:) Hashtagi: #SlynneCytatyWielkichLudzi
 • @turban - mam to samo, odruch wymiotny na tego naszego Wróblewskiego, jego pełno zastępców i tych radnych nieporadnych!!!!
 • kur. .. m. .. , dyskusja o tym co powiedział Donald Tusk w 2018 i jak należy rozumieć jego słowa :)))), . .. w mieście nie ma ważniejszych spraw? czy im wszystkim kompletnie odbiło, i za takie dyskusje o poziomie dyspyt żuli z budki pod piwem oni dostają diety? przeciez to jest chore
 • do Hgftu: gdtby w polsce byla praworzadnosc to wrobel by dostal 15 lat odsiadki za niegospodarnosc. Tak zniszczyc potensjał miasta i piastowac urzedy to tylko w polsce. moze dostaliby jedna cele z jurkiem motorowka, ten powinien zostac skazany za dzialania na rzecz federacji rosyjskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  57
  2
  turban(2020-11-26)
Reklama