UWAGA!

Rezygnują z pracy w MOPS

 Elbląg, Rezygnują z pracy w MOPS
(fot. MS)

Z pracy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zwolniło się w ostatnim czasie osiem osób. - Zaczynam mówić o tym głośno, bo brakuje chętnych do pracy w zawodzie pracownika socjalnego i asystenta rodziny. Wkrótce możemy mieć z tym poważny problem – mówi Mirosława Grochalska, dyrektor MOPS.

Pracownicy socjalni przeprowadzają wywiady środowiskowe z podopiecznymi MOPS. W Elblągu w tym zawodzie pracuje 60 osób, mają pod swoją opieką ponad 5 tysięcy mieszkańców, korzystających z pomocy społecznej. - To ciężka, odpowiedzialna i często niebezpieczna praca, bo pracownicy spotykają się z różnymi sytuacjami. By ją wykonywać, trzeba mieć wyższe wykształcenie o specjalności praca socjalna, a wynagrodzenie jest niskie – mówi Mirosława Grochalska, dyrektor MOPS. - Od grudnia z pracy zrezygnowało osiem osób. Ogłaszamy nowe nabory, zgłaszają się kandydaci, ale gdy słyszą o warunkach, często się wycofują.
       Problemem oczywiście są pieniądze. Wynagrodzenie pracownika socjalnego to obecnie najniższa krajowa, asystent rodziny otrzymuje 2100 złotych brutto miesięcznie. Część pieniędzy na wynagrodzenia przekazuje wojewoda, resztę dokłada miasto. - Bez wzrostu wynagrodzeń możemy wkrótce mieć poważny problem z chętnymi do tej pracy. Władze miasta powinny o tym pomyśleć – mówi jedna z osób związana z MOPS, chcąca zachować anonimowość.
       Pracowników socjalnych na razie czeka inna zmiana. Od września otrzymają w swojej pracy nowe narzędzie – przenośne komputery z dostępem do systemu Empatia, dzięki którym wywiady środowiskowe będą przeprowadzane elektronicznie, a nie w papierowej wersji jako to jest obecnie.
       - Takie zmiany nastąpią w całym kraju, mają usprawnić naszą pracę. Urządzenia będą wprowadzane sukcesywnie, każdy pracownik socjalny przejdzie szkolenie – zapowiada dyrektor MOPS.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Szkoda, że Redaktor Naczelny nie dopytał na temat systemu Empatia-który jest chałą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  1
  Pampi.Zawodzie(2016-03-17)
 • Bardzo dobrze że zwalniają urzędników. To nikomu nie potrzebna masa darmozjadów. 15 lat temu było ich w Polsce 80.000 obecnie jest ponad 800.000 tej biurokratycznej zarazy opłacanej z kieszeni podatnika.
 • ot właśnie typowo polskie podejście do kwestii zatrudnienia. Dać urzędnikom komputery za kilka-kilkanaście setek niż podwyżkę, w końcu sprzęt można zamortyzować. A człowiek się nie liczy.
 • Nie ma co się dziwić, jak takie patologie w naszym Elblągu mieszkają ze strach koło nich przechodzić a już tym bardziej do domu na wywiad srodowiskowy wchodzić, nikt nie wie do końca czy w łeb nie dostaniesz bo coś się komuś nie spodoba.
 • Wg mnie na to stanowisko powinna ubiegać sie osoba ze średnim wykształceniem, nikt nie jest na tyle głupi żeby po studiach pałętac sie po jakis domach, w ktorych wszystko moze sie wydarzyc, a psycholi nie brakjje, niestety ale jedni sa biedni i rzeczywiście nie mają tych pieniędzy na życie, ale w większości to menelstwo dostaje kasę z mopsu
 • .. .. .no tak. .. .. nigdy nie wiesz czy nie wejdziesz do takiego drugiego Kajetana P. .. .. .
 • Ty ogóle czytałeś ten artykuł! Nikt tu nikogo nie zwalnia!
 • on czytał tylko litery, a to wielka różnica.
 • Empatia to beznadziejny. wymysł, laptopy zalegują w ośrodkach pomocy od 2 lat. ale program nie działa. W Ministerstwie wydali unijne pieniądze a ktoś stworzył za ogromną kasę dziadostwo. Pracownik socjalny ma ze sobą tachać laptop i przenośna drukarkę - fajnie będzie jeszcze tragarzem. Ponadto ze sprzętem będzie dodatkową pokusa w dzielnicach patologicznych. Praca trudna, niewdzięczna, ciągle wyzwiska, krzyki pretensje, ciagle tylko dajcie, nalezy mi się, smród alkoholu, a nie wspomnę co w chałupach się dzieje strach wchodzić. I to wszystko za wyższe wykształcenie i 1850 zł. niech Pani Rafalska minister polityki społecznej sama sobie łazi po patologii. Policja przynajmniej chodzi podwójnie i z bronią a pracownicy socjalni pojedynczo i. .. .. z laptopem i drukarka od grudnia!!!!!
 • a gdzie teraz ci wszyscy komentatorzy, którzy tylko piszą że urzędnik to tylko kawę pije i każdy by chciał taką pracę? więc proszę bardzo droga wolna, są miejsca pracy nic tylko brać. ..
 • A moim zdaniem to powinno się to towarzystwo wypie. .. .. bo to ma się nijak do idei dla której zostało stworzone. Pomaga się pijakom, patoli a nie pomaga się ludziom mało zaradnym ale uczciwym. Wiem co pisze bo mam w rodzinie osobe która samotnie wychowuje 17 letniego syna pracuje i nie prosi o pomoc na "życie " bo jest w stanie się utrzymać prosiła tylko o dofinansowanie do mieszkania. Mieszkanie wynajmuje prywatnie bo na socjalne jest za "bogata ". To jak jest traktowana to jest żenujące. Szkoda w ogóle się rozpisywać ale te panie skarża się na traktowanie a same nie sa lepsze. Pani z MOPSU dziwiła się ze nie dostaje innej pomocy od państwa ale sama nie wskaze jaką pomoc może dostać. Tak działa nasz MOPS Uznaniowo.
 • Miałam wątpliwą przyjemność korzystać z usług pań z Mopsu w sekcji dodatki mieszkaniowe. Najbardziej bezczelna jest ta siedząca przy drzwiach na balkon. Nawet krzesło sobie wystawiła żeby papieroska na balkonie palić.
Reklama