UWAGA!

Ruszyła XVI Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę

Elbląg, Ruszyła XVI Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę
(fot. mad)

Dziś (28 lipca) mszą świętą o godz. 7 rano, która odprawiona została w katedrze św. Mikołaja przez ks. biskupa Jana Styrnę, rozpoczęła się piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Zobacz fotoreportaż .

Najdłuższą trasę do pokonania ma grupa pielgrzymów, która wyruszyła już wczoraj z Nowego Dworu Gdańskiego. Mają oni do pokonania aż 515 km. Najkrótszą drogę przejdą pielgrzymi z Iławy, którzy mają do przejścia 412 km. W pierwszych dniach pielgrzymka ma charakter promienisty, co oznacza, że 11 grup wyruszy z różnych miast naszej diecezji, aby 1 sierpnia spotkać się w Kruszynach koło Jabłonowa Pomorskiego.
     Pielgrzymka Elbląska ma stosunkowo krótką historię. Do 1992 roku grupy wchodzące w skład obecnej pielgrzymki Elbląskiej stanowiły część składową pielgrzymki Warmińskiej. Sytuacja uległa zmianie w roku 1993, kiedy po utworzeniu diecezji elbląskiej wyruszyła na szlak, nieposiadająca jeszcze wówczas własnej trasy, pierwsza Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Toteż po kilku dniach grupa nasza łączyła się z pielgrzymką Warmińską. Od 1996 r. pielgrzymka Elbląska ma własną trasę.
     Już wczoraj, 27 lipca na swój pielgrzymi szlak wyruszyła grupa z Nowego Dworu Gdańskiego i pasłęcki człon grupy Pogezania. Dzisiaj na trasę wyruszyły cztery grupy z Elbląga, Morąga i Malborka, 29 lipca ze Sztumu, 30 lipca z Iławy, Kwidzyna i Prabut.
     Na Jasną Górę pielgrzymka wejdzie w poniedziałek 11 sierpnia ok. godz. 18.30. O godz. 19 w kaplicy Cudownego Obrazu odprawiana jest Msza św. Na zakończenie, w nocy, pielgrzymi uczestniczyć będą w czuwaniu modlitewnym przed Jasnogórskim Obrazem.
     W czasie wędrówki pielgrzymka mija wiele miejsc związanych z męczeństwem świadków Ewangelii, m.in. Święty Gaj - miejsce męczeńskiej śmierci św. Wojciecha oraz zaporę wodną we Włocławku, miejsce mordu ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymi odwiedzają także sanktuaria maryjne w Oborach i w Skąpych.
     W tym roku na trasę XVI Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę wyruszy 11 grup: Katedra Elbląg, Północ Elbląg, Salvator-Redemptor Elbląg, Siódemka Elbląg, Adalbertus Prabuty-Susz, Pogezania Morąg-Pasłęk, Pomezania Iława, Pomezania Kwidzyn, Pomezania Malbork, Zantyr Sztum, Żuławy Nowy Dwór Gdański.
     

 


     
     Trasa pielgrzymki:
     Dzień 1 - 27.07.: Nowy Dwór Gdański - Malbork (24,9 km), Pasłęk - Morąg (28,1 km)
     Dzień 2 - 28.07.: Malbork - Mikołajki Pom. (27,2 km), Elbląg - Dzierzgoń (32,0 km), Morąg - Miłomłyn (25,0 km)
     Dzień 3 - 29.07.: Mikołajki Pom. - Kwidzyn (27,9 km), Dzierzgoń - Susz (25,8 km), Sztum - Kwidzyn (25,8 km), Miłomłyn - Iława (33,7 km)
     Dzień 4 - 30.07.: Susz - Biskupiec (30,9 km), Prabuty - Plesewo-Szonowo (31,0 km), Iława - Łąkorz (25,6 km), Kwidzyn - Łasin (30,9 km)
     Dzień 5 - 31.07.: Łąkorz - Kruszyny (23,0 km), Plesewo-Szonowo - Lembarg (26,0 km), Łasin - Jabłonowo Pom. (20,0 km), Biskupiec - Jabłonowo Pom. (22,5 km)
     Dzień 6 - 01.08.: Jabłonowo Pom. - Golub-Dobrzyń (40,1 km), Lembarg - Golub-Dobrzyń (33,7 km), Lembarg - Kruszyny.
     Od Kruszyna trasa wspólna dla wszystkich grup.
     Dzień 7 - 02.08.: Golub-Dobrzyń - Skępe (40,4 km)
     Dzień 8 - 03.08.: Skępe - Włocławek (36,1 / 39,7 km)
     Dzień 9 - 04.08.: Włocławek - Lubień Kujawski (34,3 km)
     Dzień 10 - 05.08.: Lubień Kujawski - Grabów (40,5 km)
     Dzień 11 - 06.08.: Grabów - Poddębice (38,4 km)
     Dzień 12 - 07.08.: Poddębice - Zduńska Wola (37,7 km)
     Dzień 13 - 08.08.: Zduńska Wola - Rusiec (35,4 km)
     Dzień 14 - 09.08.: Rusiec - Strzelce Wielkie (29,5 km)
     Dzień 15 - 10.08.: Strzelce Wielkie - Ostrowy n. Okszą (23,8 km)
     Dzień 16 (ostatni) - 11.08.: Ostrowy nad Okszą - Częstochowa (21,9 km)
     
     W tym roku, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz współpracy telefonii komórkowej Plus i Fundacji „Opoka”, stworzony został system lokalizacji grup pielgrzymkowych, dzięki któremu każdy z nas może obserwować na monitorze komputera, w którym miejscu znajdują się elbląscy pątnicy. Kolorowe linie na mapie wskazują trasę i dokładne miejsce pielgrzymów. W trakcie pielgrzymki posiadacze telefonów komórkowych z aparatem cyfrowym mogą też wysłać swoje zdjęcia do Pielgrzymkowej Galerii Musów, jak również reporterskie zdjęcia wydarzeń i zabytków, co pomoże przybliżyć zainteresowanym atmosferę szlaków do Częstochowy.
     Serwis pielgrzymka.opoka.org.pl to także Informator Pielgrzymkowy, który zawiera materiały opisujące tradycję pieszego pielgrzymowania w Polsce oraz tempo, w jakim przemieszczają się pielgrzymki z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Tarnowa i innych miejscowości zmierzających na Jasną Górę.
     Trzymajmy kciuki za wszystkich pielgrzymów, aby dotarli do celu swej wędrówki i wrócili do domu cali i zdrowi.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bylem dwa razy pielgrzymka top cos cudownego zaluje ze nie zdecydowalem sioe isc ponownie :( Moze za rok; ) Popzdrowienia dla pielgrzymow !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Marcin Salvator;)(2008-07-28)
 • Powinni zakazac tego typu działania. To jest niemoralne propagowac cos takiego. Kto by pomyslal! Ludzie opamietajcie sie. Bojcie sie Bogów!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  syn bozy(2008-07-28)
 • ludzie przyjmujacy pielgrzymow sa kochani i wszyscy. ..
 • Uwazam, ze to granda! lecz kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamienien! Mimo calej otoczki wokol wiary czyli: falszywi ksiaza, kasa, koscily i inne chece- to Jezus byl fajny; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Personal Jesus(2008-07-29)
 • eh. .ja też żałuje że mnie tam nie ma :( ale myśle że za rok napewno. .jak ktoś nie wie co to jest Pielgrzymka na Jasna Góre to niech się lepiej nie wypowiada. .
 • Pewnie pija tam i palą rózne rzeczy ale co tam kazdemu wolno; )
 • Na podstawie tych kilku powyższych postów wyraźnie widać, że gatunek homo sapiens dzieli się na ludzi i taborety. Amen.
 • Marzeniem moim jest doczekać czasów kiedy pielgrzymki będą chodziły z 6000 watowym nagłośnieniem i będzie je słychać z 10 km wokoło, i będzie tych pielgrzymek wiele, i cały program w telewizji będzie im poświęcony bez reszty. Niech każdy co nie wierzy w ten sposób, będzie wyraźnie czuł swoją wielką winę. Winę za to, że chce w zaciszu domu tak zwyczajnie się pomodlić - nie informując o tym sąsiadów i osiedla. Zastanówcie się tylko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  chyba zły katolik, a może...(2008-07-31)
 • byłam 2 raz na pielgrzymce. Ówarzam ze to wspaniałe rekolekcje i cudowni pszenżycie. żałuje ze wcześniej się nie zdecydowałam. teraz mam zamiar chadzic co roku
Reklama