UWAGA!

Śladami Mennonitów - konkurs fotograficzny

W celu upamiętnienia istniejących do dziś budowli mennonickich, w tym utrwalenia unikatowych form architektonicznych oraz pozostawionych wszelkich trwałych śladów ich obecności, Stowarzyszenie Suchacz Taka Wieś organizuje konkurs fotograficzny pt. „Śladami Menonitów”.

Charakterystycznymi i bardzo pięknymi budowlami, jakie do dziś można spotkać w naszym regionie są budowle z okresu kolonizacji olenderskiej. To pozostałości po Mennonitach, którzy po prześladowaniach religijnych w Holandii, Szwajcarii, Morawach i obszarów leżących nad Renem zmuszeni zostali do opuszczenia swoich ojczyzn. Przyjaznym krajem były w tym czasie (ok. XVI wieku) m.in. Rzeczpospolita i Prusy Książęce. Oba kraje spustoszone były trwającą wiele lat wojną polsko-krzyżacką (1519-1521), co wymagało szybkiego zasiedlenia i zagospodarowania rozległych terenów. Mennonici okazali się doskonałymi gospodarzami. Wykorzystując otrzymane przywileje i wrodzoną organizację, świetnie poradzili sobie z warunkami, w jakich przyszło im żyć i pracować. Szczególne umiejętności posiadali w zakresie melioracji, doprowadzając otrzymane ziemie do niesłychanego rozkwitu. Do tego byli jeszcze ludźmi wolnymi, co dawało im wielkie poczucie przywiązania do nowej ojczyzny. Prowadzone gospodarstwa i rzemiosło stały na bardzo wysokim poziomie, dając ich gospodarzom – i pośrednio ówczesnej władzy państwowej – wymierne korzyści.
       W celu upamiętnienia istniejących do dziś budowli mennonickich, w tym utrwalenia unikatowych form architektonicznych oraz pozostawionych wszelkich trwałych śladów ich obecności, Sekcja Historyczna Stowarzyszenia Suchacz Taka Wieś organizuje konkurs fotograficzny pt. „Śladami Menonitów”.
       Dowolną liczbę zdjęcia należy nadesłać do organizatora do 15 stycznia 2013 r.
       Regulamin konkursu na www.suchacz.eu
      
Stowarzyszenia "Suchacz Taka Wieś"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Bardzo fajnie, że ktoś pamięta o tamtych czasach. Tylko proszę powiedzcie co mam zrobić z domem podcieniowym, który posiadam. Już brakuje mi funduszów na remont czy mogę gdzieś prosić o wsparcie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Polonista(2012-04-11)
 • Witam! Ja też posiadam dom podcieniowy. Włożyłam w jego remont bardzo dużo pieniędzy a jeszcze więcej pracy. Ale do włożenia mam jeszcze. .. .. Proszę o pomoc, skąd wziąć jakieś dotacje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Biedulek(2012-04-11)
 • Tak wszyscy mówią, że trzeba dbać o kulturę, trzeba pamiętać o tym. No ale pomocy brak. Bardzo lubię stare domy tylko się boję że nikt nie pomoże ocalić od zapomnienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ziarko(2012-04-11)
 • Proszę napiszcie coś o dotacjach to wtedy i ja wyremontuję mój stary dom Mam 4 filary w omu podcieniowym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zabytek(2012-04-11)
 • nagroda rzeczowa za 1 miejsce - reszta dyplom hahahahahaha co za parodia
 • Żeby robić zdjęcia i mieć co do pokazania to rzeczywiście trzeba inwestować. Przecież taki prywatny właściciel nie może odnawiać tego wszystkiego bo za co. Może Gminy by się zainteresowłay takimi dommi. Może by pomogły w remoncie, czy też w zieleni koło domu. A tu nic.
Reklama