UWAGA!

Radni apelują do rządzących: zmieńcie zasady wobec samorządów

 Elbląg, 30 grudnia okaże się, czy radni będą jednomyślni przy przyjmowaniu stanowiska Rady Miejskiej w sprawie finansowania samorządów
30 grudnia okaże się, czy radni będą jednomyślni przy przyjmowaniu stanowiska Rady Miejskiej w sprawie finansowania samorządów (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

30 grudnia odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej, na której - oprócz budżetu na 2020 rok – radni mają przyjąć stanowisko skierowane do premiera, marszałka Sejmu i Senatu. Apelują w nim o zmianę zasad finansowania samorządów.

W projekcie uchwały „w sprawie stanowiska Rady Miejskiej dotyczącej sytuacji finansowej Gminy Miasta Elbląg”, która ma być przyjęta na sesji, czytamy:

„15 listopada 2019 r. Prezydent Miasta Elbląga przedłożył Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Elblągu oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekt budżetu Gminy Miasto Elbląg na rok 2020. Ustawowy obowiązek został wykonany, jednakże realizacja tego budżetu i kolejnych w wielu przypadkach wymagać będzie podwyższenia podatków i opłat lokalnych , a także zmniejszenia wydatków bieżących, zrezygnowania z części inwestycji jak też remontów infrastruktury komunalnej. Obciążenie podatkowe Polaków wpływa korzystnie na ich bezpośrednią sytuację finansową, co należy przyjąć z zadowoleniem. Jednak przerzucenie na barki samorządów lokalnych kosztów polityki rządowej, powoduje wyraźne uszczuplenie dochodów własnych naszego samorządu” - pisze uzasadnieniu projektu uchwały przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej. - „Ubytki w podatku dochodowym od osób fizycznych, podwyżki wynagrodzeń w oświacie, czy podniesienie płacy minimalnej i zasad jej naliczania, wreszcie ciągłe niedofinansowanie zadań zleconych czy podwyżki cen energii skutkujące wzrostem kosztów usług, powodują niebezpiecznie dużą rozpiętość między dochodami a wydatkami. Trudno się spodziewać, aby prognozowany wzrost dochodów z podatków, zapobiegł problematycznej sytuacji szczególnie, że przychód zależeć będzie od trudnej do przewidzenia koniunktury gospodarczej. Brak konkretnych rekompensat pomniejszonych dochodów i wzrost kosztów realizacji ustawowych zadań gminnych, prowadzić będzie nieuchronnie do pogorszenia jakości życia mieszkańców Elbląga. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, czując odpowiedzialność za pomyślny rozwój społeczności lokalnych, wnosimy o ustawowe zmiany zasad organizacji finansów publicznych i daleko idące ich przemodelowanie z poszanowaniem konstytucyjnej zasady adekwatności dochodów do zadań powierzonych samorządom (art. 167 ust. 1 Konstytucji RP)”.

Czy ten apel przyniesie jakikolwiek skutek? Zapraszamy do dyskusji.

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Proponuję oszczędności zacząć od swojego podwórka. Może wystarczy na jeden wiceprezydent? Czy wszystkie wydziały w urzędzie są niezbędne? Straż miejska? Rzecznik prezydenta? Gdzie wizja rozwoju miasta aby powstrzymać emigrację a tym samym ucieczkę podatku Pit od mieszkańców?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23
  15
  kolińskinaprezydenta(2019-12-17)
 • @kolińskinaprezydenta - święte słowa, zacząć oszczędności, zlikwidować nierobów ze straży miejskiej i już są 2 miliony, radny Tomczyński przecież nalegał aby zmniejszyć diety radnych nieporadnych i już mamy kolejną kasę, itd itd
 • Na zdjęciu "najbardziej zapracowany Radny"; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  zgrywus(2019-12-17)
 • dlaczego w EPEC i EPWiK jest dodatkowy program emerytalny, to wyciąganie naszych pieniędzy przy niezłych tam zarobkach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13
  3
  Oszczędzać, ale i u siebie(2019-12-17)
 • Niech radni zajma sie sprawami naszego podwórka, a nie POLITYKĄ.
 • Oszczędzanie to nie sięganie do cudzej kieszeni, może tak od siebie czas zacząć i restrukturyzować urzędy etc. Podnosić podatki to każdy potrafi, nie po to was wybieraliśmy.
 • Won słupy gorszego dna już nie mogło się osiągnąć, normalnie z tym waszym szefem to fadroma powinna was wywieźć ,darmozjady.
 • To poczatek konca rzadow PiS do maja bedzie juz nowy Prezydent bo PAD nie wygra i bedzie juz nowa Polska lub PiS tak sie zaplacze o juz zaplatane nogi i beda przedterminowe wybory! Tak czy siak nie bedzie kolejnej czteroletniej kadencji PiS. Kazdy juz o tym wie.
 • pełno urzędasów błąka się po ratuszu, a w pokoikach kawka, herbatka, ciasteczka i ploteczki, po co pytam tyle ich, część zlikwidować i kolejna kasa będzie.
 • i znow troll / trolle pisowskie zaczęły swoje niegrzeczne wpisy. Czy wy żyjecie w innym swiecie niż reszta elblążan, ciekawe, jak długo jeszcze i co potem ?
 • Weźmy pod uwagę to, że urzędnicy pracują dla dobra wszystkich mieszkańców Elbląga. Dzięki działaniom urzędników miasto się rozwija.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  16
  Pacześniak(2019-12-17)
 • Ponieważ nie bardzo się w sprawie orientuję, to chciałbym zapytać, czy za rządów PiS wzrosły dochody samorządu, czy też nie. Pytam, ponieważ rząd zapewnia, że dochody samorządów wzrosły i to znacznie. Czy jest ktoś w stanie wymienić dochody samorządu u w Elblągu na przestrzeni kilka lat wstecz? Będę bardzo wdzięczny, ponieważ będę mógł wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  2
  ciekawy i zatroskany(2019-12-17)
Reklama