UWAGA!

Regulamin konsultacji społecznych pilnie potrzebny

Elbląg, Grzegorz Nowaczyk: W Elblągu powinna pojawić się uchwała Rady Miejskiej wprowadzająca Regulamin określający tryb i zasady przeprowadzania konsultacji społecznych
Grzegorz Nowaczyk: W Elblągu powinna pojawić się uchwała Rady Miejskiej wprowadzająca Regulamin określający tryb i zasady przeprowadzania konsultacji społecznych (fot. AD)

W Elblągu jak najszybciej powinna pojawić się uchwała Rady Miejskiej wprowadzająca Regulamin określający tryb i zasady przeprowadzania konsultacji społecznych – pisze Grzegorz Nowaczyk z Platformy Obywatelskiej. – Brak doświadczenia w przeprowadzaniu takich konsultacji i nieumiejętność przedstawiania merytorycznych argumentów to główne powody porażki prezydenta Henryka Słoniny w sprawie sprzedaży udziałów EPEC.

Otrzymaliśmy pismo Grzegorza Nowaczyka, wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Elblągu na ten temat:
       „Fiasko projektu „Energa dostanie EPEC” promowanego od stycznia przez prezydenta Henryka Słoninę pokazuje, jak wrażliwą kwestią dla wszystkich radnych okazał się sposób informowania o szczegółach tej propozycji. W najbliższych tygodniach podobnego sposobu na „przepchnięcie” swojej autorskiej koncepcji może użyć Henryk Słonina, przedstawiając nową Strategię Rozwoju Elbląga. Dlatego z mojej inicjatywy radni PO rozpoczęli pracę na treścią Regulaminu Konsultacji Społecznych. Wniosek o jego uchwalenie radni złożą za miesiąc, na kwietniowej sesji RM. Wśród zapisów tej regulacji ma się pojawić prawo umożliwiające grupie mieszkańców składanie wniosków o przeprowadzenie konsultacji społecznych.
       Platforma Obywatelska przygotowuje się powoli do porządkowania spraw miejskich po latach rządów obecnego Prezydenta. Zaczynamy od – naszym zdaniem – bardzo ważnej i pilnie potrzebnej regulacji dotyczącej konsultacji społecznych w Elblągu. Co wynika z braku Regulaminu Konsultacji Społecznych, widzieliśmy w ostatnich tygodniach, obserwując działania Henryka Słoniny w sprawie EPEC. Prezydent, nie mając doświadczenia w takim sposobie włączania mieszkańców w proces decyzyjny, naraził się na ostrą krytykę elbląskich radnych za fatalny sposób przeprowadzania konsultacji społecznych. Dlatego właśnie potrzebny jest Regulamin Konsultacji Społecznych z zapisami określającymi obowiązki Prezydenta w tym zakresie, ale również z nowymi prawami dla mieszkańców Elbląga. Taki regulamin pojawi się w Elblągu w dobrym momencie. W nowym układzie władz samorządowych, z coraz silniejszymi organizacjami pozarządowymi i przed kolejnymi ważnymi tematami społecznymi.
       Przypomnijmy, że Prezydent tok konsultacji społecznych zapowiedział również dla najważniejszego dokumentu miejskiego, czyli nowej Strategii Rozwoju Elbląga. Zdaniem działaczy Platformy właśnie ten obszar konsultacji powinien być merytoryczną debatą o przyszłości miasta i kierunkach rozwoju Elbląga. Aby zapewnić wszystkim uczestnikom takich konsultacji równe prawa w zgłaszaniu swoich uwag, potrzebny jest właśnie Regulamin Konsultacji Społecznych. Dziś zarysy nowej strategii zna tylko wąskie grono urzędników i ludzi z otoczenia obecnego Prezydenta.
       Platforma Obywatelska chce dodatkowo wśród zapisów Regulaminu Konsultacji Społecznych umieścić ważne prawo dla lokalnej społeczności. Wniosek o przeprowadzenie konsultacji będzie mogła zgłosić grupa mieszkańców i po zebraniu podpisów przedłożyć propozycję pod głosowanie Rady Miejskiej. Wniosek taki będzie musiał zawierać przedmiot konsultacji, propozycję formy ich przeprowadzenia (np. spotkania z mieszkańcami lub wykorzystanie nowoczesnych form komunikacji w postaci forów internetowych) oraz termin. Kwestią otwartą pozostaje na razie, czy taki wniosek ma zgłaszać grupa 100, 200 czy 300 mieszkańców. W tej sprawie poszukamy mądrego głosu doradczego. Zespół zajmujący się opracowaniem Regulaminu zaprosi na spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych w Elblągu, aby wspólnie wypracować ostateczną wersję tej części Regulaminu Konsultacji Społecznych. Druga ważna kwestia to pieniądze. Pamiętajmy, że w podobnych rozwiązaniach w innych miastach koszt konsultacji obciąża każdorazowo budżet miejski. Dlatego kryterium wyjściowym musi być ustalenie, że konsultacje są formułą przewidzianą dla spraw najważniejszych, jak strategia rozwoju miasta, sprzedaż majątku miejskiego, zmiany planów zagospodarowania przestrzennego lub wskazanie lokalizacji dla nowego cmentarza miejskiego w Elblągu. Co do zasady jednak, konsultacje mogą dotyczyć każdej sprawy ważnej dla nawet małej społeczności. Pytanie tylko, czy miasto znajdzie na to pieniądze. Uporządkować może to roczny harmonogram konsultacji wynikający wprost z innych miejskich dokumentów, tzn. budżetu, strategii, terminów wykładania planów zagospodarowania przestrzennego itd.
       Własne Regulaminy Konsultacji Społecznych posiadają m.in. Katowice, Kraków, Łódź i Słupsk.”
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A czy epec posiada regulamin świadczenia usług. To także bardzo ważny dokument, szcególnie dla odbiorców ciepła.
 • "Srutu tutu kłębek drutu" będzie konsultować a i tak z PO zrobi co będzie mu się chciało. Jak dptychczas. Kto konsultował sprawę chorych o których na sesji mówił jeden z radnych ( patrz vectra ), dyrektor Gelrt zrobiła co chciała
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dyskutant(2010-03-12)
 • Przypomnę że konieczność uporządkowania kwestii konsultacji społecznych wraz z wprowadzeniem tzw. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej zaproponowało Elbląskie Forum Obywatelskie w zeszłym roku - ze stanowiskiem w tej sprawie można się zapoznać na stronie www. elblag-eko. org (czytelnia). Ponadto, w myśl zaktualizowanej Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, każdy samorząd musi opracować sposób konsultowania aktów prawa miejscowego z organizacjami pozarządowymi. Warto połączyć te sprawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Arkadiusz Jachimowicz(2010-03-12)
 • Znowu pokazała się nasza Kukułka !!!
 • Elblaska PLatforma POraża! Tylko nie Po!
 • oooo nareszcie, tydzień bez niego tygodniem straconym
 • a ja dalej sieboję otworzyć lodówkę. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POrazka(2010-03-12)
 • Slusznie p. Nowaczyk. Nalezy opracowac regulamin konsultacji spolecznychi posilkowac sie nimi przypodejmowaniu wszelkich decyzji, a w zwiazku ztym odwolac wszystkich Radnych bo wowczas beda niepotrzebni jako przedstawiciele spoleczenstwa. Stawiam na demokracje bezposrednią. ( ale mi sie zamarzylo?)
 • Platforma może trochę zapomniany projekt EFO urzeczywistnić - pozarządowcom z ekipy Jachimowicza brakuje głosów w Radzie Miejskiej oraz politycznej siły przebicia. Mogą być, jak to napisał Nowaczyk, mądrym głosem doradczym w tej sprawie i zaproponować swoje propozycje w pracach nad tym Regulaminem. Cel jest jednak w tym roku ciągle ten sam. Pilnowanie Prezydenta aby na finiszu swojej pracy w UM nie przepchnął słabych projektów, które zaskutkują w czasie gdy Henryk Słonina będzie już na politycznej i samorządowej emeryturze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pismak(2010-03-12)
 • cotygodniowy MIŚ z okienka PORTALU.
 • Ciekaw jestem tylko jakie polityczne poparcie w Radzie Miasta ma Nowaczyk? Na czym sie znaja ci specjaliści, ktorzy potrafia tylko podbierac cudze pomysly? czyżby nie było ich stac na wlasne z powodu braku współpracyi poparcia przez inteligentów? To co piszesz, że Jachimowicz i organizacje moga być doradcami nie sprawdza się poniewaz wlaśnie dzisiaj jest taka sytuacja. Gdzie Jachimowicz wlasnie mówi jedno a Slonina z urz ędnikami robi drugie! Nowaczyk chce powielic schemat?
 • dziś nie otworzyłem jak zwykle słoika ogórków a nowaczyk i tak na portelu.
Reklama