UWAGA!

Siła, odwaga, determinacja w 50 minut

Swoją przygodę ze sportem zaczynał od żużla. Na torach ścigał się przez piętnaście lat, a jego karierę przerwał wypadek w 2006 r., po którym stracił władzę w nogach. Rafał Wilk nie zrezygnował jednak z uprawiania sportu. Zaczął trenować m.in. kolarstwo na rowerze ręcznym i dwa lata temu zdobył złoto na igrzyskach paraolimpijskich w Londynie. A teraz powstał o nim film dokumentalny, który w Elblągu będzie można bezpłatnie zobaczyć już 4 listopada. Dzisiaj na portEl.pl zobacz filmowy zwiastun!

Realizacji filmu podjął się Robert Szaj, elblążanin, a także prezes stowarzyszenia Instytut Ekoprussia, tego samego, które w ubiegłym roku pokazało dokument o Natalii Partyce.  Tym razem chce elblążanom pokazać sylwetkę Rafała Wilka, polskiego żużlowca z Podkarpacia, który osiem lat temu stracił władzę w nogach i w konsekwencji zakończył karierę. Nie poddał się jednak i zaczął trenować narciarstwo zjazdowe na nartach jednośladowych oraz jazdę na rowerze ręcznym. O jego drodze i o tym, że nie warto się poddawać ma opowiedzieć dokument "Rafał Wilk - człowiek ze stali". Prace nad nim trwały od kwietnia, trwa 50 minut i jak mówią autorzy dzieli się zasadniczo na dwie części - pokazuje to, co było przed wypadkiem, a przede wszystkim to, co działo się po nim.
       - Ten film ma przybliżyć postać Rafała Wilka, ale wydaje mi się, że może być również świetnym materiałem edukacyjnym. Jego życie może być wzorem jak radzić sobie z przeciwnościami losu - mówił Michał Juszczakiewicz, reżyser dokumentu, a także autor współscenariusza, szerszej publiczności znany z prowadzenia popularnego programu "Od przedszkola do Opola". - Staraliśmy się rozmawiać nie tylko z nim, ale i z jego najbliższymi, żeby poznać korzenie jego życia. W tym wszystkim istotny jest wątek mamy Rafała, która od początku zmaga się z taką sytuacją, że mąż trenuje żużel, jeden z synów też, drugi chce zacząć treningi...Nie jest to łatwe.
       Dlaczego film o człowieku, który urodził się w Łańcucie, trenował w Rzeszowie, a teraz związany jest ze Szczecinem ma być wyświetlany w Elblągu? Jak wyjaśnia Robert Szaj, współautor scenariusza, a także producent filmu, to właśnie tutaj jest dobry klimat dla sportu osób niepełnosprawnych.

  Elbląg, Po lewej - Robert Szaj, po prawej - Michał Juszczakiewicz
Po lewej - Robert Szaj, po prawej - Michał Juszczakiewicz (fot. WS)


       Film będzie można zobaczyć 4 listopada o godz. 18 w CSE Światowid. Na premierze pojawi się Rafał Wilk, każdy, kto zjawi się otrzyma prezent - film DVD o Natalii Partyce. Wstęp na premierę filmu jest bezpłatny, trzeba jednak mieć wejściówkę (na premierę przewidziano 250 miejsc). Można ją odebrać od dziś (27 października)  w kinie Światowid.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • sportem od żużla
  • może i pan Szaj do niepełnosprawnych ma podejście ale do innych ludzi nie bardzo mu wychodziło a i jeszcze to oświadczenie szanuj szefa swego możesz mieć gorszego przelało czarę goryczy
  • Pana Robercika mam w pamięci jako człowieka, który ma zawsze farta w łapaniu ciekawych posadek i pieniędzy. .A to że w dużym niepowazaniu ma słabszych od siebie (mniej ustosunkowanych) to jest charakterystyczne dla cwaniactwa i umiejętności znajdowania sobie ciekawych miejsc oraz, ,stołków, ,. .. .. oczywiście kosztem innych. Tam osobisty sekretarz figury politycznej, tu prezes energetyki, a tam wszystkowiedzący o pieniądzach na sport niepełnosprawnych. .. .typowy pisowy osobnik.
Reklama