UWAGA!

Remont idzie jak z nut

 
Elbląg, Mała sala koncertowa na 103 miejsca jest już gotowa
Mała sala koncertowa na 103 miejsca jest już gotowa (fot. Witold Sadowski)

We wrześniu ponad 300 uczniów elbląskiej szkoły muzycznej rozpocznie naukę w wyremontowanym gmachu. Gotowe są już sale dydaktyczne, sale ćwiczeń, korytarze, łącznik i nowe skrzydło budynku. W małej sali koncertowej stoi "perełka", czyli czarny fortepian za 128 tys. zł, który przyjechał z Hamburga. Takiej klasy instrumentu w mieście nie ma nikt. Duża sala koncertowa, strawiona pożarem, nadal czeka na remont. Dźwięki zabrzmią tam na Nowy Rok. Zobacz zdjęcia.

Budynek przy ul. Traugutta służy Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych od 1977. Jak na owe czasy był nowoczesny i pachniał świeżością, w miarę upływu lat wymagał jednak coraz większych remontów. Zrobiło się także w nim ciasno, bo napływała młodzież, która właśnie tu chciała się uczyć i rozwijać pasje. Powstał więc projekt rozbudowy obiektu przy ul. Traugutta, który jednak na długie lata pozostał na papierze.
       W 2012 r. wyłoniła się szansa na realizację planów budowlanych. Z pomocą przyszło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Elbląska Orkiestra Kameralna, która wspólnie ze szkołą muzyczną aplikowała o środki unijne. I udało się. Na rozbudowę obiektu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu pozyskano 11 mln zł, z czego 85 proc. to pieniądze unijne, a pozostała kwota pochodzi z budżetu państwa.
       W czerwcu 2013 r. wbito pierwszą łopatę pod rozbudowę obiektu. Los jednak okazał się okrutny. Na początku roku szkolnego wybuchł pożar, który strawił salę koncertową. Szkoła podniosła się jednak z traumy i prace pobiegły ustalonym torem. Widać już ich efekt, na terenie obiektu trwają bowiem ostatnie, kosmetyczne zabiegi.
       - Gotowe jest stare, odnowione skrzydło, łącznik i nowe skrzydło – oprowadza dyrektor ZPSM w Elblągu Andrzej Korpacki. - Na przyjęcie uczniów czekają sale dydaktyczne, sale ćwiczeń. Na zewnątrz czeka parking na 60 miejsc, na urządzenie czeka świetlica.
       Gotowa jest mała sala koncertowa, której będą odbywały się przesłuchania, egzaminy. Z korytarza można "podglądać" to, co dzieje się w środku. A w środku, na scenie dumnie pręży się czarny fortepian. Nowy, za 128 tys zł (pieniądze pochodziły z projektu), przyjechał z Hamburga.
       - Takiego instrumentu nie ma nikt w mieście – cieszy się dyrektor Korpacki.

  Elbląg, Dyrektor ZPSM w Elblągu Andrzej Korpacki
Dyrektor ZPSM w Elblągu Andrzej Korpacki (fot. WS)


       A co z fortepianami, które ucierpiały w wyniku pożaru?
       - Są na terenie miasta, przeszły serię przeglądów i teraz decyzja należy do nas – czy naprawiać, ale i tak nie odzyskają dawnego brzmienia, czy kupić nowe – mówi Andrzej Korpacki. - Otwarta pozostaje deklaracja ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego [była deklaracja pomocy finansowej przy zakupie nowych instrumentów - red.].
       Wiadomo, że jeśli zostaną pieniądze z projektu, szkoła zakupi inne, tańsze instrumenty: pianina, trąbki, fagot, puzon. Już zakupiono podstawowe narzędzia dydaktyczne: komputery, tablice.
       Prace budowlane w szkole zakończą się 31 sierpnia. Ale nie we wszystkich pomieszczeniach. Duża sala koncertowa to serce szkoły, ale i najbardziej kłopotliwe pomieszczenie. Najbardziej ucierpiała w wyniku pożar i wymaga gruntownej renowacji.
       - Potrzebna była szczegółowa ekspertyza – wskazuje dyrektor Andrzej Korpacki. - Były nawet laboratoryjne próby betonu. Konieczna byłą zmiana projektu przebudowy sali, ale po pierwsze – trzeba zrobić wzmocnienia konstrukcyjne, by w końcowym efekcie sala była bezpieczna, trwała i akustyczna. A akustykę miała wcześniej cudowną – podkreśla dyrektor. - Występowało tu wielu wybitnych muzyków, ostatnio m.in Bartłomiej Nizioł, Konstanty Andrzej Kulka. Wszyscy podkreślali, że to wyjątkowa sala. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż wszystkie prace zostaną tu wykonane jak należy. Sala po remoncie będzie miała ok. 300 miejsc. Będą mogli koncertować tu znowu najwięksi – zapowiada Korpacki. Kiedy? Najprędzej zagrany zostanie koncert noworoczny. Po zakończeniu wszystkich prac, na ścianie zewnętrznej będzie mogła zaistnieć zaprojektowana kolorowa iluminacja.
       Póki co, 1 września 340 uczniów przekroczy próg odnowionej szkoły, w której wyłączone z działania będą dwie sale: koncertowa i gimnastyczna. Ta ostatnia została zalana podczas gaszenia pożaru.
       - Zajęcia wf? Pozostaje nam park – stwierdza dyrektor.
       Szkoła nie ma też boiska, choć dyrektor bardzo by chciał, by takie powstało. Nawet myślał, by wydzielić część parkingu i przeznaczyć ją pod boisko wielofunkcyjne. Niestety, projekt jest projektem i zmian nie toleruje. Ale może kiedyś...
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • jakieś takie zimne i nieprzyjemne, jak w szpitalu jakimś
 • Korpacki - super dyrektor i super człowiek. Pamiętam go jak jeszcze był dyrektorem II LO.
 • Zimne i nieprzyjemne ? bo nie ma dzieci :) bedzie lepiej wyglądalo jak będzie zapełnione :)
 • wewnątrz pięknie, super, nowocześnie tak powinna wyglądać każda szkoła w obecnych czasach. Na zewnątrz tak sobie, trochę zbyt cukierkowo, bardzo szybko taka elewacja się znudzi, powinno być bardziej pastelowo, nie tak krzykliwie, ale to kwestia gustu, ogólnie jest OK:):)Boisko powinno być bo przyszli artyści też powinni dbać o rozwój fizyczny a sala wszystkiego nie załatwia. Pewnie wkrótce powstanie i boisko i basen w Szkole Muzycznej bo jak się ma takiego wspaniałego dyrektora to jestem pewna, że tak będzie:):):)
 • To jest jakiś obłęd. Każda, każda inicjatywa w tym mieście, choćby nie wiem jak wspaniała zawsze spotyka się z malkontenctwem baranów tu mieszkających.
 • piękna teraz ta sala :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jaaaaaa123(2014-10-31)
Reklama