[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sądy powoli się otwierają

 
Elbląg, Sądy powoli się otwierają
(fot. Michał Skroboszewski)

Wychodząc naprzeciw potrzebom stron postępowań, jak również mając na uwadze głosy środowiska prawniczego, sądy okręgu elbląskiego podejmują działania zmierzające do przywrócenia w możliwie szerokim zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości - informuje Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. Co to oznacza dla mieszkańców?

W pierwszej kolejności przystąpiono do wznowienia wysyłki korespondencji sądowej, wobec czego strony mogą spodziewać się, że w najbliższym czasie taka korespondencja będzie im doręczana. Przyczyni się to do usprawnienia postępowań. Trzeba mieć na uwadze, że w świetle procedowanej w parlamencie Tarczy antykryzysowej 3.0, czyli zmian tzw. ustawy antycovidowej (ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) należy liczyć się z tym, że rozpoczną lub wznowią bieg terminy procesowe i sądowe, w tym terminy składania apelacji, zażaleń i innych środków zaskarżenia.

Trwają też przygotowania do zapewniania bezpieczeństwa interesantów przebywających w budynkach sądowych, w tym mające na celu poszerzenie – w związku z Tarczą antykryzysową 3.0 – procedowania na rozprawach i posiedzeniach jawnych. Przygotowania te polegają na zamontowaniu odpowiedniego wyposażenia pomieszczeń, w których przyjmuje się interesantów, jak również ustaleniu odpowiednich procedur. Stosowne zarządzenia zostały już zamieszczone na stronach internetowych sądów. Przewidują one w szczególności obowiązek dezynfekcji rąk i zasłaniania nosa i ust oraz zachowania bezpiecznej odległości od rozmówcy, jak również zalecenie unikania przebywania w grupach, czy przebywania więcej niż jednego interesanta w pomieszczeniach biurowych. Przewiduje się przy tym, że strony, uczestnicy postępowań sądowych i pełnomocnicy będą wpuszczani do budynków sądowych nie wcześniej niż na 15 minut przed planowanym terminem rozprawy lub posiedzenia jawnego. Ponadto wszelka korespondencja wpływająca do sądów jest poddawana kwarantannie przez 48 godzin. Warto wobec tego zadbać, aby pisma kierowane do sądu przed terminem rozprawy lub posiedzenia, były składane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Przy tej okazji przypominam, że na stronach internetowych sądów zamieszczane są na bieżąco wykazy tych spraw pilnych, w których danego dnia odbywają się rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron.

 

Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • To dobrze, bo według wielu analiz statystycznych, z powodu długotrwałej izolacji (spowodowanej Covid-19)wiele małżeństw w Polsce planuje się rozwieść. A gdy sądy nie działają to i rozwodu wziąć nie można :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 0
  mieszkaniecc(2020-05-11)
 • @mieszkaniecc - A co z Wydziałem Komunikacji ?!?!?!?!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2020-05-11)
 • Mam nadzieje że otwierają się też na sprawiedliwość
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 2
  Wiceminister(2020-05-11)
 • Język prawny Pana Rzecznika jest dla wielu osób trudny do zrozumienia. A więc może po prostu. To nie do końca prawda. Od pewnego czasu zamrożone były tzw. sprawy jawne. A sprawy przykładowo rodzinne, gdzie istotnym jest czas, bo np. dziecko cierpi (upraszczam, przyspieszam)były priorytetowe!!! G.. prawda!!! Właśnie istotna sprawa dla mojego syna bez powiadomienia stron (rozumiem COVID-19), została przesunięta o blisko 2 miesiące!!! To co mi tu Pan Sędzia, o dobrze zaczynającym się nazwisku na "korona". Co to ma wspólnego, Panie Rzeczniku Koronowski Tomaszu, jak sądzę (nomen omen)sędzio, z realiami z którymi zderzamy się w drzwiach Sądu na Placu Konstytucji czy przy ulicy Płk Dąbka. NIC!!!! Pozdrawiam! Hashtagi: #paterek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  (2020-05-11)
 • Cenzura Redakcji portelu jest wybitna!!! Brawo Panowie Gęsicki i Rafale (nie napiszę nazwiska, bo z automatu odrzuci, prawda?) Hashtagi: #paterek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 5
  (2020-05-11)
 • @Wiceminister - "tu nie ma sprawiedliwosci, tu jest sąd"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  (2020-05-11)
 • Tak tak tak, czepiajcie się dalej sądów. Lepiej módlcie się aby PiS ich w całości nie przejął i nie obsadził tylko swoimi ludźmi i sędziami (co będą przysięgać na wierność Kaczafiemu)bo wtedy w ewentualnych sporach z państwem będziecie z góry na przegranej pozycji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 8
  Kkkkk1(2020-05-11)
 • @Kkkkk1 - A bo teraz przeciwko państwu jesteśmy sprawiedliwie osądzani?. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  hjhjk(2020-05-11)
 • redaktor Szanowny Panie, mój pech polega na tym, że moje nazwisko zawiera w sobie niecenzuralne słowo. Dlatego automat je wstrzymuje. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  redaktor(2020-05-11)
 • Ale koniecznie powoli, a czy sale juz po ozonowaniu?, a maseczki sa? Maja atesty?a plyny dezynf. maja okreslony sklad? Tylko ostroznie powoli, bez pospiechu, sprawiedliwosc I tak nierychliwa, a co tam I tak kasa na koniec miesiaca I tak. Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 4
  Zbyszek1(2020-05-11)
 • @redaktor - W tekście, który został rzekomo przez automat odrzucony nie było Pana nazwiska, Szanowny Panie Redaktorze Naczelny. W ogóle nie było nic co należało odrzucić. Były tylko uwagi do pewnych sądowych obostrzeń, ich rzekomego luzowania i rzeczywistych obecnie sytuacji. Ani razu nie padło Szanownego Pana Redaktora Naczelnego nazwisko, ponieważ jak napisałem, wiem że automat odrzuca niecenzuralne słowa i znane jest mi Szanownego Pana Redaktora Naczelnego nazwisko. A tak na marginesie, Szanowny Panie Redaktorze Naczelny, nigdy Pana nazwisko nie kojarzyło mi się niecenzuralnie. Pozdrawiam. Z wyrazami szacunku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  paterek(2020-05-11)
 • redaktor @paterek - Z tego, co widzę, Pana wcześniejszy komentarz się ukazał. Musiał zawierać inne słowo lub frazę, wychwytywaną przez automat. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  redaktor(2020-05-11)
Reklama