[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Referendum pod znakiem zapytania. Gdzie są podpisy?

 
Elbląg, Kazimierz Falkiewicz jest pełnomocnikiem Obywatelskiego Elbląga
Kazimierz Falkiewicz jest pełnomocnikiem Obywatelskiego Elbląga (fot. archiwum)

Elbląg do Pomorza i likwidacja Straży Miejskiej to kwestie, które powinny zostać rozstrzygnięte przez mieszkańców w drodze referendum. Tak chciał Obywatelski Elbląg. W sierpniu jego członkowie rozpoczęli zbieranie podpisów pod stosownymi wnioskami, które następnie mieli zaopiniować radni. Jednak coś poszło nie tak, bo Urząd Miejski twierdzi, że listy z poparciem obu pomysłów powinny zostać złożone do 3 października, przedstawiciele Obywatelskiego Elbląga upierali się, że do 6 października, ale i 7 października wymaganych 10 tysięcy podpisów nikt w ratuszu nie zobaczył.

Inicjatorem referendum jest Obywatelski Elbląg, grupa mieszkańców, wśród których są m.in. osoby z Wolnego Elbląga, inicjatora odwołania poprzednich władz miast. Obie grupy łączy postać Kazimierza Falkiewicza, który również w tym przypadku jest pełnomocnikiem komitetu referendalnego.
       - Obywatelski Elbląg tworzą także osoby z innych komitetów obywatelskich, które startowały w ostatnich wyborach. Wtedy byliśmy podzieleni, teraz działamy razem – zapewniał w sierpniu Kazimierz Falkiewicz, pełnomocnik Obywatelskiego Elbląga.
       4 sierpnia ruszyła akcja zbierania podpisów pod pomysłem na referendum ws. zmiany przynależności administracyjnej Elbląga - z województwa warmińsko-mazurskiego na województwo pomorskie oraz likwidacji Straży Miejskiej. Po 60 dniach listy z wymaganymi ok. 10 tys. podpisów dorosłych elblążan miały trafić do Urzędu Miejskiego. Zgodnie bowiem z ustawą o referendum gminnym to Rada Miejska sprawdza zgodność wniosku z przepisami i podejmuje decyzję, czy do referendum dojdzie.
       - Z naszych obliczeń wynika, że termin upłynął w miniony piątek, czyli 3 października - mówi Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Termin 60-dniowy określony przez prawo. Żaden wniosek w sprawie referendum jednak do urzędu nie trafił. Dla nas sprawa jest zamknięta.
       Z kolei Kazimierz Falkiewicz powiedział nam w sobotę (4 października) podczas festynu na Placu Kazimierza Jagiellończyka, że jego zdaniem zebrano więcej niż 10 tys. podpisów i że Obywatelski Elbląg będzie miał dla mieszkańców niespodziankę. Zapowiedział, że listy poparcia referendum trafią do urzędu w poniedziałek. We wtorek nadal ich tam nie było, a Kazimierz Falkiewicz nie odbierał od nas telefonu. Co poszło nie tak?
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Chłopaki dobrze bawili się w sobotę na Disco Polo. .. .. zabalowali i zapomnieli podrzucić kwity do UM ? ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31 0
  100%Elblążanin(2014-10-08)
 • No to, proszę pana, czekamy na 100% realizację obietnic w przypadku wygranej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 1
  (2014-10-08)
 • Brawo Elblążanie! W końcu wszyscy poznali się na ludziach ! Awanturnictwu politycznemu mówimy zdecydowane NIE! Macie swoją wiarygodność i poparcie społeczne! Chciałbym zobaczyć również minę Szweda po 16 listopada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35 4
  Prorok.,Igor(2014-10-08)
 • Obywatelski Elbląg, Wolny Elbląg, Kazimierz Falkiewicz, Edmund Szwed - pierwsza porażka zaliczona. Ja ze swojej strony dodam, te listy leżały po sklepach i innych byle gdzie lokalach. Ktoś nad tym panował? Tak wygląda aktywne zbieranie podpisów? Może trzeba było stworzyć stronę na FB i zbierać nic nie znaczące lajki? Dam lajka - od razu głód w Afryce zniknie, nie będzie wojny na Ukrainie, odwołają Straż Miejską w Elblągu. .. Referendum o przynależności Elbląga do województwa pomorskiego już się odbyło 1999r, wzięło w nim udział 45% uprawnionych do głosowania, 99% było za i NADAL JESTEŚMY W WARMIŃSKO MAZURSKIM. Nie na tym etapie możemy mówić o tego typu zmianach. Takie zmiany to na szczeblu krajowym - winę ponoszą ówcześni posłowie i senatorowie z tego okresu (czytaj SLD i inni ukrywający się komuniści i zdrajcy Elbląga). Kiedy jedynka na listach do parlamentu była z Elbląga? Kaczyński? Walendziak? Protas?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 0
  niepartyjnyniekomunista(2014-10-08)
 • Jeszcze Kuchejda, chyba najbliższy współpracownik kandydata Szweda i całej tej grupy referendalnej. Oczywiście nieformalnie bo sam Kuchejda wie, że tak będzie lepiej. A gdzie Kuchejda tam padaka. Pozdrawiam z samego rana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 0
  UnDosTres(2014-10-08)
 • z tak poważnych spraw nieładnie kpić, odtąd dotąd fujfujfuj panowie. .. Żenująca i niepoważna postawa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 0
  (2014-10-08)
 • ci panowie to wielcy tylko w gębie disco polo miło przecież się odbyć 30 w amfiteatrze nadolince krzyczeli nap; rawiamy elbląg i co??? moi panowie??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  (2014-10-08)
 • Najgorsze jest to, że ofiarą tego pada tak ważna sprawa dla miasta jak zmiana województwa. To wygląda tak, jakby mieszkańcom nie zależało. Abstrahując nawet od tego czy referendum miałoby moc prawną. To co teraz? Pan Wilk mówił coś o jakichś konsultacjach społecznych? Kiedy one?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  Jonas(2014-10-08)
 • Przecież im chodziło o darmową reklamę przed wyborami. Cel osiągnęli. Tylko czy mieszkańcy nie zostali kolejny raz nabrani?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 0
  wiza(2014-10-08)
 • Już od dawna twierdzę, że najlepszą antyreklamą dla jakichkolwiek dzialań są osby Panów Falkiewicza i Lewandowskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  v1(2014-10-08)
 • Taśmy (były niejedne) pokazały na czym polegało tamte beznadziejne referendum. Te zjazdy Hofmana, Jarka pokazały ile dobrego chcą zrobić dla miasta. I szybko zapomnieli! Drugi raz takie bzdury nie przejdą. A obietnice się rozlicza przy urnie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  wybieram(2014-10-08)
 • Mówiłem, że bedzie klapa, ze będzie coś nie tak. Może Mariusz schował kartki? Nie słuchaliście:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  /Alojzy/(2014-10-08)
Reklama