UWAGA!

Ratunek dla szpitala?

Dzisiaj elbląscy radni zdecydowali, co zrobić z zadłużonym szpitalem miejskim.

Radni zobowiązali prezydenta Elbląga do tego, by podjął działania ratunkowe. Według opracowania specjalnego zespołu do spraw restrukturyzacji placówki, prezydent musi rozpocząć rozmowy z marszałkiem województwa w sprawie przekazania szpitala pod kuratelę samorządu województwa, a także prywatyzowania placówki. Pytanie tylko, czy marszałek zechce przyjąć pod swój zarząd tak zadłużony szpital.
     Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Nowak ma nadzieję, że tak się stanie.
     - Już trzykrotnie rozmawiałem z marszałkiem i jego zastępcą do spraw ochrony zdrowia, oczywiście oni nie mogą podjąć takiej decyzji, bowiem decyduje o tym sejmik, ale powiedzieli mi, że byliby skłonni na takie rozwiązanie, ponieważ ich zdaniem mogłoby to uporządkować sytuację lecznictwa w Elblągu – powiedział Janusz Nowak.
     Do sprawy połączenia obu szpitali sceptycznie podchodzi tymczasem dyrekcja szpitala wojewódzkiego. Tadeusz Naguszewski uważa, że oczywiście wszystko zależy od marszałka, ale fuzja problemu nie rozwiąże:
     - W raporcie nie przygotowano symulacji kosztów połączenia obu placówek, ewentualnie wspólna administracja mogłaby przynieść oszczędności rzędu 15 procent, a to jest średnio około 20 tysięcy zł miesięcznie, więc to jest kwota niewspółmiernie niska do zobowiązań, jakie ma szpital.
     Elbląscy radni na dzisiejszej sesji poręczyli kredyt w wysokości 3 milionów złotych dla szpitala miejskiego.
     - Oczywiście, że te pieniądze nie wystarczą, ale pozwoli to na uregulowanie zobowiązań, na które są już wyroki sądowe i uspokojenie sytuacji do końca roku – stwierdził dyrektor szpitala miejskiego Jacek Perliński.
     Mieszkańcom Elbląga i pacjentom trudno dzisiaj przyjąć tłumaczenie, że wyłączną winę za wszystkie problemy placówki ponosi niedopracowany i niedofinansowany system ochrony zdrowia. Ktoś tą placówką zarządzał i ktoś sprawował nad nią nadzór. Radny Czesław Dębski jest zdania, że należy rozliczyć ludzi, którzy są za ten stan odpowiedzialni:
     - Prezydent jest gospodarzem miasta i powinien wiedzieć, kto za to odpowiada. I w szpitalu, i w urzędzie są osoby, które za to odpowiadają i nie wiem, czy świadomie czy też nieświadomie sprawiły, że jest źle.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "Elbląscy radni na dzisiejszej sesji poręczyli kredyt w wysokości 3 milionów złotych dla szpitala miejskiego" tzn dlog szpitala wzrosly o 3 miliony. ten dlog bedziemy splacac my. trzeba tych radnych odwolac w najblizszych wyborach!!!!!
 • Readni poreczyli kredyt......hm ...pieknie,tylko kto go będzie spłacał.napewno nie oni.........
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obserwator(2004-06-24)
 • podobno była niezła zadyma, ale nie znam szczegółów, wreszcie wojewódzki dopnie swego - odpadnie konkurencja na niektórych oddziałach, winnych nie znajdą, a 20 banieczek - to my zapłacimy, brawo, brawo niech żyje nam - Słońce Elbląga.
 • "Zanim dojdzie do przekształceń, RADA MIEJSKA I PREZYDENT będą musieli zlikwidować zadłużenie." ~~~ "RADNI poręczą 1,5 miliona złotych kredytu, który pozwoli (...) na zapłacenie najpilniejszych należności." ~~~ "ELBLĄSCY RADNI (na wczorajszej sesji) poręczyli kredyt w wysokości 3 milionów złotych dla szpitala." ~~~ "tePieniądze nie wystarczą, ale pozwoli to na uregulowanie zobowiązań, na które są już wyroki sądowe i uspokojenie sytuacji do końca roku" ~~~ "Prezydent (WszystkichElblążan) jest gospodarzem miasta... (^_^)
 • tak obserwator masz racje - zaplacimy wszyscy!. zwracam uwage ze wlasciwie radni nic nie uchwalili poza utopieniem (jeszcze nie w gotowce, na razie tylko w formie gwarancji ok 3mln zl - którzy to radni ? dobrze byloby znac ich nazwiska). cala reszta decyzji, to nie decyzja tylko intencja, aby marszalek wojewodztwa problem rozwiazal - oczywiscie tez za nasze pieniadze - jesli marszalek bedzie madry, to sie nie zgodzi i bedziemy znowu w punkcie wyjscia. TUTAJ POTRZEBA DECYZJI ZARZADCZYCH !, a nie politycznych
 • Jak zawsze nie znaleziono winnych, a przecież wszyscy wiedzą, że jest to klika emerytów wojskowych, których 110 Szpital Wojskowy wyrzucił za brak umiaru w wydawaniu pieniędzy społeczynch, łapownictwo i prywatę, ale mieli promotora w Urzędzie , który się zna na wszystkim ( M.G.). Wczoraj radni nie mieli wyboru trzeba rozliczyć tych którzy zatrudnili takiego dyrektora i tuszowali od 2000 roku długi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obserwator(2004-06-25)
 • Tak każdy TEN DOPUST BOŻY jest szczególnie bolesny dla maluczkich, których to, tak niby afirmują nasi władcy. Ja nie bardzo rozumiem, w czym jest problem - jest podmiot gospodarczy, który dał pawia i teraz za pieniądze samorządowe (MIEJSKIE LUB WOJEWÓDZKIE) będzie się go ciągnąć za uszy? Szlachectwo zobowiązuje - ale widać nie wszystkich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2004-06-25)
 • Masz rację Aborygen tylko, że to nie jeden podmiot a kilka - jeden publiczny i dojące go niepubliczne i prywatne. To jest folwark zwierząt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obserwator(2004-06-25)
 • Prywatyzujcie ten szpital moze wrescie ktos prywatny zadba o jego wizerunek i kase.....tylko zeby nieodbolo to sie na pacjentach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  stefan(2004-06-25)
Reklama