UWAGA!

Samorządowcy z Warmii i Mazur świętowali w Elblągu

 Elbląg, Odznaki honorowe „za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego” wpinał w dumne piersi samorządowców marszałek Jacek Protas
Odznaki honorowe „za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego” wpinał w dumne piersi samorządowców marszałek Jacek Protas (fot. AD)

Dziś (8 czerwca) do Elbląga zawitali samorządowcy z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Przed południem w ratuszu odbyła się jubileuszowa sesja sejmiku wojewódzkiego, zaś o godz. 15 w sali Teatru im. Aleksandra Sewruka rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami Dnia Samorządowca. Zobacz więcej zdjęć.

- Zebrał się tu dziś kwiat samorządowców województwa warmińsko-mazurskiego – tak Julian Osiecki, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego przywitał gości zebranych w sali elbląskiego teatru. Na widowni zasiedli radni, burmistrzowie, wójtowie, nie zabrakło parlamentarzystów i gości honorowych, wśród których znalazł się m.in. Jarosław Czubiński, wieloletni konsul generalny RP w Kaliningradzie i przyjaciel Warmii i Mazur.
       Dwadzieścia lat samorządu lokalnego podsumował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. Mówił o tym, jakie były początki samorządności w Polsce, co udało się zrobić i jakie są plany na przyszłość. Wskazywał inwestycje, które przeprowadzono na Warmii i Mazurach dzięki wsparciu funduszy unijnych i rządowych.
       - Przebudowano wiele dróg lokalnych, w Szymanach powstanie port lotniczy, poważne inwestycje czekają nasze szpitale, także Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu – tu potężna inwestycja pochłonie 70 mln złotych – mówił marszałek. – Rozwinął się transport kolejowy, prowadzone jest udrażnianie dróg wodnych, budowana jest sieć elektroniczna – szerokopasmowy Internet daje możliwości do nauki i pracy. Prowadzona jest spójna polityka rynku pracy – wskazywał Jacek Protas. – Co prawda sytuacja na rynku pracy w naszym województwie nadal jest zła, ale w ostatnich dwóch miesiącach odnotowaliśmy spadek bezrobocia. W Urzędach Pracy nie brakuje środków na aktywizację oraz środków osłonowych – zapewniał.
       Marszałek wymieniał także inwestycje sportowe, czyli głównie powstające w gminach Orliki oraz inwestycje związane z obiektami kultury – tu marszałek wskazał na wielką modernizację, przed którą stoi wspólny budynek elbląskiego teatru i Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
       Dzień Samorządowca to także okazja do wręczenia odznaczeń i nagród osobom szczególnie zasłużonym dla regionu.
       Odznaki honorowe „za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego”
otrzymali: Wiktor Daszkiewicz, Irena Derewecka, Aleksander Gawryluk, Andrzej Lemanowicz, Jan Leonowicz, Bożena Olszewska-Świtaj, Marian Podziewski, Stanisław Popiel, Tadeusz Sobierajski, Wojciech Szadziewicz, Stanisław Trzaskowski.
       Nagrodę Najlepszy z Najlepszych z rąk marszałka Jacka Protasa odebrała Karolina Nowotczyńska, uczennica elbląskiej szkoły muzycznej, utalentowana skrzypaczka.
       Dla Przyjaciół Warmii i Mazur przygotowano okolicznościowe statuetki. Otrzymali je: Jarosław Czubiński (konsul), Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Mirosław Garniec (autorzy m.in. książki "Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Górne Prusy, Warmia, Mazury") oraz Krzysztof Hetman ( podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego).
       Podczas gali w teatrze rozstrzygnięty został także plebiscyt Gazety Olsztyńskiej i Dziennika Elbląskiego na Najpopularniejszego Samorządowca Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W sumie oddano ok. 45 tysięcy głosów, z czego prawie połowę otrzymali laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach.
       W kategorii „najpopularniejszy prezydent, burmistrz, starosta" zwyciężył Tadeusz Mordasiewicz, starosta powiatu kętrzyńskiego. Pierwsze miejsce w kategorii „wójt i sołtys" zajął Gustaw Marek Brzezin, wójt gminy Ostróda, zaś „najpopularniejszym radnym - miejskim, gminnym, powiatowym, wojewódzkim" został okrzyknięty Jan Harhaj, radny wojewódzki.
       Na zakończenie uroczystości goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez aktorów elbląskiego teatru.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • zaorać to pegereowskie województwo razem z tym zebranym "kwiatem". f
 • to jest lipa a nie konkurs - radny, na którego głosuje w wyborach kilkaset osób otrzymuje kilka tysięcy kuponów - oczami wyobrażni widzę tych wdzięcznych wyborców, którzy wykupują całe nakłady gazety, cierpliwie wycinają kupony, wypisują, wrzucają do kopert, idą na pocztę, wydają kolejne pieniądze na znaczki aby następnie czekać z radością na ogłoszenie wyników. Kto i dlaczego to robił wszyscy wiecie a ja się wstydzę za tego typu sytuacje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2010-06-08)
 • Ten artykuł traktuję po prostu jako siermiężny żart. Portel na prawdę powinien się zastanowić nad odczuciami elblążan, którzy nie utożsamiają się z tym regionem, a nazywanie elblążanami mieszkańcami warmii i mazur to po prostu kłamstwo. Ta propaganda jest karygodna. Może dobrze byłoby zrobić drobny sondaż na stronie, czy chcemy by nas tak określano, i czy na pewno zgadzamy się z sukcesem, jaki to województwo i Elbląg, niefortunnie w nim umieszczony, osiągnął? Do tego wszystkiego jeszcze ten mecz z Hiszpanią. .. Dobrej nocy.
 • odznaczenia tuż przed wyborami? Lepiej było poczekać, aż wyborcy ocenią a potem rączka, buzka, klapa, gożdzik. .. szczególnie za elbląskie Orliki sie należy i za port, i przekop, i nowe miejsca pracy(tyle ich przybyło), i oczywiście za lotnisko w Szymanach bedą znajomi z wysp wpadać na święta bo tu na życie nie maja jak zarobić. .. .Ale jaki mamy samorząd. .20 lat i co??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  69robi(2010-06-09)
 • no i się psiakrew wzruszyłem
 • Dziwi mnie takie zachwalanie wszystko o warmii i mazurach i to w Elblągu. Tu jest Wybrzeże. A robienie czegoś na siłę wzmaga bunt. A medale z kartofli były.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  meloman(2010-06-09)
 • taaa tylko się odznaczają i bankietują
 • A przy okazji naiech wypiją toast za moje zdrowie i może wreście znajdę pracę z rejstracja a nie na czarno.
 • No proszę radny Wcisła na 4 miejscu :))))), dobrze, że te gazety jeszcze w miarę tanie są; )
 • Gratuluję tym Paniom i Panom braku samokrytycyzmu, pozostało im tylko narcystyczne samouwielbienie. Toż to nic innego jak dobry horror. A gdzie wyczulenie na opinie i głos o Was i Waszych działaniach mieszkańców tego regionu?Czyżby ogarnęła Was totalna głuchota?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zwyczajny(2010-06-09)
 • Tak świnska impreza odbyła sie w najbardziej świnskim miescie województwa warminsko-mazurskiego czyli ELBLĄGU.
 • To jawna kpina, Elblag w tym dziadowstwie stoczył się do roli olsztynskiego wasala, takie historyczne miasto i tak zostało skrzywdzone przez tępogłowych"polityków", nasze miasto nie miało i nie ma nic wspólnego z Warmia ani tym bardziej z Mazurami, niech zabierają swój dziadowski sejmik choćby do Gołdapii, razem z opelotką, niech się udławią, ELBLAG TO POMORSKIE MIASTO I OLSZTYŃSKIE BURAKI TEGO NIE ZMIENIĄ. Fredek
Reklama