UWAGA!

Są kolejne szkielety

Na budowie torowiska tramwajowego na ul. Dąbka odnaleziono już dziesięć ludzkich szkieletów. Wszystkie odkopane szczątki zostaną pochowane we wspólnej mogile na Dębicy.

Fragmenty ludzkich szkieletów, pochodzące sprzed II wojny światowej odkopali robotnicy, pracujący przy budowie linii tramwajowej w ciągu ulicy Płk. Dąbka w Elblągu. W miejscu, gdzie obecnie trwa budowa torowiska, znajdował się kiedyś niemiecki Cmentarz Północny, należący wówczas do największych w mieście. Obecnie już nie istnieje. Upamiętnia go tablica, umieszczona na skwerze nieopodal targowiska.
     - Znalezione szczątki dziesięciu ludzkich szkieletów, osób cywilnych, mogą liczyć około 100 lat - ocenia Alicja Sobiecka, dyrektor Przedsiębiorstwa Dębica, administrującego największym obecnie cmentarzem w mieście. - Były to niestety tylko fragmenty szkieletów i spróchniałe resztki trumien. Najprawdopodobniej zostały już raz naruszone podczas budowy ulicy 30 lat temu. Wtedy jednak nikt o nie nie zadbał.
     Szczątki zostały ekshumowane, zabezpieczone i wkrótce zostaną złożone w specjalnej kwaterze, miejscu pochówku nieznanych osób na cmentarzu Dębica. Alicja Sobiecka nie wyklucza kolejnych znalezisk.
     - Może się zdarzyć, że robotnicy przy pracach ziemnych znajdą jeszcze fragmenty kości. Jeżeli tak się stanie, muszą je zabezpieczyć, a my przeprowadzimy kolejne ekshumacje - powiedziała.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Najwieksza mogila poleglych w 1945r zolnierzy niemieckich znajduje sie przy petli tramwajowej krzyzowka Paslecka/Druska. Do dnia dzisiejszego ta mogila nie jest ekshumowana. Jeszcze w koncu 1945r pozostali w miescie niemieccy mieszkancy ustawiali tam zapalone swieczki. Mozeby tak zainteresowac organizacje polsko-niemieckie w celu ekshumowania poleglych?
 • Wielki szum wokol szkieletow na torowisku przy Dabka. Dlaczego nikt nie reagowal, gdy pewna firma budowlana stawiajac bloki mieszkalne przy ul. Krakusa/Robotniczej natknela sie na podobne, ilosciowo wieksze znaleziska??? Dlaczego nikt nie reagowal na docierajace do konserwatora zabytkow monity o duzej ilosci szkieletow na skarpie kolejowej w okolicach torowiska przy elektrowni??? Kto z Elblazan wie, ze na terenia zielenca na rogu Brzeskiej i Browarnej byl zydowski cmentarz? Ok, jest juz tablica, ale nic poza tym... Jesli chcemy byc konsekwentni, powinnismy zamknac rynek przy Dabka... A park kolo szkoly muzycznej z piekna fontanna wykonana z niemieckich plyt nagrobkowych???!!! Dajcie spokoj ulicy Dabka i torowisku, zlikwidujcie moze te hanbiaca obraz miasta fontanne z zabka stojaca na plycie nagrobnej jednego z bardziej znanych przed wojna mieszkancow miasta!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Milosnik Elblaga(2002-05-16)
 • Niech ktos zobaczy na ulicu Królewieckiej pod parkingiem policji. Dzialalo tam kiedys SB. A skad sie tam wziely szkielety?
 • No tak widac z tego co robil Konserwator Zabytkow w Elblagu i dlaczego jest teraz w Malborku. Tam to na pewno brak kosciotrupow rycerzy ze sredniowiecza. No i nie bedzie problemu z ekshumacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kustosz(2002-05-17)
 • jeszcze mozna dodać miasteczko handlowe koło czołgu
Reklama