UWAGA!

Rozpoczęły się wypłaty odszkodowań

W pięciu ekspozyturach banku PKO BP w Elblągu rozpoczęły się dziasiaj wypłaty odszkodowań dla robotników przymusowych III Rzeszy.

Jak poinformował Zbigniew Kalwas - dyrektor oddziału banku w Elblągu, dla osób które przyszły po odbiór odszkodowań przygotowano specjalne stanowiska. Osoby te są obsługiwane poza kolejnością. Wypłaty są dokonywane na podstawie dostarczonego zawiadomienia z Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" i dokumentu potwierdzającego tożsamość. Pieniądze można otrzymać w formie gotówki, przekazać przelewem na konto lub złożyć na książeczce oszczędnościowej.
     Z terenu byłego województwa elbląskiego wnioski odszkodowawcze złożyło około 4.700 osób na ponad 5.500 uprawnionych.
     - Oczywiście niewielki odsetek podań mógł zostać odrzucony przez niemiecką Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" ze względu na np. brak odpowiedniej dokumentacji - powiedział Bolesław Kutowiński, prezes elbląskiego oddziału Stowarzyszenia Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę.
     Zdecydowana większość wniosków z regionu elbląskiego dotyczyła przymusowej pracy w gospodarstwach rolnych w Niemczech. Są też wnioski o odszkodowania za pobyt w obozach koncetracyjnych i za przymusową pracę w niemieckich przedsiębiorstwach.
     Dyrektor Zbigniew Kalwas powiedział, że w bankach wprowadzono specjalne środki ostrożności. Jednak policja dla bezpieczeństwa zaleca wszystkim uprawnionym do odbioru odszkodowań, by nie brać wypłat w gotówce, a najlepiej przelać na własne konto lub złożyć na książeczkach oszczędnościowych.
     
     Zobacz także "Jutro pierwsza tura odszkodowań"
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Niech zyje pan Dyrektor Zbigniew!!!!
 • Ooo nareszcie, ciekawe ile Niemcy zaoszczedzili na Polakach od czasu kiedy odszkodowania mialy byc wyplacone. Polacy dalej sa okradani przez tych faszystow. Cala gospodarka niemiecka powinna pracowac na nas bo to miedzy innymi Polacy ja zbudowali, a oni jeszcze stawiaja warunki heh - paranoja. Nigdy nie bede tolerowal Niemcow, zygam nimi SIC
 • We łzach jakie moja rodzina przelała z powodu II Wojny Śwaitowej można by utopić słonia. Czy napewno nienawiść jest rzeczą ludzką? Czy czerpiemy z niej przyjemność?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej(2001-06-30)
Reklama