UWAGA!

Radni nie posłuchali rodziców niepełnosprawnych dzieci

 
Elbląg, Radni nie posłuchali rodziców niepełnosprawnych dzieci
(fot. Anna Dembińska)

- Wstyd i hańba – krzyczeli dzisiaj na sesji Rady Miejskiej rodzice dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Zobacz zdjecia. Tak zareagowali na decyzję radnych, którzy mimo apeli Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie nie zgodzili się odłożyć w czasie głosowania w sprawie sprzedaży części koszar przy Lotniczej. Trafią one w ręce Ochotniczych Hufców Pracy, choć PSONI o tę lokalizację zabiegało od 5 lat.

Dawno na sesji Rady Miejskiej nie było takich emocji. W obradach od samego początku uczestniczyła około 100-osobowa grupa rodziców i osób niepełnosprawnych intelektualnie, którzy apelowali do radnych, by nie podejmowali dzisiaj decyzji w sprawie sprzedaży koszar przy ul. Lotniczej. Przypomnijmy, że dwie działki o łącznej powierzchni 1,7 ha z kilkoma budynkami prezydent chce przekazać za symboliczną złotówkę Skarbowi Państwa na potrzeby Ochotniczych Hufców Pracy, w zamian miasto ma otrzymać budynki OHP przy ul. Junaków. Kolejna zamiana ma dotyczyć niezabudowanej działki w koszarach o powierzchni ok. 2 ha, na której Komenda Miejska Policji ma zbudować swoją nową siedzibę. W zamian miasto otrzyma od Skarbu Państwa budynki przy al. Tysiąclecia i Królewieckiej (gdzie obecnie działa KMP) oraz nieruchomość przy ul. Strażniczej. Pierwsza z zamian budzi protesty rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, którzy tworzą stowarzyszenie PSONI, bo o grunty - które mają trafić do OHP - zabiegają u władz Elbląga od 5 lat. Bezskutecznie. 
       - 27 lat temu urodziła mi się córka z zespołem Downa. Dlatego powstała ta organizacja – by pomagać rodzicom w takiej sytuacji. Opiekujemy się 126 osobami, 70 z nich to osoby dorosłe. Na poziomie miasta nie mają żadnej kompleksowej oferty, poza pobytem w domach dziennego pobytu. Dlatego zabiegamy o budynki przy ul. Lotniczej, byśmy mogli stworzyć im tam odpowiednie warunki pobytu i pracy, by mogli się usamodzielnić, gdy ich rodziców zabraknie. Apelujemy o przyszłość naszych dzieci – tłumaczyła radnym Beata Peplińska-Strehlau, przewodnicząca stowarzyszenia PSONI, której na sesji towarzyszyła 27-letnia córka Berenika. Szefowa PSONI odczytała też list jednej z matek, w którym pisała ona m.in. o rosnącej w Elblągu liczbie dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, wymagających opieki, świetniej współpracy rodziców z PSONI. „To miejsce może być za jakiś czas powodem do dumy dla całego miasta – pisała jedna z matek o planach stworzenia przy ul. Lotniczej centrum integracji społecznej, prosząc o to, by radni odłożyli decyzję o przyszłości koszar na kolejną sesję, a przez ten czas szczegółowo zapoznali się z ofertą, jaką przygotowało PSONI.
      
       Apele trafiły w próżnię
      
Większość radnych, a także prezydent i wiceprezydenci apelu nie posłuchali. - Zapewniam, że miasto jest zainteresowane potrzebami wszystkich niepełnosprawnych mieszkańców Elbląga. Istnieje program wsparcia osób dorosłych, wprowadzimy na mocy nowej ustawy tak zwane usługi wytchnieniowe – stwierdził wiceprezydent Jacek Boruszka, twierdząc że PSONI ma pod swoją opieką 7 procent ogółu osób niepełnoprawnych, wymagających opieki.
       - Jeszcze raz powtarzam – uwarunkowania planu zagospodarowania przestrzennego, które dzisiaj obowiązują, nie umożliwiają prowadzenia tam działań, którymi zajmuje się stowarzyszenie. Nie możemy przekazać tych terenów stowarzyszeniu także dlatego, że były one kupione na kredyt i nie możemy umniejszać majątku miasta – dodał prezydent Witold Wróblewski. - Jeśli uchwała będzie podjęta, to wówczas rozważę sprawę nieruchomości przy ul. Junaków, czy stowarzyszenie będzie mogło z niej skorzystać.
       - Zrobiliśmy studium wykonalności, program, koncepcję zagospodarowania. Jeśli działalność OHP jest zgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego, to nasza też jest. Chcemy wyremontować te ruiny przy ul. Lotniczej dzięki pieniądzom unijnym i pomóc miastu naszymi rękami rozwiązać problem z opieką nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie – przekonywała Beata Peplińska-Strehlau.
       Po ponadgodzinnej dyskusji radna Maria Kosecka złożyła wniosek o zdjęcie projektów uchwał w tej sprawie z porządku obrad. Wniosek jednak przepadł w głosowaniu. W obronie PSONI stanął też radny Zenon Lecyk, który w imieniu klubu radnych PiS zaapelował do prezydenta, by do końca roku miasto przedstawiło trzy konkretne nowe lokalizacje na siedzibę dla stowarzyszenia. - Nieszczęśliwa jest kolejność głosowania. Najpierw powinniśmy rozpatrywać wniosek PSONI, które stara się o te grunty od 5 lat, a dopiero potem rozważać sprawę OHP – stwierdził radny.
       W głosowaniu nie było dyscypliny klubowej, ale jego wynik okazał się dla PSONI niekorzystny. Za przekazaniem nieruchomości przy ul. Lotniczej w ręce Ochotniczych Hufców Pracy opowiedziało się 15 osób  (Marek Burkhardt, Antoni Czyżyk, Janusz Hajdukowski, Jolanta Janowska,

  Elbląg, Radni nie posłuchali rodziców niepełnosprawnych dzieci
(fot. Anna Dembińska)

Wojciech Karpiński, Ryszard Klim, Paweł Kowszyński - jest obecnie zastępcą komendanta wojewódzkiego OHP w Olsztynie, Teresa Król, Hanna Lewandowska, Jolanta Lisewska, Marek Pruszak, Jan Redzimski, Wojciech Rudnicki, Andrzej Tomczyński i Rafał Traks), przeciw była jedynie Maria Kosecka, a wstrzymało się od głosu 8 osób (Małgorzata Adamowicz, Piotr Derlukiewicz, Zenon Lecyk, Michał Missan, Jacek Perliński, Halina Sałata, Irena Sokołowska, Robert Turlej).
      
       Zbulwersowani rodzice
      
- Wstyd i hańba! Zobaczycie, jaki będzie wynik wyborów! - krzyczeli zdenerwowani decyzją radnych rodzice osób niepełnosprawnych, opuszczając salę sesyjną. W korytarzu o swoich pretensjach do radnych i prezydentów opowiadali dziennikarzom. 
       - Jestem bardzo zbulwersowana. To się w głowie nie mieści, co oni z nami robią. Przez tyle lat człowiek walczy o pomoc dla dzieci niepełnosprawnych.... Gdzie my mamy je oddać? Do Lazarusa, jak padło na sesji? Na Beniowskiego? Na Saperów? Pomieszczą nas wszystkich? Niech się przejdą na Saperów, jakie tam są warunki! - mówiła pani Krystyna, mama 21-letniego syna z zespołem Downa. - Mój syn chodzi do szkoły PSONI, przysposabiającej do pracy przy ul. Szarych Szeregów. Tam na Lotniczej można było tyle fajnego dla takich osób zrobić...
       - Oprotestujemy tę uchwałę. Na pewno tak sprawy nie zostawimy! - dodała Marzanna Wrzosek, kolejna z mam. - Pan prezydent się chwali, że jest pełen dostęp do opieki dla naszych niepełnosprawnych. Jaki to system? Że istnieją warsztaty? Warsztat jest od godz. 7 do godz. 15... Że miasto wprowadzi system opieki wytchnieniowej? My to już od dawna mamy w PSONI! Nawet prezydent się nie zagłębił w to, co nasze stowarzyszenie robi...
       - Pomysł PSONI jest kompleksowym projektem pomocy osobom dorosłym niepełnosprawnym intelektualnie. Takim jak moja córka, która właśnie skończyła 30 lat – mówiła pani Wiesława, kolejna z mam. -Mogłyby się tam uczyć zawodu, mieszkać, pracować dla stowarzyszenia, nie byłyby na łasce państwa.. Gdzie mamy nasze dzieci umieścić? Poza Elblągiem?
       - Z jednej strony jet walka z eutanazją, mówi się o ochronie życia do naturalnej śmierci. Ale kiedy rodzi się dziecko niepełnosprawne, zostawia się rodziny same sobie – dodała kolejna z mam Krystyna Terlikowska. - Dla mnie jest sprawą karygodną to, co się dzisiaj stało. Mam niepełnosprawnego syna, 38 lat. Jestem już na emeryturę, mąż też. Nie wiem, co będzie z dzieckiem, gdy nas zabraknie, gdy nie będziemy w stanie się nim opiekować . Nie wyobrażam sobie sytuacji, że będziemy go musieli oddać do Domu Pomocy Społecznej....
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • kible za 100 tys mozna stawiac, lipa i jakis wał z górą chrobrego tez za 200 tys, ale pomóc mieszkańcom - to juz nie. ostatnia kadencja
 • rozliczyć tych co glosowali za tym aby byl tam ohp a nie psoni - dodam ze antoni czyżyk niech nie zapomina. .. ze ogarnia prywatne zajecia dla jego dzieci nauczycieli tańca w budynku światowida w czasie pracy światowidu. moze tym niech sie prasa zajmie
 • Zadziwiają i szokują mnie ludzie, którzy decydują się na działalność w różnych instytucjach i stowarzyszeniach, jakoby po to, aby służyć innym ludziom. Coraz częściej mamy dowody na to, że to zwykłe kłamstwo. A powyższy artykuł dobitnie to potwierdza. Pytam się, czy po to zostaliście radnymi, żeby się wstrzymywać od głosu ? Jeżeli nie potraficie we własnym sumieniu we własnej percepcji, ocenić co ma większe znaczenie i przydatność dla społeczeństwa to może nie kandydujcie do niczego, co wymaga jakiejś decyzji. Współczuję tym rodzicom, obarczonym wielkim ciężarem wychowywania i opiekowania się dziećmi niesprawnymi. Ale też współczuję nam wszystkim, którzy mają takich radnych nieporadnych i małostkowych w swoich decyzjach. Wybory już niedługo i warto odświeżyć ratusz, a nawet przewietrzyć go gruntownie. A szczególną uwagę zwrócić na to, na kogo się głosuje. A broń Boże, aby nie na politykiera, póki co jeszcze uśpionego. Śniącego snem o Warszawie.
 • Promyczek dostał Czyżyk za zeta. Po co OHP przenosić. Dla nich wystarczy to co jest na zadupiu
 • czyli Pan Paweł Kowszyński - Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP - głosował sam w swojej sprawie. aha. no to wszystko zaczyna się układać w jasny obraz kto tutaj komu.
 • To teraz wypada życzyć radnym dzieci lub wnucząt z upośledzeniem żeby na własnej skórze przekonali się co to odrzucenie, niechęć i zwykła ludzka głupota
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  9
  wstydbezradniwstyd(2017-11-16)
 • Szkoda :( Radni chociaż w małym stopniu mogli pomóc osobom niepełnosprawnym i zapewnić im godziwe warunki. Zero człowieczeństwa. A OHP jak ma kasę na remont budynku na Lotniczej to niech sobie wyremontuje budynek na Junaków.
 • I o co te krzyki? Ci panstwo protestujacy pewnie nawet nie chodza na wyboryzeby wybrac lepszych kandydatow, a potem sie dziwia sytuacji w tym miescie. ..
 • Kolejny dowód na to,że wladze Elbkaga głębiki w dupie mają Elblążan. Oni nas podatników widzą tylk jak od nas kase wyciągnąć podwyżkami. Do zobaczenia przy urnie,durnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  3
  Pompon(2017-11-16)
 • wstydbezradniwstyd - życzysz drugiemu co tobie niemiłe, ale zapewne jesteś na pierwszej linii walki o swoje. .. .. ?
 • I tu się mylisz- nie jestem strona w tym sporze ale takie traktowanie bezbronnych ludzi tylko dlatego, ze się nie upomną, nie mają wpływów i znajomości jest podłe. Jak zobaczylliby jak wygląda codzienne życie z takim niepełnosprawnym może najpierw pomyśleliby 100 razy zanim przyklepali albo przynajmniej przygotowali się do swojej pracy za którą biorą kasę i nie udawali greka wstrzymując się wspaniałomyślnie od głosu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18
  0
  wstydbezradniwstyd(2017-11-16)
 • W pierwszej kolejności należy zaspokoić potrzeby osób niepełnosprawnych, które i tak są pokrzywdzone przez los. Czy jak jest ważna do podjęcia decyzja, wymagająca empatii, to p. Wróblewski idzie po najprostszej linii oporu? A czy szefem OHP nie jest osoba związana z PiS-em?
Reklama