UWAGA!

Nadzwyczajna sesja w sprawie pomocy przedsiębiorcom

 Elbląg, Nadzwyczajna sesja w sprawie pomocy przedsiębiorcom

W piątek o godz. 14.30 odbędzie się zdalna nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Radni mają debatować nad zwolnieniem przedsiębiorców z opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu. Ta sprawa dotyczy m. in. gastronomii czy branży hotelarskiej, które z powodu lockdownu nie mogą przyjmować klientów. Transmisja z sesji będzie dostępna w serwisie www.esesja.tv

O zwolnieniu z płacenia jednej z rat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu w 2020 pisaliśmy na portElu 22 stycznia (Restauracje nie działają, ale koncesję za alkohol muszą płacić). W ustawie z 2 marca 2020 „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych” przewidziano taką możliwość, nie została ona jednak wprowadzona w Elblągu. Podjęliśmy ten temat na prośbę naszej Czytelniczki.

- Choć ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wskazywała na możliwość zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (art. 31zzca), to miasto nie zdecydowało się na takie rozwiązanie proponując szerszy, wyżej opisany, pakiet pomocowy. Należy zaznaczyć, że z opłat za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (tzw. "kapslowego") finansowane są w poszczególnych gminach, również w Elblągu, działania społeczne, także te z zakresu profilaktyki przeciwalkoholowej. W ostatnim czasie wpływy z opłaty zostały skierowane na przeciwdziałanie pandemii koronawirusa. W związku z tym samorząd musiał wyważyć, jakie konkretnie zwolnienia zaproponować w pakiecie pomocowym dla przedsiębiorców – pisał w odpowiedzi na nasze pytania Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM.

Co wydarzyło się od tego czasu? Parlament wprowadził poprawki do ustaw covidowych, które umożliwiają samorządom zwolnienie z opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu. W związku z tym we wtorek (26 stycznia) skierowaliśmy pytania do Urzędu Miejskiego w Elblągu, biura Rady Miejskiej i przewodniczących klubów radnych, chcąc dowiedzieć się, czy tym razem może dojść do wprowadzenia przewidzianej w ustawie ulgi dla przedsiębiorców. W międzyczasie dowiedzieliśmy się też, że właściciele firm w Elblągu wystosowali pismo do prezydenta miasta i do przewodniczącego Rady Miejskiej, w którym wnoszą o wprowadzenie takiej formy pomocy.

"Szczerze wierzymy, że byt elbląskich przedsiębiorców i ich pracowników jest ważny dla Włodarzy naszego miasta i zrobią oni wszystko, co w ich mocy by „COVID-owe” straty maksymalnie ograniczyć. W ciągu minionych 10-ciu miesięcy cała branża HORECA (gastronomia i hotelarstwo) nie mogły pracować w ogóle lub mogły w bardzo ograniczonym zakresie przez więcej niż 5 miesięcy, licząc do dziś, a przecież to jeszcze nie koniec ograniczeń" – czytamy w piśmie datowanym na 27 stycznia. - Szczerze również wierzymy, iż Elbląg pójdzie w ślady np. Zielonej Góry, gdzie Rada Miasta już wczoraj, tj. w dniu wejścia w życie wymienionej wyżej ustawy, zwolniła całą branżę HORECA z opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych za cały 2021 rok, a przedsiębiorcom, którzy już wnieśli te opłaty zwróci wpłacone pieniądze. Narzędzie dane w/w ustawą, należycie wykorzystane, będzie nieocenionym wsparciem dla naszych firm w tych niezwykle trudnych czasach". Pismo podpisało 25 przedsiębiorców.

Temat zwolnienia lub odroczenia opłat za sprzedaż napojów alkoholowych w lokalach gastronomicznych pojawił się także w czasie dzisiejszych posiedzeń komisji Rady Miejskiej za sprawą radnego Marka Osika. Wiceprezydent Michał Missan zapowiedział, że dziś (28 stycznia) lub w piątek zapadną decyzje w tej sprawie. Ostatecznie w odpowiedzi na apel przedsiębiorców przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk zwołał nadzwyczajną sesję, która odbędzie się w piątek, 29 stycznia o godz. 14.30 w trybie zdalnym.

Do rozwiązań, które umożliwia ustawa, odniósł się niedługo po jej ogłoszeniu senator Jerzy Wcisła.

- Decyzje w tej sprawie należą do rad gmin (miast) – wskazuje senator. - Osobiście zachęcam samorządy do podejmowania takich decyzji, wiedząc, w jak trudnej sytuacji jest branża restauratorów. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że samorządy w ten sposób uszczuplają budżety swoich miast i gmin. W przypadku Elbląga jest to kwota ok. 2 mln zł. To nie jest sprawiedliwe. Dlatego wystąpię w Senacie RP z wnioskiem legislacyjnym dającym samorządom prawo do otrzymania zwrotu utraconych dochodów z tytułu zwolnień z opłat. Jest to logiczne: decyzje o zamknięciu lokali gastronomicznych podejmowane są przez państwo, więc i państwo powinno ponosić skutki tych decyzji.

- W piątek w godzinach porannych musimy wnieść pierwszą ratę opłaty za zezwolenia żeby nie stracić uprawnień – wskazuje właścicielka jednego z lokali gastronomicznych. Jednocześnie wyraża nadzieję, że dzięki zwołanej sesji rozwiązanie przewidziane w ustawie tym razem uda się wprowadzić w Elblągu. Na to, czy tak będzie, odpowiedź przyniosą zapewne piątkowe obrady.

 

Transmisja z sesji będzie dostępna w serwisie www.esesja.tv

TB, RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No przynajmniej dodatkowa dietka wpadnie bezradnym za sesję a nic pożytecznego i tak nie zrobią
 • Czy radni zajmą się wreszcie obniżką swoich diet o których to - przed wyborami - ochoczo zapowiadał i deklarował /"zamiennik"za pana Nowaka/ - radny Tomczyński?
 • Dostępne warianty zagadnienia: a)Nadzwyczajna sesja w sprawie pomocy przedsiębiorcom.
 • b)Sesja w nadzwyczajnej sprawie pomocy przedsiębiorcom.
 • Władza pomaga kiedy nie przeszkadza
 • c)Sesja w sprawie nadzwyczajnej pomocy przedsiębiorcom.
 • Upadła mieścina która zaraz zmieni się w rokującą wieś !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25
  3
  Obiektywny Kumpel(2021-01-28)
 • Powiną być sesja nt. Komunikacji i zkm
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  4
  Kierowca 13(2021-01-28)
 • Jak najbardziej uważam, że przedsiębiorcy powinni dostać zwrot za niewykorzystany czas korzystania z zezwolenia podczas zakazu prowadzenia działalności, ponadto co z podatkami lokalnymi które są zbrodnią, płacisz za to że coś masz, co z podatkami od środków transportu osób czyli autobusami stoją i nie jeżdżą a podatki trzeba płacić, baba (bo inaczej jej nie nazwę)z UM powiedziała mi, że skoro mi się nie opłaca to powininem zamknąć działalność. Siedzą na zdalnym czyli nic nie robią, nie obsługują mieszkańców a od tego są bo to my podatnicy utrzymujemy bandę urzędniczych nierobów.
 • rząd i władza pomagałaby jakby nie wtrącała swoich dyrdymałów. Nigdy nawet kiosku ruchu nie mieli, a oni mówią że pomogą. Jak? niby Jak? co przeleją ze swouich kont chociażby 1000 zł????? odczepić się w końcu od rprzedsiębiorców bo niedługo ludzie bezrobotni wyjda na ulicę. Firmy masowo zamykają się. Głód doprowadzi do coraz większych rabunków nie wiiecie o tym ? zobaczycie sami. daję dwa miesiące aż ludziom osczędności sie skurczą.
 • A na sesji powiedzą że oni by chcieli pomóc ale im ukradli Tak swoją drogą to jak wicia się weźmie za pomaganie to czarno to widzę Pytanie się nasuwa, motorówka jest za czy przeciw?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  Zielarski(2021-01-28)
 • urzędasy nie znają się na prowadzeniu działalności ba. .. nawet na swojej robocie mało się znają. źle prowadzą przetargi, bo na starych regulaminach lecą, nie umieją nic nowego stworzyć. Mi też się mądrzyła, że jak coś to mogę zamknąć, idiotka. życzę takim, żeby to samo przeżywała, zero empatii. Ja też mam dzieci. A urzędasy za nas wszystkich podatki żyją. Sami nic nie wnoszą, tylko głupie przepisy. życzę im biedy.
Reklama