UWAGA!

Rewitalizacja, czyli mieszkańcy mają głos

 Elbląg, Mieszkańcy zajęli miejsca radnych i dyskutowali na temat problemów swojej dzielnicy
Mieszkańcy zajęli miejsca radnych i dyskutowali na temat problemów swojej dzielnicy (fot. Michał Skroboszewski)

Mieszkańcy mogą mieć wpływ ma to, co może zmienić się w ich najbliższej okolicy dzięki funduszom unijnym. To główne założenie rewitalizacji, na którą do 2020 roku w całym województwie ma być przeznaczonych 300 milionów złotych. W Elblągu właśnie rozpoczęły się konsultacje, podczas których mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły zmian. Jako pierwsze o swojej dzielnicy dyskutowały osoby mieszkające w północnej części Śródmieścia, prym wiedli mieszkańcy ulicy Słonecznej.

Dawno na konsultacjach nie było tak dużo osób. Na wtorkowe spotkanie w sprawie lokalnego programu rewitalizacji do Urzędu Miejskiego przyszło 40 osób, wśród nich mieszkańcy ulicy Słonecznej, Trybunalskiej czy Kosynierów Gdyńskich.
       - Mamy nadzieję, że dzięki tej rewitalizacji w końcu się coś w naszej okolicy zmieni, że będzie przede wszystkim ładniej i czyściej. My od dłuższego czasu walczymy o to, by do naszego śmietnika nie trafiały odpady z całego miasta, a tak się niestety dzieje – skarżyli się mieszkańcy budynku przy ul. Słonecznej 18.
       Poprawa estetyki otoczenia wokół budynków to najczęściej zgłaszany problem podczas konsultacji. Zgodnie jednak z najnowszymi wytycznymi programu rewitalizacji, projekty nie mogą ograniczać się jedynie do inwestycji w otoczenie, musi im towarzyszyć rozwiązanie społecznych problemów. Dlatego podczas konsultacji mieszkańcy zostali podzieleni na trzy grupy, w których dyskutowali projektach związanych z infrastrukturą, edukacją i spędzaniem wolnego czasu oraz sprawami społecznymi w dzielnicy Śródmieście Północ. W ten sposób powstało kilkadziesiąt pomysłów, z których podczas głosowania wybrano sześć najważniejszych, wśród nich m.in. stworzenie miejsc do spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży i dorosłych przy Szkole nr 12 i 23, rozbudowę filii biblioteki przy ul. Słonecznej, by stała się osiedlowym centrum kultury czy też zorganizowanie sportowych turniejów osiedlowych dla młodzieży i powołanie streetworkerów, którzy na co dzień mogliby pracować z młodzieżą, rozwiązując wiele problemów.
       - Do lokalnego programu rewitalizacji będą wpisane wszystkie państwa pomysły, ale priorytet będą miały te, które zakładają oprócz budowy infrastruktury także rozwiązanie społecznych problemów. Projekty zagospodarowania podwórek też mają szansę na sukces, pod warunkiem że w ich realizację zaangażują się wspólnoty mieszkaniowe, do czego zachęcamy – mówiła podczas spotkania Beata Wachniewska-Mazurek z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
       Środowe konsultacje było pierwszym z siedmiu, jakie odbędą się w Elblągu w najbliższym czasie. Kolejne już 16 kwietnia w SP nr 4 o godz. 17, będzie dotyczyć wschodniego Śródmieścia (m.in. ulice Żeromskiego, Komeńskiego, Mickiewicza). Ze wszystkich spotkań powstanie raport, który będzie częścią lokalnego programu rewitalizacji Elbląga do roku 2020, jaki uchwali w ciągu najbliższych miesięcy Rada Miejska. Na podstawie tego dokumentu będzie można ubiegać się na drodze konkursowej o fundusze unijne na poszczególne projekty. W skali całego województwa na rewitalizację przeznaczono 300 milionów złotych. Nie są jeszcze znane założenia konkursów. Wiadomo za to, że programem rewitalizacji nie zostanie objęty cały Elbląg, a jedynie niektóre dzielnice, które mają najgorsze wskaźniki społeczne.
       Więcej na temat konsultacji można dowiedzieć się tutaj.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • północnej części śródmieścia? czego? śródmieścia?
 • między stacją metra Nowy Sąd a stacją metra Światowid
 • Mapki z zaznaczonymi obszarami są tutaj: konsultacje.elblag.eu
 • o ile sie orientuje to biblioteka jest juz centrum kultury osiedlowej. ale dofinansowania potrzebuje fakt.
 • niech prezydent dorzuci do sumy programu rewitalizacji miasta planowane bezprawnie wydatki z kasy miejskiej na budowę dróg i parkingów budowanego sądu przy Gwiezdnej.
 • .. a ul. Skłodowskiej na której jest mapce i kiedy spotkanie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Eeeeee(2015-04-15)
 • Rewitalizacja - to z łaciny - przywrócenie życia. To wcale nie musi się wiązać z wielkimi inwestycjami. Czasami wystarczy parę prostych zmian w organizacji życia w mieście lub w przyrodzie. Czasami ludzie sami coś chcą zrobić, wystarczy im nie przeszkadzać, pozwolić im działać, tylko pilnować aby wszystko było w granicach prawa.
 • Przez miasto przepływają różne strumyki, które później wpadają do Kumieli lub rzeki Elbląg. W kilku miejscach na Kumieli już są progi wodne (np. w parku przy Agrykoli) ale można jeszcze w kilku innych miejscach zrobić niewielki próg z dużych kamieni, który zatrzyma wodę na trochę wyższym poziomie (retencja wody) np. o 1/2 metra. Dzięki temu przez takim progiem powstanie rozlewisko, w którym dobrze będą się czuły kaczki inne organizmy. Taki próg powinien być w kształcie litery V i nie na całej szerokości, raczej na środku, aby zimą na tych kamieniach rozbijał się lód pod ciśnieniem prądu rzeki.
 • W Parku Kajki powoli sobie płynie mały strumyczek. Jego także można by zretencjonować, czyli postawić na nim w kilku miejscach przeszkodę w postaci kilku płytek betonowych od starego chodnika pionowo postawionych. Jego wysokość to zaledwie niecałe pół metra. Dzięki temu woda by tak szybko nie odpływała, a w jego korycie żyłyby sobie różne małe zwierzątka np. żaby, ptaki miałyby gdzie się napić wody, miłe uatrakcyjnienie. Tam przy tych kwietnikach jest takie betonowe duże koryto przez które ten strumyk przepływa. Wystarczy na końcu nieco zablokować jego odpływ (nie tak całkiem, tylko tak o pół metra) i w ciągu doby uzbiera się tam zbiornik. Gdy będzie wody za dużo to woda sama się przeleje przez płytkę od góry. Chlupot przepływającej wody to przez wiosnę i lato też ciekawa atrakcja. A to na prawdę nic nie kosztuje. To można zrobić starymi płytkami od chodników. Ale to musi być zatwierdzone i wykonane przez odpowiednie służby miejskie.
 • Moim zdaniem, w Elblągu jest trudniejszy dostęp do kultury niż w mniejszych miastach jak np. Ostróda czy Malbork. Elbląg jest od nich kilka razy więcej, a domów kultury wcale nie ma kilka razy więcej, czyli w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest mniej. Chodzi o taką kulturę bardziej powszechną - nie tak że zaprasza się artystów z daleka na występ, ale tak że u nas kształci się młodych artystów w różnych dziedzinach. A nawet nie koniecznie to że się ich kształci, ale że daje się im warunki do własnego rozwijania swoich pasji. Dlatego uważam, że powinno się wykorzystać np. gimnazja lub licea aby przy nich powstawały osiedlowe ośrodki kultury, dostępne nie tylko dla uczniów w wieku szkolnych ale i dla starszych uczniów z innych szkół oraz dorosłych w odpowiednich sekcjach, którzy się zapiszą. Jeden centralny dom kultury (czyli CSE Światowid) to za mało i za daleko od osiedli.
 • Amfiteatr staromiejski na dziedzińcu przy Muzeum oraz daszki i stoły gdzieś przy bulwarze przy mostkach zwodzonych, na rzemiosło artystyczne, kwiaty i pamiątki turystyczne z Elbląga. Niechby w każdy weekend od maja do września na tym amfiteatrze coś ze sztuki, wystawy, kameralnego koncertu itp. się działo.
 • nie dajbóg wrzucać stare płytki chodnikowe do strumyków! przecież to betonowe śmieci! nie dajbóg wystawiać pseudoludowe ozdóbki odpustowe za straganach! przecież to plastikowe śmieci!
Reklama