UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rondo przez duże "S"

 
Elbląg, Rondo z oficjalną nazwą
Rondo z oficjalną nazwą (fot. Michał Skroboszewski)

Rondo na zbiegu ul. Brzeskiej, Browarnej i Trasy Unii Europejskiej uroczyście otrzymało dziś imię Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność - Chcemy odróżnić ruch solidarności od Związku Zawodowego Solidarność - mówił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność obecny na uroczystości. Zobacz zdjęcia. 

Rondo u zbiegu ul. Brzeskiej, Browarnej i Trasy Unii Europejskiej imię NSZZ Solidarność otrzymało na czerwcowej sesji rady miejskiej. Dziś (29 sierpnia), tuż przed 36. rocznicą powstania NSZZ Solidarność, odbyła się uroczystość nadania mu nazwy. Biało – czerwona tabliczka na rondzie wskazuje, że skrzyżowanie nosi imię związku, który złotymi literami wpisał się w historię Polski.
       - Solidarność to nasza duma, wielki ruch społeczny i związkowy, który doprowadził do odzyskania przez Polskę suwerenności – mówił Marek Pruszak, przewodniczący rady miejskiej na dzisiejszej uroczystości.
       Obecny na uroczystości przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ przypominał rolę elbląskiej Solidarności w historii Polski
       - Jesteśmy w przededniu rocznicy podpisania porozumień w Gdańsku i wiemy, jak ważną rolę odegrała Solidarność tutaj w Elblągu: robotnicy i wszyscy, którzy wtedy działali i strajkowali przed podpisaniem porozumień sierpniowych – wspominał Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.
       Ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk w swoim emocjonalnym przemówieniu wpisał Solidarność w historię Polski.
       - Solidarność jest spadkobiercą dziewiętnastowiecznych polskich powstańców, patriotów, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość w 1918 r., żołnierzy z 1920 r., 1939 r. i żołnierzy wyklętych – mówił ks. infułat Mieczysław Józefczyk.

  Elbląg, Piotr Duda odwiedził Elbląg
Piotr Duda odwiedził Elbląg (fot. MS)

 Przy okazji trzeba zauważyć, że nazwa ronda jest wyjątkiem wśród nazw tego typu skrzyżowań w mieście. Koncepcja nazewnictwa ulic w Elblągu przewiduje, że rondom będą nadawane nazwy miast partnerskich, ale swoje rondo mają też Żołnierze Wyklęci (u zbiegu ul. Agrykola, Chrobrego i Kościuszki).
       Warto też przypomnieć, że w Elblągu znajduje się już plac Solidarności (bez NSZZ) przy pomniku Ofiar Grudnia. W Polsce imię Solidarności ma wiele placów, rond, ulic. Zarówno ze skrótem NSZZ, jak i bez – symbolu ruchu społecznego, dzięki któremu doszło do przemian zwanych potem „jesienią ludów”.
       - Polska droga do wolności rozpoczęła się w lipcu 1980r. w Lublinie i Świdniku. Możemy też cofnąć się głębiej w przeszłość, do Radomia i Ursusa 1976 r., do tragicznego Grudnia 1970 r., do Poznania 1956r. - wspominał Piotr Duda.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Chichot historii. Facet który z bronią w reku bronił rządowej TV Katowice przed SOLIDARNOŚCIĄ jet teraz jej szefem. Z dawnej SOLIDARNOŚCI zawłaszczyli wszystko. Przecież to polityczny rzeźnik PiS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  8
  Jerzy12(2016-08-29)
 • trzeba odrozniac, poniewaz teraz zwiazek zawodowy ktory sie nazywa od tego ruchu, nie ma nic wspólnego z tamtym pięknym czasem i czasami ręce opadają jak ta bojówka pisu się zachowuje
 • a co na to TW BOLEK?
 • bu ha ha! pionki i pozoranci! czy co poniektórzy wiedzą, co to honor i uczciwość?!
 • Jakiś mądry, który życie znał miał powiedzieć, że. .. że nie z każdej mąki choćbyś chciał zawsze będzie chleb Nie wystarczy orać, ani siać gonić resztką sił Trzeba jeszcze dobry przepis znać, żeby skutek był, skutek był Du-du-dużo, dużo nas I więcej będzie wnet Du-du jest i piec i gaz A skutków jakoś nie Coraz większa ślinka płynie z ust Dziki rośnie smak Tylko na to, żeby chlebek rósł wciąż pomysłu brak Chociaż się pojawia raz po raz taki co już wie Jednak w końcu wciąż wystaje nam wielkie gołe De Gołe De Du-du. ..
 • O jest i "niezależna" od rozumu radna Marysia opalona po wczasach Kołobrzegu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  4
  ProszęTęKameręSchować(2016-08-29)
 • Moim zdaniem elbląskie ronda to jakieś szkolne eksperymentalne projekty tępowatych studentów szkoły technicznej. Nie powinno być tak że samochód który już jest w ruchu okrężnym musi przepuścić tramwaja. Gdy zbliża się tramwaj czerwone światła powinny blokować wszystkie wjazdy samochodów na rondo a tramwaj przejeżdża rondo po opuszczeniu ronda przez samochody które wjechały na rondo na zielonym lub "wczesnym" żółtym. W innych miastach ronda są po prostu bardziej przyjazne.
 • Chleba zacznie brakować więc igrzyska. .. co to zmieni w życiu Elbląga. .. 30 000 młodych wyjechało na zmywak. .. emeryci dogorywają, mając za rozrywkę pogrzeby. .. jedyne fabryki to Urząd Miasta, Szpital i może Meble Wójcik. .. .konserwa PC w postaci PISu oraz, ,kolaboranci, ,z drobnych ZZ solidarność ( a pro po ) gdzie jest jakakolwiek komórka tego niby związku zawodowego jak nie ma zakładów pracy? Kibolstwo z racami, apele smoleńskie, kajaki zamiast okrętów, szybowce zamiast samolotów, przekręcanie faktów historycznych, dzielenie na tych co z nami i tych co nie z nami. .. .. robienie w wała zwykłych ludzi. Przecież to kiedyś pęknie, a może rozpoczną wojnę o, ,samostijną ukraiu, ,razem z UPA przeciw Rosji? Wszystkiego się można spodziewać tylko nie normalności!
 • Co do, ,Pani Marysi, ,daje se na luz. .. jest to jedyna osoba w Radzie Miasta skuteczna i przytomna w tym rozgardiaszu
 • duda składa rączki w modłach a ja wiem kim był za czasow solidarności chichot historii wg. pisiorów. elblążanka
 • Wałęsa też nosił matkę boską w klapie i składał rączki, a po śmierci Kiszczaka teczki wypadły z szafy i wyszło że tw bolek!
 • obejrzyjcie film pt. nocna zmiana!
Reklama