UWAGA!

Sąd: Nie obraził narodu, obraził prezydenta, ale uniknie kary

 Elbląg, Marek Chrapan tuż po wyroku sądu otoczony przez dziennikarzy
Marek Chrapan tuż po wyroku sądu otoczony przez dziennikarzy (fot. Michał Skroboszewski)

- To salomonowy wyrok – stwierdził tuż po wyjściu z sądowej sali Marek Chrapan. Mieszkaniec Pasłęka został dzisiaj uniewinniony od zarzutu obrazy narodu polskiego, sąd uznał go jednak winnym obrazy prezydenta RP. Odstąpił jednak od wymierzenia kary, umarzając warunkowo postępowanie na rok.

68-letni Marek Chrapan był oskarżony przez prokuraturę o obrazę narodu polskiego i prezydenta RP (przeczytasz o tym tutaj). Dowodem były wpisy, jakie mieszkaniec Pasłęka zamieścił na forum internetowym lokalnej gazety tuż po wyborach samorządowych w ubiegłym roku. Prokuratura zażądała dla niego kary dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata.
       Sąd Okręgowy w Elblągu po rozpoznaniu sprawy na jednym posiedzeniu wydał dzisiaj wyrok. Uniewinnił Marka Chrapana od zarzutu znieważenia narodu polskiego. Uznał go jednak winnym obrazy prezydenta RP, choć odstąpił od wymierzenia kary, umarzając warunkowo postępowanie na rok.
       - W ocenie sądu wpis dotyczący prezydenta był znieważający, okoliczności jego popełnienia nie pozostawiają wątpliwości. Oskarżony pokazał w ten sposób, że lekceważy prezydenta, pozbawia go godności. Przekroczył granice krytyki, ale było to przekroczenie niewielkie. Społeczna szkodliwość czynu była nieznaczna, ponieważ swoje wpisy oskarżony zamieścił na lokalnym, a nie ogólnopolskim portalu. Zdaniem sądu kara byłaby zbyt represyjna, dlatego sąd umarza warunkowo postępowanie na okres próby jednego roku, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, dotychczasową niekaralność oskarżonego oraz incydentalny charakter czynu, mając nadzieję, że w okresie próby oskarżony będzie przestrzegał prawa – mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Michał Lasota.
       Sąd jednoznacznie też stwierdził, że pisząc o „żydokomuszej mafijnej bandzie” Marek Chrapan nie obraził narodu polskiego.
       - Sąd wnikliwie zapoznał się z wpisami na forum i wyjaśnieniami oskarżonego. Żaden z komentarzy nie odnosił się do ani do Rzeczpospolitej ani do narodu polskiego, a użyte określenia dotyczyły jednej z partii, funkcjonującej na scenie politycznej – dodał sędzia Michał Lasota.
       - Sąd wydał salomonowy wyrok, zgodny chyba z odczuciem społecznym. To dla mnie ulga, bo w moim wieku i mojej sytuacji trudno byłoby wybrać się za kraty – powiedział Marek Chrapan tuż po wyjściu z sali rozpraw. - Trudno mi się co prawda zgodzić z winą znieważenia prezydenta, ale jednak uznaję ten wyrok za sprawiedliwy. Muszę się zastanowić, czy będę się odwoływał. W tej chwili mogę powiedzieć, że raczej nie.
       Pan Marek odzyska też laptopa, który został mu zabrany przez policję jako dowód w sprawie. - Wreszcie nie będę musiał chodzić po bibliotekach, korzystać ze znajomości, by korzystać z internetu – cieszy się pan Marek. I jak zapewnia, nadal będzie pisał komentarze na internetowych forach. - Jeśli będzie taka sytuacja jak była (chodzi o zamieszanie podczas zliczania wyników wyborów samorządowych – przyp. red.), to nie odstąpię od tego. Moim wręcz obowiązkiem jako obywatela jest piętnować każde podobnego typu wydarzenia, dlatego nie zawaham się pisać, ale nie wiem, czy w takiej formie, jak dotychczas. Mam nadzieję, że nie będzie dla kogo takiej formy wpisów stosować – dodał pasłęczanin.
       Wydając wyrok, sąd zwolnił Marka Chrapana z kosztów prowadzonego postępowania. Orzeczenie nie jest prawomocne.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tucki a ty jeszcze pracujesz jako dziennikarz? przecież ty nie masz takiego wykształcenia. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  PaniMagister(2015-07-22)
 • Jak to mawia pan Grzegorz Braun: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  emmmmmm1988(2015-07-22)
 • Rzeczywiście salomonowy wyrok. W tej naszej pokręconej medialnej przestrzeni jesteśmy bombardowani przez media informacją. Oprócz treści komunikatów, drugim elementem jest ich wybór do przekazu. No i mamy efekty manipulacji społeczeństwem. Rajem jako kraj nie jesteśmy, generalnie prostym ludziom żyje się gorzej. Za to cwaniakom wszelkiej masci rosna fortuny. Niby, ,kapitalizm, ,. .. z przekrętami i wyzyskiem w tle. .. .bywaja także jeszcze gorsze odczucia. .. No i ta niewiadoma po wyborach. Już, ,taliban, ,przebiera nóżkami i chce zmieniać ustawy. .. tacy pewni zwycięstwa. Mam też tego, ,DOŚĆ, ,jak Kukiz, tyle że nie mam pokrętnych dróg do władzy. .. .oby znowu kolejni cwaniacy nie zagarnęli tego naszego umęczonego kraju i ludzi.
 • Kondominium rosyjsko-niemieckie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  braun:D(2015-07-22)
 • takie wyroki upewniają wiecznych malkontentów że można na portalach łajać bez ograniczeń każdego i wszystko bo i tak nic mi nie zrobią. .. ..
 • Super, że coś się ruszyło w sprawie obrażania naszego narodu! Czyli szef FBI o Obama również odpowiedzą za celowe oczernianie Polaków na arenie międzynarodowej?
 • człowiek niewinny więc obywatele go popierają dlatego wcale się nie dziwię że taki wyrok sądu, a pan komorowski pakuje zapewne już walizki :)
 • Bardzo dobrze, że Sąd również cieszy się z 25 letniej wolności słowa. Nie ma to jak powiedzieć otwarcie i bez hipokryzji szczerze o swoich odczuciach co do spraw które bądź co bądź ale jednak mają wpływ na nasze życie. Prawda?
 • Tym razem staremu pislamiscie sie udało, ale musi sie mieć na bacznosci bo jak obrazi prezydenta Dudę to grozi mu:ekskomunika, oskarżenie o czary i spalenie na stosie!;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  9
  powiec(2015-07-22)
 • Ty powiec tak się nie napinaj bo ci hemoroidy popękają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  7
  hrabia_George(2015-07-22)
 • Do hrabiego G. - podobno tylko zwolennicy PO piszą obrażliwe komentarzea z Twojej wypowiedzi wynika, że raczej nie kochasz tej partii, więc po co piszesz tak nieelegancki komentarz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  babunia(2015-07-22)
 • No przecież prezydenta z innych partii można obrazać, nie mozna obrażać nikogo z PiSu i Kleru. To jest dopiero demokracja. Sędziowie tez mają swoje nsympatie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  6
  Siasiustasiu(2015-07-22)
Reklama