UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rondo Żołnierzy Wyklętych?

 
Elbląg, Czy te skromne, małe rondo będzie nosiło nazwę Żołnierzy Wyklętych?
Czy te skromne, małe rondo będzie nosiło nazwę Żołnierzy Wyklętych? (fot. WS)

Pierwszym spornym punktem porządku obrad dzisiejszej (30 grudnia) sesji RM jest złożony przez prezydenta Jerzego Wilka projekt uchwały nadający rondu u zbiegu ulic Agrykola, Kościuszki i Chrobrego nazwę Ronda Żołnierzy Wyklętych.

Ostatnia w tym roku, 27. sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się o godz. 10 koncertem kolęd w wykonaniu elbląskiego chóru „Pro Musica”. W sesji bierze udział 25 radnych, czyli wszyscy.
       Pierwszym spornym punktem jest złożony przez prezydenta Jerzego Wilka projekt uchwały nadający rondu u zbiegu ulic Agrykola, Kościuszki i Chrobrego nazwę Ronda Żołnierzy Wyklętych. Prezydent chce włączyć ten projekt do porządku obrad.
       – Komisja do spraw nazewnictwa ulic nie zaopiniowała tego projektu uchwały prezydenta Jerzego Wilka pozytywnie – zaoponował radny Robert Turlej. – Były dwa głosy za, dwa przeciw i dwa głosy wstrzymujące się.
       Radny Ryszard Klim: – Jako członek komisji ds. nazewnictwa ulic byłem przeciw. Nie przeciw uhonorowaniu tych żołnierzy – o ich skomplikowanych losach powinniśmy pamiętać. Natomiast wracając do decyzji o nazwie ronda, przeciw przemawiają względy praktyczne – wszelkie uroczystości, lekcje historii w tym miejscu to zatrzymanie ruchu w ważnym dla funkcjonowania komunikacji punkcie miasta. Honorujmy, ale w innym godnym miejscu.
       Sprawy jeszcze nie rozstrzygnięto, trwa przerwa w obradach.
      
       Po przerwie
       Radni uznali, że przynajmniej dziś temu rondu nie zostanie nadana nazwa Rondo Żołnierzy Wyklętych. Dziesięciu radnych głosowało za wprowadzeniem projektu uchwały do porządku obrad, 14 radnych było przeciw, przy jednym głosie wstrzymującym.  
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Trochę z historii. Proszę nam przypomnieć kto za ostatniej kadencji Henryka Słoniny był w grupie "doradczej" dzięki której mamy nazwę ronda Kaliningrad?! Czy nie było w niej znanego księdza historyka i obecnego wiceprezydenta Pruszaka?
 • Było. A czemu pytasz?
 • Kochamy tematy zastępcze. Rondo to wielki pomnik możliwości naszej władzy. Uroczystości związane nazewnictwem powinny przybrać formę święta. Dzieci należy uczyć patriotyzmu i odpowiedniej postawy. Pamiętajmy o chodnikach one nie mogą pozostać bezimienne. :))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  arek234(2013-12-30)
 • Miasta partnerskie się skończyły?
 • Rozwala mnie ta "polityka" - cześć Żołnierzom Wyklętym - jak najbardziej - ale kto wymyślił dla nich w ogóle tą nazwę??? - to takie typowo "polskie" - nawet hymn do dzisiaj zaczyna się słowami "Jeszcze Polska nie zginęła. .. " - to naprawdę dziwne, że przez tyle pokoleń nikt nie skojarzył, że tą naszą skłonność do narzekania (często bezkonstruktywnego niestety), dramatyzmu etc. .. przedłużamy nazywając wszystko dookoła dramatycznymi i dołującymi nazwami. Popatrzcie na hymny innych krajów - opowiadająo tym, jak fajnie tu żyć, jak piknie i w ogóle - tu jest nasz dom i jest git. .. .a u nas - "jeszcze nie zginęła" (tzn. - logicznie rozumując - ma wkrótce zginąć, tylko kiedy?), "szablą odbierzemy" etc. .. - do tego "żołnierze wyklęci" - przecież dziś powinni być czczeni jak bohaterowie, a nie jakieś upiory, hę? Im więcej tych durnych nazw, tym bardziej widzę, że nic się w tym kraju nie zmieni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  4
  LokalnyPatriota(2013-12-30)
 • Ku waszej pamięci! żołnierze wyklęci
 • Proponuję nazwę "Rondo Wolnego Tybetu" - chińskiej ambasady tu nie ma, a o tych ludziach, którzy dzielą nasz los sprzed >100 lat świat już zdążył zapomnieć. Albo "Rondo Edwarda Snowdena", lub "Rondo Oburzonych", "Rondo Anonimowych", etc.
 • PS. a ci żołnierze w ogólnie nie powinni się nazywać jakoś a'la "nieugięci", czy jakimśinnym przymiotnikiem, który sugerowałby, że byli na tyle odważnie/heroiczni/naiwni/wierni etc. , że walczyli z całym światem - a nie od razu nazwą wpajać młodemu pokoleniu, że to jacyś zombie sprzed >50 lat.
 • Radny Klim ma rację. " Żołnierze wykleci" to w wielu przypadkach zwykli bandyci, którzy wieszali ciężarne kobiety na latarniach i bestwili się nad innymi Polakami ( " Piorun" itp watażkowie ). Dość tej Pisowskiej pseudo martyrologii ! Rondo nazwać np. im. Wójcika, który tworzył i tworzy miejsca pracy dla elblążan.
 • Radni a co z ulicami NOWA1 i NOWA2????? A co z innymi rondami w miescie, ktore nie maja jeszcze nazwy?
 • do poprzednika bez podpisu- ty watażka lecz się na nogi bo na głowę u ciebie za późno.
 • Leo 4 - czytaj dokumenty historyczne, to Ci włosy staną na głowie dęba. ..
Reklama