UWAGA!

Sędziowie pracują normalnie

 Elbląg, Sędziowie pracują normalnie
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

W okręgu elbląskim pracuje pięciu sędziów, którzy zostali powołani przez prezydenta RP na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. To między innymi ich dotyczy uchwała Sądu Najwyższego z czwartku.

Czwartkowa uchwała połączonych izb Sądu Najwyższego odbiła się szerokim echem nie tylko w świecie prawniczym. Przypomnijmy, że SN uznał, że w wybór około 500 sędziów w całym kraju został przez nową Krajową Radę Sądowniczą przeprowadzony w sposób wadliwy. Jednocześnie stwierdził, że wyroki przez nich wydane są ważne, ale rozpoczęte już sprawy – gdy wyrok zapadnie po 23 stycznia – mogą być podważane ze względu na „brak niezawisłości lub bezstronności”. W ustnym uzasadnieniu Sąd Najwyższy podkreślał, że w takiej sytuacji ci sędziowie powinni się powstrzymać od orzekania.

W okręgu elbląskim powołania sędziowskie na wniosek nowej KRS otrzymało w sumie pięcioro sędziów. Po jednej osobie w Sądzie Rejonowym w Braniewie, Iławie i Działdowie oraz dwoje sędziów w Sądzie Okręgowym w Elblągu, którzy orzekają w I i V Wydziale Cywilnym. - W Sądzie Okręgowym w Elblągu i w sądach rejonowych okręgu elbląskiego nie doszło dzisiaj do powstrzymania się sędziów od orzekania w związku z wczorajszą uchwałą składu połączonych Izb Sądu Najwyższego – poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Przypadki powstrzymania się od orzekania w związku z uchwałą SN odnotowano m.in. w Katowicach i Kaliszu. Niektórzy sędziowie czekają z decyzją do czasu publikacji pisemnego uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego.

 

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • „Sędziowie pracują normalnie”...czyli stabilnie, za posiadanie grama trawy 6 lat, a za pobicie ze skutkiem śmiertelnym 4 lata. Rozejść się.
 • Jesli ktoś jest przeciwny reformacji sadownictwa w Polsce to nigdy z tymi sądami nie miał od czynienia. Tam nie ma sprawiedliwości.
 • Bardzo trafne komentarze. Po 89 każdy wiedział, że wymagają gruntownej reformy. Nikt tego nie robił, teraz lament podsycany przez PO. PO wszystko zrobi, byle dopchać się do władzy. Wykorzystuje każda sytuację a to protest nauczycieli a to sędziów. Wielu daje się w to wkręcić, niepotrzebnie. Przedstawicielem Narodu jest Parlament. Sądy służą Narodowi. Czas to. .zrozumieć. Dość tych samozwańczych królestw z trzeciej władzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  88
  79
  pampi-ZAWADA(2020-01-25)
 • Podaj dane wyroku, gdzie ktoś za gram poszedł siedzieć na 6 lat. Czy piszesz by pisać?? Konkrety a nie "tata a Marcin powiedział ...".
 • I myślisz, że teraz będzie?? Teraz będzie możliwość, więźnii politycznych w Pl przetrzymywać. Kto przeciw jedynej słusznej partii do paki.
 • Ale fakt reformy trzeba, ale nie takiej!!!
 • pampi- nie zabieraj głosu w sprawie, której nie rozumiesz. Nie mieszaj polityki z sądownictwem.
 • Pampi ma 100% racji. Tak sobie ustalili przy okrągłym stole komuniści, że będą siedzieć na stołkach bez lustracji i potem wsadzać na stołki swoje dzieci i wnuki, a teraz krzyczą: ,,patrzcie ja mam 40 lat, jaki ja mam związek z komuną" a potem się okazuje, że ten 40 latek chcący uchodzić za praworządnego to syn jakiegoś SB-eka, albo wnuk UB-owca czy prawnuk członka KPP.
 • Grunt to to, żeby komuniści zostali w końcu rozliczeni. Nie rozumiem dlaczego rząd nie zabrał im całych emerytur. Ani 1 grosza nie powinni dostać.
 • Pierwszy lepszym przykład to wyrok za śmiertelne pobicie tej dziewczyny w parku Kajki- 4 lata. Następna sprawa gwałtu na tłumaczce-została ukarana grzywna za to, że w sądzie przez traumę nie chciała przebywać na sali z oskarżonymi i zeznawać wtedy.
 • Pewnie, Izba Dyscypolnarana musi być, ale wybrana przez społeczeństwo i muszą być wybory powszechne do KRS i TK. Społeczeństwo ma mieć decydujący wpływ na obsadę kluczowych stanowisk, a nie politycy.
 • jakim trzeba byc aby drugiemu czlowiekowi robić takie świństwo i orzekać, że po tylu latach nauki i wyrzeczeń nie jest się Sędzią bo w TVN kolesie tak twierdzą, wstyd i hańba
Reklama