UWAGA!

Sejm nie dał pieniędzy na port i spalony kościół

 
Elbląg, Sejm nie dał pieniędzy na port i spalony kościół
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Ministerstwo Gospodarki Morskiej zapowiada przyśpieszenie w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną i zakończenie inwestycji do 2020 roku. Tymczasem w budżecie państwa, który w sobotę poparła większość parlamentarna, nie znalazły się środki na przebudowę wejścia do elbląskiego portu. Taką poprawkę złożyli warmińsko-mazurscy posłowie Platformy Obywatelskiej Jacek Protas i Janusz Cichoń.

- Pomysł przekopu mierzei zawsze cieszył się dużym poparciem w regionalnym i lokalnym samorządzie, stąd z zadowoleniem trzeba przyjąć zapowiedzi ministerstwa – komentuje poseł Jacek Protas – Jednak na projekt dotyczący rozwoju obszaru Zalewu Wiślanego trzeba spojrzeć całościowo, od przekopu, pogłębienia torów wodnych, budowy mostów, po rozbudowę infrastruktury portu w Elblągu.
       Poprawka zakładała zabezpieczenie 110 mln zł w 2016 toku na przebudowę wejścia do Portu Morskiego w Elblągu. Środki miały pochodzić ze zmniejszenia wydatków na obsługę zadłużenia i należności Skarbu Państwa.
       - Skoro ministerstwo zapowiada przyśpieszenie w sprawie budowy kanału i liczy, że w ciągu najbliższych tygodni otrzyma pozytywną opinię Komisji Europejskiej musi być konsekwentne i powinno zagwarantować fundusze także na inne elementy inwestycji – podkreśla Jacek Protas – Tak się nie stało, mimo złożonej poprawki do budżetu. Przypomnę tylko, że przebudowa wejścia do elbląskiego portu znalazła się w Kontrakcie Terytorialnym, który samorząd województwa zawarł z rządem pod koniec 2014 roku.
       Koszt budowy kanału szacowany jest na 800-900 mln zł . W Kontrakcie Terytorialnym wymienione zostały takie inwestycje jak: przebudowa wejście do portu, powstanie nowej obrotnicy dla statków, bocznicy kolejowej i terminala oraz budowa mostów na rzece Elbląg i Kanale Jagiellońskim, a także nabrzeża przy ul. Radomskiej w Elblągu.
       W głosowaniu sejmowym przepadła także wniesiona przez posłów poprawka dotycząca utworzenia nowej pozycji w rezerwie celowej na odbudowę po pożarze kościoła św. Antoniego w Braniewie. Chodziło o przeznaczenie 1,5 mln zł na ten cel.
      
Piotr Pasternak, Biuro Poselskie Jacka Protasa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo, dla wszystkiego co chce PO powinno byc stanowcze NIE.
 • Walnij się mocno w ten durny łeb zanim cokolwiek napiszesz
 • Przez 8 lat mogli bez problemu to załatwić i dodatkowo przekopać, ale nie robili. Więc teraz nie sa warci aby zajmować sie czymkolwiek co PO czy Nowoczesna chce. Popieram takie zachowanie. Oko za oko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  8
  yonass(2016-01-31)
 • "na przebudowę wejścia do elbląskiego portu" - A co robiło PO przez DŁUGIE 8 lat ?!?! "Kręciło lody" na boku same afery a teraz na jakich patriotów sie lansują bydlaki ! W Elblągu wystarczyło niecałe 1,5 roku Wilka i mamy centrum rekreacyjne !
 • A może pan Protas nie rozumie, że te pieniądze będzie można przeznaczyć za rok, bo w ciągu 12 miesięcy i tak przekop nie będzie zrobiony. Ale jasne, najlepiej teraz komentować. A gdzieś pan i pańskie PO byli przez ostatnie 8 lat? Śmialiście się z Donkiem z przekopu, a pan Protas załatwiał kasę z Unii na tramwaje w Olsztynie, termy i lotnisko, które nie wiem po co nam elblążanom potrzebne, skoro mamy bliżej Gdańsk. Gdzie wy przez te 8 lat byliście? Teraz nie macie nawet prawa komentować i skamleć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  2
  Popowski(2016-01-31)
 • skoro przekop ma być szybciej, szybciej muszą zostać wykonane pozostałe inwestycje, w tym wejście do portu - to normalne, więc uwaga posła Protasa jak najbardziej trafna,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  12
  portowiec(2016-01-31)
 • Rzad nie da pieniedzy na ten pomnik Barei i slusznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  5
  przekop(2016-01-31)
 • Ale staną na rzęsach, żeby dać Rydzykowi. Bo skoro 500 pln na dziecko to 20 baniek na ojca. :)
 • Rządzili przez 8 słownie osiem lat i dopiero teraz załapali że trzeba coś w tym Elblągu zrobić. Najlepiej cudzymi rękami. Taka jest właśnie PO. Moja propozycja jest taka żeby poprosili tych działaczy z KOD-u i może oni im pomogą. Zwłaszcza że mają tak dużo wolnego czasu. Niech go spożytkują dla dobra miasta inas wszystkich. Zobaczymy czy są tacy prawdziwie demokratyczni i udzielą się dla dobra ogółu.
 • chachacha p Protas. .. było nie budować zimnych term i spa w Krasickim w LW kolo własnego domu ale inwestować w Elblag:)))))blablabla
 • do 2020 roku port musi być przygotowany infrastrukturalnie, jeżeli przekop ma mieć sens, ps. temat dotyczy konkretnej sprawy, a tu ciągle ataki na PO, niech PiS się wykaże, skoro tyle obiecało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  regionalista(2016-02-01)
 • tata rydzyk zgarnie wszystko tłuszcz az po ryju mu cieknie
Reklama