UWAGA!

Sesja Rady Miejskiej. Przedsiębiorcy zwolnieni z części opłat

 Elbląg, Sesja Rady Miejskiej. Przedsiębiorcy zwolnieni z części opłat
Fot. Witold Sadowski, arch. portEl.pl

Rada Miejska podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji zdecydowała o zwolnieniu przedsiębiorców z części opłat za sprzedaż alkoholu. Radni byli jednogłośni.

Dzisiejszą sesję Rady Miejskiej poprzedziła konferencja prasowa, w której wzięli udział prezydent Witold Wróblewski, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk i senator Jerzy Wcisła. Prezydent Wróblewski zaznaczał, że sesja ma na celu wyjście naprzeciw przedsiębiorcom w trudnościach, których obecnie doświadczają. Przypomnijmy, że do prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej w tym tygodniu wpłynęło pismo od właścicieli firm, w którym wnioskowali o zwolnienie z opłat za "kapslowe", o czym szerzej pisaliśmy tutaj.

W dzisiejszej sesji wzięli udział wszyscy radni, którzy jednogłośnie opowiedzieli się za procedowaną uchwałą. Wprowadzone w Elblągu rozwiązanie skutkuje zwolnieniem z drugiej raty opłaty za kapslowe, a jeśli przedsiębiorca wnosi całą opłatę roczną, otrzyma zwrot 1/3 kwoty.

Przyjęcie projektu uchwały jednogłośnie nie oznacza, że w czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej nie było szerszej dyskusji, choć ta zaczęła się od wzajemnych podziękowań różnych stron za szybkie podjęcie pracy nad projektem (ustawa, która umożliwiła jego realizację, weszła w życie 26 stycznia).

Radni klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości proponowali zmiany w projekcie uchwały. Poprawki miały dotyczyć całkowitego zwolnienia z opłaty "kapslowego".

- To ukłon w stosunku do biznesów, żeby one się nie zamykały – mówił radny Rafał Traks, wskazując na trudną sytuację w branży gastronomicznej i nie tylko.

- Chcemy pomóc jak najbardziej skutecznie naszym przedsiębiorcom, jednak, być może zbyt optymistycznie, ale założyliśmy, że 1/3 opłaty, czyli cztery miesiące, to czas, po którym przedsiębiorcy będą mogli wznowić swoją działalność i sprzedawać alkohol w lokalach – mówił z kolei wiceprezydent Michał Missan. - Jeśli tak się nie stanie, będziemy przyglądać się sprawie na bieżąco, ustawa nie zakazuje nam zwiększenia tej ulgi – zaznaczał.

- Opłata jest uzależniona również od obrotu – argumentował prezydent Wróblewski. Zaznaczył, że jeżeli ktoś nie prowadził sprzedaży alkoholu w lokalu w zeszłym roku, albo sprzedawał go bardzo mało, to automatycznie będzie się to wiązało z uiszczeniem niższych opłat. Przypomniał też, że opłaty z tzw. kapslowego przeznaczane są na konkretne działania samorządu (zwalczanie problemów alkoholowych), stąd wprowadzenie ulg będzie się wiązało z koniecznością szukania środków w budżecie. - Jeżeli się okaże, że koronawirus będzie dalej hamował gospodarkę, wrócimy do tematu – podkreślił Witold Wróblewski.

- Nasze propozycje idą dalej, żeby jeszcze bardziej wesprzeć przedsiębiorców, bo ten rok będzie bardzo trudny, bez względu na to, czy obostrzenia skończą się w kwietniu, w maju czy w drugiej połowie roku – stwierdził radny Marek Pruszak. - Stąd taka propozycja, później można przyjrzeć się zmianom w budżecie, to nie jest konieczne na dzień dzisiejszy, można wprowadzić korekty i poszukać środków na przeciwdziałanie alkoholizmowi w innym czasie – mówił. - To nie jest nieodpowiedzialne, to jest po prostu szukanie możliwości większego wsparcia.

- Jeżeli z czegoś zwalniamy, to powinniśmy wiedzieć, z czego zwalniamy – mówił prezydent Witold Wróblewski. - Zaznaczał, że do 31 stycznia przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenia dotyczące sprzedaży alkoholu i dopiero po tej dacie będzie można dokonać analizy kosztów ewentualnej rozszerzonej ulgi.

Wszystkich szczegółów tej miejscami emocjonalnej dyskusji nie będziemy tutaj przytaczać, zainteresowani mogą się z nimi zapoznać na eSesja.tv. Ostatecznie całą debatę zwieńczył wniosek formalny radnego Andrzeja Tomczyńskiego o zakończenie dyskusji, za którym opowiedziało się 16 radnych.

Dziś pewne jest jedno – przedsiębiorcy zostaną zwolnieni przynajmniej z części opłaty "kapslowego". Co będzie dalej? To pokażą pewnie kolejne miesiące, ewentualne rozwiązania prawne i dalszy rozwój pandemii.

- Przygotuję projekt ustawy, która zaskutkuje tym, że budżet państwa pokryje koszty zwolnień z opłat – zapowiedział senator Jerzy Wcisła w informacji w przesłanej dziś (29 stycznia) naszej redakcji. - To logiczne prawo, gdyż restauratorzy nie zamykają działalności własnymi decyzjami, tylko decyzjami państwa. Skoro więc państwo podjęło decyzje, to powinno także przejąć na siebie ich konsekwencje. Myślę, że nowelizacja tej ustawy jest realna w obecnej rzeczywistości parlamentarnej – podkreślił senator.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ja codziennie chodzę po mieście i jakoś nie widzę, żeby się rozwijało
 • Bo trzeźwy chodzisz !!!!
 • Ale za to do muzeum od poniedziałku można iść. hurrrra!!!!! Kocham cię PiSku, po prostu kocham.
 • No i się uwinęli z tematem. Szkoda, że tak nie było z farsą pod tytułem zmiany w komunikacji miejskiej. Ale może do tego potrzeba korzystac z tej komunikacji ? Albo chocby poczytać te setki komentarzy które w tej sprawie, pod artykułami się znajdowały ? A może jest tak, że w Elblągu wszystko jest na tip top, tylko ci mieszkańcy jacyś tacy do wymiany ?
 • a władza, to nie z mieszkańców jest?
 • RobertKoliński Skandal, hucpa i prawicowe rozdawnictwo pieniędzy roszczeniowym tzw. przedsiębiorcom. Dziś w Elblągu podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej elbląscy wybrańcy mieli debatować nad zwolnieniem przedsiębiorców z opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu. Średnio po kilkadziesiąt tysięcy złotych na przedsiębiorczą głowę. O pracownikach - ani słowa. #patoprawica, #styropiany, #wyzysk, #chciwość, #roszczeniowcy, #kler, #PiSPOjednoZło Hashtagi: #TaxTheRich, #roszczeniowcy, #RasaPanow, #wyzysk
 • RobertKoliński Oto ludzie, których sami wybraliście, aby działali w WASZYM interesie. Ale żadnemu hiPOkrycie termin #SOCJALIZM przez gardło nie przejdzie, załgańcom sakramenckim, choć pełnymi garściami na publicznym żerują. Książkowy przykład PO-PiSowej hipokryzji, odnotowuję dla potomności. Hashtagi: #TaxTheRich, #roszczeniowcy, #RasaPanow, #wyzysk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  25
  RobertKoliński(2021-01-29)
 • @RobertKoliński - Średnio po kilkadziesiąt tysięcy. .. "Wyróżnia się odmienne koszty, zależnie od rodzaju sprzedawanego alkoholu: 525 zł- napoje alkoholowe zawierające do 4,5 % alkoholu oraz piwa 525 zł- napoje alkoholowe zawierające powyżej 4,5 % do 18 % alkoholu (z wyjątkiem piwa ) 2.100 zł- napoje alkoholowych zawierające powyżej 18 % alkoholu. " Pan Robert obudził się zlany potem. Usiadł do klawiatury i objawił ludowi co mu ślina na język przyniosła. .. Lud rozgorączkowany czytał w nabożnym skupieniu natchnione słowa pana Roberta. ..
 • Wreszcie jakaś rozsądna decyzja
 • Powinni teraz kolejni przedsiębiorcy z innych branż, poprosić o wszelkie zwolnienia. Aby nie było lepszych i gorszych przedsiębiorców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  Kontrapas .(2021-01-29)
 • RobertKoliński @GłębokaMyśl - Pan Radny jak zwykle niedouczony, ale jak zawsze przemądrzały. To co Radny-bezradny wymienia, to są PODSTAWOWE stawki koncesyjne, ponad które płaci się jeszcze kwotę uzależnioną od poziomu sprzedaży w danym okresie. Jeśli wszyscy radni są tak zorientowani w materii, nad którą głosują, to nic dziwnego, że Elbląg biedą, długami, hiPOkryzja a polityczną korupcją stoi. Co zrobiliście jako elbląscy wybrańcy, aby pomóc elbląskim pracownikom w pandemicznym kryzysie, a nie tylko elitom, bogaczom, posiadaczom i kapitałowi, przemądrzałego nie tam gdzie trzeba Radnego zapytuję? Hashtagi: #KapitalizmKanibalizm, #roszczeniowcy, #patoprawica
 • A obniżka diet radnych?
Reklama