UWAGA!

Rok na naszych przejściach

Olsztyńska Izba Celna podsumowała rok. Jego plon to przechwycenie m.in. około 4,2 mln paczek papierosów i 2,3 tys. litrów alkoholu.

Olsztyńska Izba Celna obejmuje swym zasięgiem całe województwo warmińsko-mazurskie. W naszym województwie pracuje 917 funkcjonariuszy celnych. Światowy Dzień Celnictwa jest dobrą okazją do podsumowań.
     W roku 2008 na przejściach granicznych z obwodem kaliningradzkim odprawiono 1 909 864 osób oraz 1 039 916 pojazdów, w tym 159 051 ciężarówek.
     W efekcie działań przeprowadzonych w 2008 r. funkcjonariusze Izby Celnej w Olsztynie zajęli około 4,2 mln paczek papierosów i 2,3 tys. litrów alkoholu.
     Przez cały rok 2008 Izba Celna w Olsztynie zniszczyła prawie 7 916 060 mln paczek papierosów, czyli niemal dwukrotnie więcej niż zajęto. Część z nich przerobiono na kompost, resztę spalono w piecach. Ponadto zniszczono prawie 2 tys. litrów wyrobów spirytusowych, a 1720 l spirytusu Izba Celna nieodpłatnie przekazała szpitalom. Celnicy pomogli także ośrodkom charytatywnym Monar-Markot, Caritas Archidiecezji Warmińskiej i Fundacji Proventus z Chorzowa, przekazując dla potrzebujących 1500 par obuwia, które zostało zajęte przez celników z Gronowa.
     Przeciwko osobom dokonującym przestępstw wszczęto 33 536 spraw karnych skarbowych, które potem rozstrzygały sądy. Wobec osób popełniających wykroczenie wszczynano postępowanie mandatowe.
     Oto kilka innych, cennych osiągnięć funkcjonariuszy w 2008 roku:
     - Na przejściu w Gronowie celnicy zatrzymali obrazy, zabytkowe rzeźbione sztalugi, parawany oraz porcelanę.
     - Prawie 20 kg nieoszlifowanego bursztynu znaleźli podczas kontroli na drodze celnicy z ełckiej grupy mobilnej.
     - Woreczki z 35 g heroiny o wartości prawie 11 tys. złotych zatrzymali z pomocą psa rasy labrador celnicy z olsztyńskiej grupy mobilnej podczas kontroli posesji w okolicach Olsztyna.
     - 352 sztuki amunicji ujawnili w pociągu relacji Kaliningrad - Gdynia celnicy z elbląskiej grupy mobilnej.
     - Na przejściu w Gronowie celnicy z elbląskiej grupy mobilnej udaremnili próbę wywozu z Polski 200 kg mięsa.
     - Rekordowe ujawnienie - 35 214 paczek papierosów zatrzymali po pościgu celnicy z iławskiej grupy mobilnej.
     
     Do tegorocznych sukcesów zaliczyć należy powstrzymany na granicy polsko-rosyjskiej w Bezledach, 24 stycznia 2009 r., przemyt 71 tysięcy paczek papierosów ukrytych w transportowanym ciężarówką drewnie. W tym przypadku, gdyby papierosy trafiły na rynek, uszczuplenia skarbu państwa z tytułu niezapłaconego cła, akcyzy i VAT-u wyniosłyby prawie pół miliona złotych. Kierowca ciężarówki na rosyjskich numerach rejestracyjnych za próbę przemytu odpowie przed sądem. Warto dodać, iż chwilę przed tym ujawnieniem celnicy w ciężarówce, należącej do tej samej firmy przewozowej, znaleźli prawie 4 tysiące paczek papierosów ukrytych w kabinie kierowcy.
     
     Źródło: Izba Celna w Olsztynie i WWiM
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama