UWAGA!

Skąd wilgoć w Ratuszu Staromiejskim?

 Elbląg, Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, maj 2017, autor Arek.Ł
Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, maj 2017, autor Arek.Ł

Na to między innymi pytanie ma dać odpowiedź ekspertyza, którą właśnie zamówiły władze miasta. - Zawilgocenia pojawiły się na poziomie najniższej kondygnacji – informują urzędnicy.

Przypomnijmy, że Ratusz Staromiejski został oddany do użytku w 2011 roku, kosztował prawie 19 mln złotych, z czego 14 mln pochodziło ze środków unijnych. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. Elbląska Orkiestra Kameralna, Departament Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego, funkcjonuje sala ślubów, sala koncertowa. Miała też funkcjonować restauracja, ale nigdy nie udało się znaleźć chętnej firmy do dzierżawy pomieszczeń na najniższej kondygnacji. I to właśnie w tej części Ratusza Staromiejskiego pojawiły się zawilgocenia i wykwity pleśni. Skąd się wzięły, jak je usunąć, by więcej się nie pojawiały? Odpowiedź na te pytania ma dać ekspertyza, którą władze miasta zamówiły u prof. Mariusza Książka z Instytutu Technicznego Budownictwa.

- Zapytanie ofertowe jest konsekwencją zaleceń pokontrolnych z okresowej oceny stanu technicznego budynku. Zadanie, realizowane w trybie zapytania ofertowego, będzie polegać na wykonaniu ekspertyzy stanu technicznego murów Ratusza z uwzględnieniem oceny stanu izolacji oraz przyczyn powstawania zawilgoceń, które zaobserwowano. Ekspertyza określi zakres robót do zrealizowania – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Ekspertyza będzie kosztować prawie 18,5 tys. zł, ma być gotowa w ciągu dwóch miesięcy. Określi również kosztorys niezbędnych prac, by wilgoć w Ratuszu Staromiejskim zniknęła.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Do tego potrzeba wydawać prawie 20 tyś. Przecież gołym okiem widać że zła izolacja
 • Jaja sobie robicie? Wilgoć i zalania pojawiły się praktycznie od początku funkcjonowania obiektu. Mam Wam wysłać listę firm wykonawczych i podać nazwiska inspektorów odbierających budynek? Wskazać winnych ubrać i pociągnąć finansowo!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59
  2
  Janek z Żulaw(2021-10-05)
 • Ktoś za bardzo się poci ? Z nerwow?
 • Moze wyciskają 7 poty?-:)
 • To zatechla atmosfera sprawia. Wszyscy dobrze wiemy co tam sie miesci.
 • mosty bubel, ratusz bubel, Modrzewina bubel, no na co nie popatrzeć buble,
 • Stęchlą atmosferę czuć gdzie indziej az szczypie w oczy
 • Moim skromnym zdaniem wykonanie napraw w obecnej chwili jest bardzo trudne a może okazać się niemożliwe. Oczywiście istnieją metody osuszania fundamentów w momencie gdy budynek jest już użytkowany, jednak nie zastąpią one właściwie wykonanych izolacji zewnętrznych. Kluczowym na etapie budowy było przechwycenie wód gruntowych przez odpowiedni drenaż oraz kanalizację. Każdy, kto spotkał się w wysokim stanem wód gruntowych na budowie wie o czym mówię. Wykonawcy (jeżeli się taki znajdzie)życzę powodzenia w wykonaniu zadania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  0
  Inżynier Budownictwa(2021-10-05)
 • Przecież w tym cudzie architektury w lato jest za gorąco, a w zimę za zimno i urzędasy kończą szybciej, kilka artykułów na portelu już o tym było. Po torze wrotkarskim na Agrikola, a zimą jedynie ślizgawce dla dzieci czy mostach na Starówce po których nie mozna jeździć samochodami jest to obowiązek do zwiedzania przez nielicznych turystów odwiedzających ten postkomunistyczny skansen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  1
  PapaSmurf(2021-10-05)
 • stare grzyby stworzyły sobie odpowiedni dla siebie zagrzybialy ekosystem, proszę to traktować jako zjawisko naturalne,
 • Skąd wilgoć? Od wody. Dziękuję, 18500 poproszę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  2
  zzz@333(2021-10-05)
 • zaorać zasiać buraki
Reklama