UWAGA!

Rolnicy: Mamy dość hipokryzji

 Elbląg, Ostatni raz rolnicy protestowali w Elblągu w 2020 r., gdy ważyły się losy pakietu ustaw, tak zwanej "Piątki Kaczyńskiego".
Ostatni raz rolnicy protestowali w Elblągu w 2020 r., gdy ważyły się losy pakietu ustaw, tak zwanej "Piątki Kaczyńskiego".

Nawet 300 pojazdów będzie w piątek poruszało się po ulicach Elbląga w ramach rolniczego protestu. – My zwykli rolnicy mamy dość hipokryzji. Ogranicza się naszą działalność, wprowadzając absurdalne przepisy, a z drugiej strony nasz kraj jest zalewany żywnością ze wschodu, której ilości i jakości nikt nie kontroluje – mówi Damian Murawiec, rolnik z gminy Elbląg, inicjator protestu.

To właśnie rolnicy z regionu elbląskiego są inicjatorami protestu, który przekształcił się w akcję ogólnopolską i obejmie ponad 200 miejscowości. W Elblągu demonstracja ma być w piątek jedną z większych, jeśli nie największą w kraju.

- My zwykli rolnicy mamy dość hipokryzji. Ogranicza się naszą działalność wprowadzając absurdalne przepisy, a z drugiej strony nasz kraj jest zalewany żywności ze wschodu, której ilości i jakości nikt nie kontroluje – mówi Damian Murawiec, rolnik z gminy Elbląg, inicjator protestu. Z rodziną gospodaruje na 150 hektarach, specjalizując się w uprawie pszenicy, kukurydzy i rzepaku. Jak twierdzi, w piątkowym proteście na ulicach Elbląga ma się pojawić około 300 pojazdów, m.in. traktorów, które w godz. 10-15 znacznie utrudnią ruch.

- Od godz. 9 zbieramy się w okolicy ul. Żulawskiej, skąd o 10 wyjedziemy na ulice Elbląga, poruszając się najpierw od ronda przy Castoramie do ronda przy Urzędzie Celnym i następne przejedziemy w stronę mostu Wyszyńskiego, ul. Rycerską, Browarną, Brzeską, potem koło targowiska, Dąbka, aż pod Feniks, gdzie planujemy kilkudziesięciominutowy postój, gdzie przedstawimy swoje postulaty – mówi Damian Murawiec. – Następnie ruszymy w stronę al. Grunwaldzkiej i ronda przy ul. Rawskiej, gdzie zawrócimy w stronę Tysiąclecia i Żuławskiej.

Protestujący rolnicy domagają się m.in. wstrzymania nielegalnego ich zdaniem importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i państw spoza Unii Europejskiej, natychmiastowych inwestycji w infrastrukturę portów morskich, powstrzymania biurokracji, tzw. Zielonego Ładu i programu klimatycznego „Fit for 55”, uruchomienia pomocy suszowej dla gospodarstw rolnych za lata 2022-23 i pilnego podjęcia prac nad uruchomieniem tzw. pomocy wojennej, czyli „wsparcia dla rolników zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z wojną na Ukrainie”. Hasło protestu to "#Europa = #Rolnik #Ziemia # Żywność".

Pięciogodzinny protest na ulicach Elbląga spowoduje paraliż w ruchu drogowym. Kierowcy powinni omijać ulice, którymi będą przejeżdżali rolnicy. Zarząd Komunikacji Miejskiej i władze miasta uprzedzają pasażerów o utrudnieniach w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej w godzinach protestu. Policja będzie wyznaczać alternatywne drogi dojazdu.

 

 

Więcej na temat piątkowych utrudnień związanych z protestem przeczytacie tutaj.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • PIS - dzielimy dalej. Rolnicy nie zapomnijcie o flagach z logiem PIS, niech ludzie widzą/ a nie tylko biało-czerwonych.
 • Hasła: Port dla PIS też będą?
 • Jarosław rogacz wam nie pomoże bo was okradł ! Dziś pretensje do rządu są politycznie ustawione bo rząd dopiero rozpoczął swoją misję.
 • PIS przerąbał i rolnicy nie pomogą, a tylko stracą w oczach Polaków
 • Kto jak kto ale partia polityczna PSL rządzi lub współrządzi od wojny a właściwie zawsze i ciągle im źle ! Ilu już się przewinęło takich jak Lepper ? I co zawalać życie ludziom w mieście którzy produkują wam narzędzia pracy ? Przecież władza samolotem lata i ma was poniżej pasa ! Teraz PiS który się od was odwrócił będzie was wspierał ? Głupi rolniku tracisz paliwo i resztę rozumu jak wasz guru jarosław...
 • PiS wygrało i tego się trzymajmy
 • To gdzie te 100 konkretów?
 • "Czemu nie jestem chamem ze sztachetą w ręku? Ktoś by się ze mną liczył gdybym rzucił cegłą!" - Adam Miauczyński Niestety w Polsce tylko takie działania przynoszą jakieś skutki.
 • Nie ma prac domowych, to i laptopy nie potrzebne
 • •Rolnicy pytają, gdzie jest ustawa kaucyjna. Rolnicy pytają, gdzie jest to specjalne rozporządzenie pana ministra Kołodziejczaka, o którym mówił w wyborach, że będą dokładne kontrole. Dlaczego pan minister Kołodziejczak wpuścił śmierdzący cukier do Polski kilka dni temu. Rolnicy pytają, gdzie są cła na wszystkie produkty z Ukrainy, o których pan minister Kołodziejczak jeszcze dwa tygodnie temu mówił w mediach. Gdzie to wszystko jest?• - mówił Sachajko. Oznajmił też, że rolnicy żądają •pomocy takiej, jak udzieliło Prawo i Sprawiedliwość•. - Wówczas pszenica kosztowała 1100 zł, teraz kosztuje 700 zł, a państwo siedzą i milczą - zwrócił się do rządu poseł Kukiz'15.•Rolnicy czują się oszukani przez rząd 13 grudnia. Miało być wspaniale a jest tragedia. Dlatego rolnicy wychodzą na największe protesty od 20 lat•
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  46
  25
  ...................(2024-02-08)
 • To do list: ●dozbroić polską armię ●budować elektrownię atomową ●CPK ●nie deformować polskiej szkoły ●nie oddawać kluczowych kompetencji poza Polskę ●mieć realne cele klimatyczne ●działać zgodnie z prawem To kluczowe zadania na ten moment dla Rządu. Uprzejmie prosi się o działanie i niepsucie, skoro już macie ten honor decydować dziś o kluczowych dla nas sprawach. /M. Przydacz/
 • Pis wygrał tak, ze nikt z nimi rządzić nie chce. Żaden sukces, a wręcz sromotna porażka. Lecz to dobrze, bo na to zasłużyli w pełni.
Reklama