UWAGA!

Są sprawy ważniejsze niż referendum

 
Elbląg, Janusz Nowak, przewodniczący elbląskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Janusz Nowak, przewodniczący elbląskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej (fot. AD)

To zdawał się mówić Janusz Nowak, przewodniczący elbląskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej na piątkowej (8 marca) konferencji prasowej. Wskazał na pogłębiające się już drugą kadencję zadłużenie miasta – według niego jedyną na to receptą jest ograniczenie bieżących wydatków Elbląga. Bez tego pozyskanie znaczących pieniędzy w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej będzie niemożliwe.

– My od dłuższego czasu, już w końcu poprzedniej kadencji władz, kiedy prezydentem był Henryk Słonina, a my jako jego naturalne zaplecze polityczne współrządziliśmy miastem – już wtedy zwracaliśmy uwagę na problemy, które miasto czekają. One się nawarstwiały i tak naprawdę dzisiaj doszło do tego, że budżet miasta jest na granicy wytrzymałości – przypominał Janusz Nowak. – Z wieloletniej prognozy finansowej dla Elbląga wynika praktycznie, że wydatki bieżące są mniej więcej zrównoważone z dochodami bieżącymi, ale jeżeli w następnym roku nie będziemy mogli zbilansować wydatków z dochodami – a tego się obawiam, bo już nie będzie można wspomagać się kredytami, to Rada Miejska takiego budżetu przyjąć nie będzie mogła. I tak naprawdę wszystko samo się rozstrzygnie, bo Wojewoda z mocy prawa będzie musiał podjąć jakieś drastyczne decyzje.
       W dodatku przed nami nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, a więc pieniądze, z których miasto chciałoby skorzystać. W każdym przypadku do pieniędzy unijnych trzeba dołożyć wkład własny miasta, który sięga od 25 do 40 procent wartości inwestycji. Do tej pory miasto pokrywało wkład własny, zaciągając kredyty. W efekcie zdolność kredytowa miasta jest na wyczerpaniu.
       – Nie uzyskując nadwyżki dochodów bieżących nad wydatkami, nie będziemy mieli środków własnych, bo praktycznie nie możemy już korzystać z kredytów. Nie będziemy mieli udziału własnego, żeby ubiegać się o środki finansowe z nowej perspektywy finansowej Unii. To są bardzo duże środki, ale my nie będziemy mogli z nich skorzystać.
       Co w tej sytuacji robić?
       – Jako Sojusz Lewicy Demokratycznej apelowaliśmy nie raz i apelujemy ponownie do Prezydenta, do jego zaplecza politycznego – musimy siąść i porozumieć się ponad podziałami politycznymi, co zrobić, aby ograniczyć wydatki bieżące miasta – apeluje Janusz Nowak. – To jest na dzisiaj jedyna możliwość dalszego rozwoju naszego miasta. My widzimy naprawdę ambitne plany rządzących, inwestycje, które chcieliby zrealizować, ale nie ma to żadnego pokrycia w sytuacji finansowej miasta.
       Jego zdaniem sytuacja jest na tyle poważna, że nie ma co czekać na rozstrzygnięcia referendum, bo będzie to problem każdej ekipy rządzącej Elblągiem – tej, ale i następnej.
       – Spotkaliśmy się na tej konferencji, aby porozmawiać o referendum, ale referendum niczego nie rozstrzygnie, bez względu na to, jak się zakończy – podkreśla. – Źle by się stało, gdybyśmy nie robiąc nic, czekali na rozstrzygnięcie referendum. Bez względu na to, jak ono się rozstrzygnie, to ostatni moment, żeby zacząć podejmować decyzje trudne, drastyczne, często nieakceptowalne być może do końca przez środowiska, których to będzie dotyczyło. Ale my te decyzje musimy podjąć.
       W sytuacji referendum nie jest łatwo mówić o cięciach wydatków bieżących. Oczywiście można ograniczyć koszty funkcjonowania administracji samorządowej, czyli m.in. Urzędu Miasta, ale znacznie większe pieniądze można uzyskać, wprowadzając oszczędności na przykład w oświacie.
       – Wystarczy spojrzeć, na jakie działy budżetu przeznaczamy najwięcej środków i które z tych działów dofinansowujemy ze środków własnych. Są miasta, które potrafią finansować te wydatki bieżące z subwencji, dotacji, które otrzymują ze skarbu państwa, natomiast my w bardzo wielu dziedzinach dokładamy z budżetu miasta i to grube miliony.
       Czy władza, jakakolwiek by nie była, odważy się ograniczyć wydatki miasta na oświatę – zapytaliśmy Janusza Nowaka.
       – Tu nie ma innego wyjścia – stwierdził. – Każda władza na dzisiaj, ta czy następna, musi się zdecydować na tego typu ograniczenia – bolesne, niepopularne – bo my po prostu dalej nie pojedziemy z tym budżetem. I dlatego jako opozycja jesteśmy skłonni siąść do stołu i rozmawiać o tych trudnych decyzjach, pod jednym warunkiem, że będą to decyzje uzgadniane ze środowiskami, których to dotyczy. To będzie trudne, na pewno, ale te środowiska musza być świadome i wspólnie z nami podejmować te trudne decyzje. To nie mogą być cięcia jednorazowe, drastyczne, ale trzeba wypracować plan wieloletni, który pozwoli nam dochodzić do tego modelu docelowego. Nie da się rządzić miastem z budżetem, który jest niemożliwy do zrealizowania.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wcześniej głosowałem na PO a teraz chyba na SLD
 • lsd ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-03-09)
 • Tak głosujcie na nas
 • Ale my też fajne jestemy
 • L U D Z I E czy chcecie wybierać dalej takie ZOO jak jest wyżej ?! nie macie rozumu, ambicji, i godności ? Wasze dzieci i wnuki was bedą przeklinać za wasza bezgraniczną głupote
 • Pan Nowak nie wie o czym mówi. Człowiek który jest przewodniczącym partii, powinien wiedzieć o czym mówi. Widzę was, powiadają górale do tego z kim chcą wypić kieliszek, a ten do którego słowa są kierowane, odpowiada gdy jest chętny, i ja was widzę ! Ja was ludzie z SLD nie widzę. Ale słyszę ! Jeżeli gdzieś w mieście zagnieździł się cynizm to zapewne w siedzibie SLD. Jakim trzeba być człowiekiem, żeby głosić takie pomysły aby zacząć oszczędzać na wydatkach a szczególnie tam, gdzie się to nie powiedzie. To zgoła chwalebny pomysł, ale trzeba jeszcze wskazać i podpowiedzieć jak to zrobić. A nie odkrywać Amerykę dawno odkrytą. Skąd u pana p. Nowak troska o miasto, bo jeszcze niedawno byłem przekonany, że już nie istniejecie. Nowe pomysły, a skąd je macie ? Bo przecież, wy jesteście bezpłodni. Czy tylko chcecie pogadać ? Mało się nagadaliście ? A czyny wasze pamiętacie ? To panie Nowak mężczyzna wie co zrobić. Zrób pan tak jak p. Kwaśniewski zapisz się do p. Palikota. I daj pan nam spokój.
 • Nowak powinien zmienic dilera
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nowa Prawica(2013-03-09)
 • Nowak ty jesteś łobuz i krętacz. Jak chcesz oszczędzać w oświacie. Przecież ty jesteś, najlepszym przykładem na to że potrzeba więcej pieniędzy. Przecież ty jesteś niewyedukowany. Powiedz, co jest w środku kapusty ? No widzisz do szkoły ale to już !
 • Nowak - czy ty urwałeś się z choinki ? Nie - z Nowakowa !
 • Nowak do tablicy ! Jakie ugrupowanie - partia polityczna rządziła w Elblągu od 7 lipca 1994 do 9 grudnia 2010 ???? Jak nie wiesz to się nauczyć, A teraz siadaj i pała za TOTALNY brak Wiedzy i Bezczelność
 • Tak są. Utrzymanie stołków dla sitwy. To jest sprawa najwyższej wagi. Niech się pali, niech się wali, ważne by swoim żyło się lepiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Żaboon(2013-03-09)
 • " Nowa Prawica" dzieki za wykorzystanie " taczki" jako rekwizytu do mojego felietonu na PortElu. " KomuchY" jak " bractwo żelaznej szczęki", powinny ulec zagładzie, jak dinozaury, które dużo żarły, ale miały zbyt male móżdżki. .. Kandydat na Prezydenta.
Reklama