UWAGA!

Siódemkowa rocznica dobiegła końca

 
Elbląg, Siódemkowa rocznica dobiegła końca
fot. Anna Dembińska

Spektakularny spektakl na wschodniej ścianie katedry oraz wspaniały koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej zakończyły w piątek (7 listopada) obchody 777-lecia Elbląga. Święto miasta trwało dokładnie siedem miesięcy. Zobacz więcej zdjęć.

Wieczorny spektakl, stanowiący grę światła i dźwięku, mimo listopadowej aury przyciągnął rzesze elblążan. Widowisko połączone było z prezentacją filmu holograficznego „Historie ponad granicami”, który powstał w ramach projektu realizowanego przez elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
       - Taki pokaz kosztował wiele pracy, by efekt mógł zostać osiągnięty – powiedziała na konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu jubileuszu Hanna Laska-Kleinszmidt, dyrektor Biura Prezydenta Miasta. - Wczoraj podczas prób nie było takich efektów, a ekipa pracowała do później nocy. Wszystkich, którzy filmu jeszcze nie widzieli, zapraszamy do elbląskiego muzeum.
       Trzy magiczne siódemki świętowaliśmy przez siedem miesięcy od kwietnia do listopada. W tym czasie w Elblągu odbyło się wiele imprez kulturalnych, sportowych oraz turystycznych. W obchody włączyła się m.in. Elbląska Orkiestra Kameralna oraz miejskie instytucje kultury. – Ta rocznica była wyjątkowa i wydarzenia też były wyjątkowe – stwierdził prezydent Jerzy Wilk. - Obchody zaczęły się konferencją naukową „Przeszłość przyszłości”. Na Starym Mieście zaprezentowaliśmy trzy wystawy zewnętrzne pod tytułem„Historia Elbląga”. Odbywały się także konkursy, w czasie których rozdaliśmy 1200 nagród.

  Elbląg, Siódemkowa rocznica dobiegła końca
fot. Anna Dembińska

Były też nowe przedsięwzięcia: siedem biegów na 777-lecie Elbląga czy siedem otwartych koncertów w ramach festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”. Planowana jest kolejna edycja tych koncertów. Odbył się sierpniowy piknik muzealny i rodzinny piknik naukowy w Elbląskim Parku Technologicznym. Podczas Dni Elbląga zorganizowaliśmy wieczór operetkowy. Odbywały się także soboty z przewodnikiem, w których wzięło łącznie udział ponad tysiąc osób.
       Prezydent złożył podziękowania sponsorom, elbląskim instytucjom, mediom i mieszkańcom Elbląga, bez których obchody 777-lecia miasta nie byłoby możliwe. Zakończył je piątkowy koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w Ratuszu Staromiejskim.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • pieknie to wyglądalo trzeba przyznać. Kto nie był, niech żałuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  wielbicielElbinga(2014-11-08)
 • elbląg ma własną tv i nie potrafi odpowiednio nagłosnic tak wspaniałego widowiska ale o glupotach, rozbojach to gadaja bez końca i myślą ze społeczenstwo tylko tym się interesuje. gazeta elbląska nie pisze o elblągu. fromborku, pasłęku, mlynarach ale o olsztynie który nie zrobił nic dobrego dla naszego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  OBURZONAELBLĄŻANKA(2014-11-08)
 • Czy na portel. pl była zapowiedź tego widowiska? Jak zwykle dowiaduję się po fakcie. Coś tu nie tak. ..
 • Pięknie. Marzy mi się, aby iluminacja Katedry, Bramy Targowej oraz Ratusza Staromiejskiego były codzienną atrakcją Elbląga. Do tego latem fontanna, piękny bulwar - BAJKA! Kocham to MIASTO, jest takie PIĘKNE!!!
 • @Oburzona i gekm - Dowiadujecie się post factum (ja wiedziałem tylko dlatego, ze mieszkam na Starówce i widziałem z okna, że coś się dzieje już dwa dni przed zwozili sprzęt), bo elbląskie media skupiają się na tym, aby pokazać Elbląg z jak najgorszej strony (niestety). Nie nagłaśniają takich akcji, bo jeszcze by wyło, że Elbląg to wspaniałe miasto z potencjałem. A im wszystkim chodzi o to, żeby przekaż szedł taki - Elbląg to gówno, kiła i mogiła. Niestety - wszystkie te media na domiar złego twierdzą, że robią to z "troski" o Elbląg- i to jest nasz dramat :-( :-(
 • kto nie był nie ma czego żałować. Zwykły film puszczony z projektora... A tak to wyglada w normalnych miastach www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  7
  Kuncia(2014-11-08)
 • A na zakończenie tej rocznicy i tej kadencji mamy piosenkę: www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  jesthit1(2014-11-08)
 • Ja również przypadkowo dowiedziałam się o tym wydarzeniu, bo mieszkam na Wigilijnej, dlaczego nie było informacji w mediach elbląskich, Portel też się nie spisał :(, a teraz czekają nas obchody 11listopada, ciągle, bezskutecznie szukam jakichś konkretnych informacji na ten temat, ale nie gdzieś małym drukiem obok info o wypadku, tylko nagłośnijcie to, proszę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  cornick(2014-11-08)
 • Nie byłem, bo nie wiedziałam - przykro
 • Raczej sami zmotoryzowani. .. :) ponieważ ja wyczytałem tę informację na plakacie na przystanku autobusowym, byliśmy, wzruszenie, pięknie to ktoś zrobił, pięknie, gratulacje i dziękujemy
 • " przyciągnął spore rzesze elblążan" -. .. kochana redakcjo rzesze to sporo ludzi, dużo, bardzo dużo ludzi więc nie mówimy w polszczyźnie "spore rzesze" - konsultacje w np. w radiowej dójce, polecam, pozdrawiam :)
 • bardzo piękne zdjęcia pani Anny Dembińskiej nie pokazują wszystkiego, co mogliśmy zobaczyć na pokazie, było tak dużo super prezentacji, np. 996 rok i ta wspaniała impresja z hostią w dłoniach dziewczyny
Reklama