UWAGA!

Radni przyjęli budżet Elbląga na 2023 rok

 Elbląg, Radni przyjęli budżet Elbląga na 2023 rok
(fot. Anna Dembińska)

755 milionów złotych wyniesie budżet Elbląga na 2023 rok. Deficyt wyniesie ok. 32 mln złotych i będzie pokryty nie z kredytów, ale oszczędności i wolnych środków. Na inwestycje przeznaczono 26 mln złotych. Uchwałę w tej sprawie poparło 18 radnych, 6 radnych PiS się wstrzymało, przeciw głosował radny niezależny Bogusław Tołwiński. Zobacz zdjęcia z sesji Rady Miejskiej.

To budżet trudny, jeśli nie najtrudniejszy w ostatnich latach. To zgodnie przyznawali radni z wszystkich klubów. Różnili się w ocenie przyczyn tej sytuacji. Radni koalicji podkreślali, że główną przyczyną jest polityka państwa, zmiany w podatkach i ustaw związanych z finansami publicznymi. Radni opozycji podkreślali, że rządowe wsparcie dla elbląskiego samorządu będzie w 2023 roku wyższe niż w kończącym się roku, a trudna sytuacja budżetu to głównie efekt skutków pandemii, wojny w Ukrainie i rosnących z tego tytułu cen surowców energetycznych.

 

Budżet zdaniem KWW Witolda Wróblewskiego

- Pozytywnie oceniamy przedstawiony projekt budżetu. Niekorzystny wpływ mają na niego zmieniające się przepisy, inflacja, wzrost cen energii i paliw, materiałów budowlanych, usług, rosnące oprocentowanie kredytów, zwiększające koszty obsługi zadłużenia – zwracał uwagę w stanowisku klubu KWW Witolda Wróblewskiego radny Krzysztof Konert. - Wydatki bieżące w 2023 r. uwzględniają m.in. wzrost minimalnego wynagrodzenia – ok.10,2 mln zł oraz wzrost cen energii elektrycznej o ok. 12 mln zł. Należy podkreślić, iż niestety mniejsze niż w latach ubiegłych planowane nakłady na inwestycje są spowodowane głównie brakiem środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz z Funduszu Spójności wskutek wstrzymania środków z UE dla Polski, jak również nikłym dofinansowaniem projektów miejskich inwestycji z funduszy rządowych. Pozytywnie oceniamy realizowaną politykę konsekwentnego zmniejszania zadłużenia miasta do poziomu 286 mln zł w 2023 roku – mówił szef klubu KWW Witolda Wróblewskiego.

 

Budżet zdaniem Prawa i Sprawiedliwości

- Z uwagi na planowane zmniejszenie długu publicznego i zabezpieczenie podstawowych potrzeb miasta w przyszłym roku Klub Radnych PiS nie będzie głosował przeciw uchwaleniu budżetu miasta na rok 2023. Liczymy jednak na efektywną i korzystną dla mieszkańców współpracę prezydenta z rządem szczególnie w sprawie elbląskiego portu i pozyskiwania środków na inwestycje – mówił w imieniu klubu radych Prawa i Sprawiedliwości radny Marek Pruszak. W swoim stanowisku klub PiS wspominał o zmniejszeniu się dochodów miasta z tytułu wpływów z podatku PiT (o 5 proc.), ale jednocześnie dodał, że w 2023 rok rząd przekaże większe dofinansowanie Elblągowi w ramach subwencji.

- Łącznie transfery z budżetu państwa dla Elbląga (nie licząc dotacji) są większe o ponad 33 mln zł niż prognozy na 2022 rok – wymieniał szef klubu radnych PiS. Mówił też o tym, że „wzrost kosztów energii nie jest tak dramatyczny, jak przedstawiał wcześniej prezydent”.

- Poważnym mankamentem projektu budżetu jest brak zaplanowanych środków na rozwój portu morskiego w Elblągu. Rząd wychodzi z dobrą propozycją dla Elbląga, a ciągle nie ma odpowiedzi i decyzji prezydenta miasta. Chcemy wyraźnie podkreślić, że elbląski port nie zostanie przeniesiony do Warszawy, nikt nam go nie ukradnie, pozostanie w naszym mieście i będzie miał kluczowe znaczenie prorozwojowe dla całego regionu. Jeśli stanie się portem o znaczeniu strategicznym dla Państwa, to każda ekipa rządowa będzie go wspierać i dbać o jego dalszy rozwój. UE póki co, nie gwarantuje nam żadnych środków na rozwój portu – dodawał Marek Pruszak.

 

Budżet zdaniem Koalicji Obywatelskiej

- Budżet Miasta Elbląg na 2023 r. jest kolejnym budżetem, który uwzględnia negatywne skutki wprowadzanych sukcesywnie od roku 2019 zmian ustawowych, które znacząco obniżyły poziom dochodów. Zmniejszeniu uległy dochody samorządowe m.in. w wyniku wprowadzonych zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), wprowadzenia Polskiego Ładu oraz corocznego podwyższania minimalnego wynagrodzenia, a w roku 2023 dwukrotnej zmiany minimalnej płacy od 1 stycznia i 1 lipca. Biorąc pod uwagę powyższe klub radnych KO pozytywnie opiniuje projekt budżetu Miasta Elbląga na 2023 r. i projekt uchwały Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Elbląg na lata 2023-2034 – mówiła w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej radna Małgorzata Adamowicz.

 

Większość za, prezydent dziękuje

W głosowaniu projekt budżetu miasta poparło 18 osób (wszyscy radni koalicji oraz radna PiS Elżbieta Banasiewicz), 6 radnych PiS się wstrzymało, a przeciw głosował radny niezależny Bogusław Tołwiński.

- Budżet na 2023 rok jest najtrudniejszym budżetem, który tworzyłem. Jest realistyczny. Są realizowane inwestycje i te miejskie i przez miejskie spółki. Czeka nas borykanie się ze skutkami inflacji. Wykonawcy w trakcie realizacji inwestycji zmieniają aneksami wartość wykonywanych zadań, są też przypadki, że rezygnują z wykonania prac. Będziemy starali się budżet zrealizować, mimo trudność, które od nas nie są zależne. – mówił prezydent Witold Wróblewski. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego budżetu, państwu radnym za współpracę. Te uwagi, które były możliwe, uwzględniliśmy. Budżet ma osłonić mieszkańców od trudnej sytuacji i utrzymać wysoki standard usług komunalnych, społecznych i zdrowotnych. Z inwestycjami ruszymy dużo później z uwagi na to, że dochody miasta zostały obniżone. Kolejny rok będzie na pewno niełatwy – dodał.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama