UWAGA!

Skarby Depresji - Mennonici

2008-06-12
Aktualizowany 2008-06-28 00:28

W sobotę 28 czerwca Starosta Elbląski, Wójtowie Gmin: Markusy, Gronowo Elbląskie i Gminy Elbląg, Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego oraz Starosta Nowodworski organizują Międzynarodową Konferencję „Mennonici Skarbami Depresji” oraz imprezę sportowo-rekreacyjną „Skarby Depresji”.

Międzynarodowa Konferencja „Mennonici Skarbami Depresji” odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Markusy, początek o godz. 10. Będzie poświęcona historii i kulturze mennonitów na Żuławach. Honorowym patronatem objęli ją Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Marszałek Województwa Pomorskiego.
     W programie konferencji znajdą się m.in. wykłady dr inż. Bogny Lipińskiej z Politechniki Gdańskiej - „Zabytkowy Krajobraz Żuław jako element regionalnego dziedzictwa kultury” oraz Grzegorza Goli ze Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - „Muzeum Żuławskie - element szlaku mennonitów”. Podczas Konferencji będzie można oglądać wystawę eksponatów z Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim oraz wystawę fotograficzną i wystawę prac plastycznych dotyczącą historii i kultury mennonitów, również film pokazujący życie mennonitów na Żuławach.
     Do udziału w Konferencji zaproszeni zostali m.in. dyrektorzy instytucji kultury, bibliotek, szkół i placówek oświatowych, władze województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, Konsul Honorowy Niderlandów w Gdańsku oraz Konsul Honorowy Konsulatu Królestwa Niderlandów, również goście z Niemiec, m.in. z powiatu Steinburg, z którym od 6 lat współpracuje powiat elbląski.
     - Celem Konferencji jest promocja i prezentacja dorobku kulturowego mennonitów, osadników holenderskich przybyłych na teren Żuław w XVI w. Rola kultury mennonickiej do tej pory nie została w pełni pokazana, a stanowi niezwykły potencjał turystyczny naszego regionu - mówi Anna Dawid z elbląskiego Starostwa. - Mennonici pozostawili po sobie zadbane wioski, układy komunikacyjne i osadnicze oraz zaawansowany poziom organizacji przestrzennej, charakteryzujący się wysoko zorganizowaną ochroną przeciwpowodziową całego obszaru Żuław. Wielką gratką są liczne budowle hydrotechniczne: stacje pomp, kanały, śluzy.
     Konferencja finansowana jest ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu, Urzędu Gminy Markusy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
     Natomiast o godz.13 na boisku przy OSP w Markusach rozpocznie się impreza sportowo-rekreacyjna „Skarby Depresji”. Jest to cykliczna impreza, którą Starostwo Powiatowe w Elblągu organizuje już po raz siódmy. Każda jej edycja służy promocji bogactwa kulturowego powiatu elbląskiego i regionu. W tym roku „Skarby Depresji” zostały ujęte w kalendarzu imprez i wydarzeń „Roku Żuław 2008”, przygotowanym przez Stowarzyszenie Żuławy.
     W programie imprezy, jak co roku, znajdą się m.in. turniej sportowy (rzut podkową, przeciąganie liny, strzał do bramki i inne) czterech gmin o tytuł „Najbardziej Depresyjnej Gminy w Polsce”, (gminy: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Markusy, Nowy Dwór Gdański); quizy i zabawy z nagrodami, przegląd rzemiosła ludowego, występy muzyczne zespołów i stoiska z małą gastronomią. Jako muzyczna gwiazda wieczoru wystąpi olsztyński zespół „Czerwony Tulipan”. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Po nim organizatorzy zaplanowali zabawę taneczną przy muzyce mechanicznej.
     Tegorocznym „Skarbom Depresji” będzie towarzyszył rajd pieszy i rowerowy „Szlakiem Mennonitów” (z metą w Markusach), którego organizatorem jest Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski LGD w Elblągu oraz Oddział PTTK w Elblągu.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama