UWAGA!

Regaty o Puchar Trzech Marszałków w zmienionej formule

 
Elbląg, Regaty o Puchar Trzech Marszałków w zmienionej formule
fot. RG (arch. portEl.pl)

14 kwietnia w Kaliningradzie uzgodniono termin i formułę VI Regat o Puchar Trzech Marszałków. Zdecydowano zmienić formułę regat, by uatrakcyjnić to najważniejsze na Zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim wydarzenie żeglarskie.

- O potrzebie zmiany formuły regat rozmawiamy już od dwóch lat – mówi Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który przewodniczył polskiej delegacji. - Porozumienie w sprawie regat podpisaliśmy w 2010 roku, natychmiast po otwarciu swobodnej żeglugi po Zalewie Wiślanym. Wówczas żeglowanie z polskich portów do Bałtijska, cumowanie w otoczeniu okrętów wojennych było nie lada atrakcją. Dzisiaj to już nie przyciąga, za to regaty, podczas których na dystansie 50 km nie ma możliwości wpłynięcia do jakiejkolwiek przystani były wyczerpujące, a w przypadkach złej pogody nawet niebezpieczne. Mieliśmy przypadki zatonięć jachtów czy połamania masztów i coraz więcej żeglarzy rezygnowało ze startów – mówi Jerzy Wcisła.
       Strona polska zaproponowałaby regaty odbywały się wokół miasta-gospodarza regat, a nie na trasie łączącej port polski z portem rosyjskim. Minister sportu Obwodu Kalinigradzkiego Oleg Kosenkow uznał, że jest to dobra propozycja, która rzeczywiście może poszerzyć grono osób, które będzie chciało korzystać z polsko-rosyjskiej oferty.
       Gospodarzem tegorocznych regat będzie Krynica Morska. Regaty o Puchar Trzech Marszałków i dwa inne wyścigi żeglarskie odbędą się w okolicach tego miasta. Będzie też zorganizowanych wiele imprez towarzyszących, by oprócz regat była to okazja do spotkania się całego środowiska wodniackiego znad Zalewu Wiślanego i okolicznych akwenów.
       - Regaty mają być najważniejszym wydarzeniem święta żeglarskiego, które każdego roku będziemy organizowali w innym mieście. Będzie to, zatem zlot żeglarski z regatami. Mam wielką nadzieję, że w 2016 roku gospodarzem będzie Elbląg – dodaje Jerzy Wcisła.
       Ustalono termin regat. Odbędą się w dniach 25-28 czerwca 2015 r., a dniami regatowymi będą: 26 i 27 czerwca.
       W rozmowach w Kaliningradzie uczestniczyły delegacje z Pomorza pod przewodnictwem Krzysztofa Czopka, dyrektora Departamentu Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Warmii i Mazur (Jerzy Wcisła i Regina Czymbor z Biura Regionalnego w Elblągu) oraz przedstawiciele żeglarzy Henryk Malentowicz – Elbląski Okręgowy Związek Żeglarski i Tadeusz Karpowicz (Tolkmicko).
      
Jolanta Małkowska, Biuro Regionalne Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Najważniejsza impreza żeglarska na Zalewie? To chyba żart. .. Tak serio to jedynymi interesującymi regatami na Zalewie to Masfrost Cup w Tolkmicku. Poza tym to zawody koła wzajemnej adoracji. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Bomber(2015-04-16)
 • To w Tolkmicku już "wielkich regat" nie będzie? Koniec rozwoju sponsor zbankrutował i co Józek wymyśli? Karate na łódkach będzie. ..
 • I z czego się tu cieszyć? Jureczek się cieszy, że impreza odbędzie się w Krynicy? A dlaczego nie w Tolkmicku lub Fromborku. Te miasta to nasze (pszenno-buraczane, ale jednak) województwo i bezpośrednie zaplecze aglomeracji elbląskiej. A tu się okazuje, że m. in. z naszych podatków (bo jak rozumiem UM warmińsko-mazurskiego się dokłada) zorganizujemy imprezę w Krynicy (Pomorskie) i u ruskich (domyślam się, że w Królewcu - to polska nazwa gwoli ścisłości, warto zaprzestać upamiętniać Kalinina, współodpowiedzialnego za mord na polskich oficerach w Katyniu). Z czego tu się cieszyć? Mam skakać do góry z radości? Dla kogo pracuje Biuro Regionalne UM W-M w Elblągu??? Bo dla elblążan i mieszkańców okolicznych miejscowości z województwa warmińsko-mazurskie raczej nie, sądząc po tej wiadomości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zniesmaczonyjurkiem(2015-04-17)
Reklama