UWAGA!

Rowerem po torach 

 Elbląg, Jednym z pomysłów miały być drezyny napędzane siłą rąk, niestety nie został on zrealizowany,
Jednym z pomysłów miały być drezyny napędzane siłą rąk, niestety nie został on zrealizowany, fot. MS, portel.pl

Spółkę NKD z Warszawy, która jest konsorcjum zawiązanym przez trzy prywatne firmy, radni gminy Tolkmicko i Fromborka wskazali jako zarządcę części trasy Kolei Nadzalewowej. Firma ma plan, aby tą trasą turystów woziły drezyny rowerowe.

23 grudnia ubiegłego roku zawiązało się konsorcjum trzech firm, które chciałoby przejąć i zagospodarować Kolej Nadzalewową, na odcinku od Suchacza do Fromborka. Tą trasą turystów miałyby wozić drezyny rowerowe. Spółka, aby rozpocząć działalność, musi zostać wskazana przez gminy Tolkmicko i Frombork jako zarządca tej linii. Uchwałę w sprawie oba samorządy już podjęły - 27 stycznia.

- Wskazuje się Nadzalewową Kolej Drezynową Spółkę z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Romaszewskiego jako zarządcę linii kolejowej 254 przebiegającej na terenie Gminy Frombork w kilometrażu od 31,80 granica gminy Tolkmicko/Frombork do 36,00 granica gminy Frombork, w celu jej dalszej eksploatacji – czytamy w uchwale podjętej przez Radę Miejską we Fromborku. Analogiczny akt prawny przyjęli również radni Tolkmicka.

- Uchwała jest niezbędna, aby spółka mogła przejąć nieodpłatnie linię 254 od Polskich Linii Kolejowych – mówiła nam jeszcze we wrześniu Magdalena Dalman, burmistrz Tolkmicka.

Czy PLK zgodzą się na przejęcie linii 254? Czy nowe konsorcjum podjęło już jakieś działania w tej sprawie?

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są zarządcą linii kolejowej nr 254 Elbląg – Braniewo (tzw. Kolei Nadzalewowej). PLK nie prowadzą działań nad przekazaniem linii nr 254 lokalnym samorządom i w ostatnim czasie nie było w tej sprawie wystąpień - informuje Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK.

Przypomnijmy. Od 1 kwietnia 2006 roku na linii kolejowej nr 254 nie spotkamy już regularnego pociągu. Jedynymi kursującymi składami były pociągi turystyczne, najczęściej retro. Były również starania o przejęcie linii od PLK przez samorządy. Był też pomysł, by turystów woziły tą trasą drezyny napędzane siłą rąk. Poprzednie władze Tolkmicka kupiły nawet cztery takie urządzenia w sumie za 80 tys. złotych, ale PLK nie zgodziła się na ich kursowanie, bo nie spełniały wymogów kolejowej spółki.

- Oczywiście przed spółką ogrom pracy, ponieważ tą linią na niektórych odcinkach nie da się przejść, a co dopiero mówić tutaj o ruchu drezyn. Tym niemniej konsorcjum swój plan chciałby wcielić w życie już od przyszłego sezonu turystycznego – mówiła w rozmowie z nami we wrześniu ubiegłego roku Magdalena Dalman.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama