UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Silna maszyna delikatnie się porusza (Opowieści z lasu, odc. 59)

 
Elbląg, Skidery pomagają wyciągnąć drzewo z lasu
Skidery pomagają wyciągnąć drzewo z lasu (fot. Jan Piotrowski)

Zanim drewno wyjedzie z lasu najpierw trzeba je stamtąd jakoś wyciągnąć. W lasach Nadleśnictwa Elbląg, szczególnie na Wysoczyźnie Elbląskiej, nie jest to takie proste. Mnóstwo dolin i wąwozów, wilgotne, bagniste gleby oraz niewielka ilość dróg nie ułatwiają zadania. - Zrywka, bo tak w języku leśników nazywa się transport drewna z miejsca, w którym drzewo zostało ścięte do miejsca magazynowania lub wywozu, odbywa się więc w sposób zaplanowany i przemyślany – tłumaczy Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

Zanim Zakład Usług Leśnych rozpocznie zrywkę leśniczy wyznacza szlak zrywkowy. Dokładnie ogląda las i prowadzi go w taki sposób, aby pominąć płaty chronionych roślin czy na przykład miejsca najbardziej podatne na uszkodzenia, jak bagienka i wymokliska.
       - Leśniczy tak prowadzi szlak, żeby zrywka spowodowała jak najmniej uszkodzeń – tłumaczy Jan Piotrowski. - Wyznaczenie szlaku pozwala na korzystanie z tej samej drogi zrywki przez dziesięciolecia przy kolejnych nawrotach cięć.
       Do zrywki drewna wykorzystywane są maszyny, tzw. skidery. Przypominają nieco ciągnik o bardzo dużych oponach, dzięki którym nacisk kół na glebę leśną jest zminimalizowany. Są wyposażone m. in. w bardzo silną wyciągarkę.
       - To właśnie to urządzenie zamontowane na skiderze ma bardzo duże znaczenie w pozyskiwaniu drewna na Wysoczyźnie Elbląskiej. Dzięki długiej, stalowej linie i systemie zaczepów możliwe jest zrywanie drewna z lasu, zlokalizowanego w trudnym, silnie pofałdowanym terenie, przy minimalnym uszkodzeniu gleby leśnej – opowiada Jan Piotrowski. - Po zakończeniu prac w lesie leśniczy zarządza porządkownie powierzchni, naprawienie ewentualnych kolein i zniszczeń na drodze leśnej. Drewno zrywane jest do składnicy leśnej. Jest to zazwyczaj utwardzony kruszywem plac, z którego odbiorcy wywożą drewno, m.in. do tartaków i papierni.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama