UWAGA!

Śladami winnicy i Napoleona

 
Elbląg, Śladami winnicy i Napoleona
Fot. Michał Skroboszewski

- Napoleon zapragnął zlustrować przemarsz konnicy w sile 12 tysięcy, dowodzonych przez swojego szwagra Joachima Murata. Cesarz obserwował przemarsz z wysokości dzisiejszej ul. Sadowej (Dąb Napoleona), gdzie doglądał jazdy, która przechodziła przez tereny bliskie dzisiejszej al. Grunwaldzkiej – opowiadali przewodnicy podczas kolejnej „Soboty z przewodnikiem PTTK”. Zobacz zdjęcia.

Sobotni (24 lipca) spacer prowadzony przez elbląskich przewodników z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej – Leszka Marcinkowskiego i Karola Wyszyńskiego, rozpoczął się od przedstawienia historii elbląskiej Winnicy. W średniowieczu teren Prus miał jak na tamte czasy bardzo sprzyjające warunki do uprawy winorośli. Wtedy były znacznie wyższe temperatury niż obecnie. W czasach obecności Zakonu Krzyżackiego wymieniany jest podmiejski majątek Weingarten (dzisiejsza Winnica), który znany był
       z tarasowej uprawy winorośli. – podkreślał Leszek Marcinkowski z elbląskiego PTTK.

W dalszej części przewodnicy opowiadali o Napoleonie, który wizytował w 1807 roku oddziały francuskie.

- Napoleon zapragnął zlustrować przemarsz konnicy w sile 12 tysięcy, dowodzonych przez swojego szwagra Joachima Murata. Cesarz obserwował przemarsz z wysokości dzisiejszej ul. Sadowej (Dąb Napoleona), gdzie doglądał jazdy, która przechodziła przez tereny bliskie dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej – opowiadali przewodnicy.

Z historią Winnicy związana jest także postać Hermanna Schroetera, potentata w produkcji mleczarskiej w ówczesnym Elblągu. To tu, chcąc rozszerzyć swoją produkcję, kupuje od browaru Englisch Brunnen dawną słodownię i zakłada produkcję pełnotłustego sera tylżyckiego.
       Kolejnym punktem było przedstawienie historii lapidarium na ul. Sadowej. Następnie wycieczka ruszyła ulicami rzadko odwiedzanymi przez turystów: Czołgistów, Garnizonową do Stefana Czarnieckiego gdzie przewodnicy opowiadali o stacji meteorologicznej.

- Stacja meteorologiczna została zbudowana w 1949 r. W 2011 roku została przeniesiona do Milejewa. Elbląska automatyczna stacja meteorologiczna działa obecnie według zaleceń Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej – objaśniał Leszek Marcinkowski.

Niezwykle ciekawym punktem spaceru było spotkanie przed siedzibą Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ Wschód na ul. Podchorążych z Rzecznikiem prasowym ppłk. Dariuszem Guzendą, który zaznajomił wszystkich z historią powstania Dowództwa w Elblągu.

Uczestnicy wycieczki zakończyli swój spacer w parku Dolinka. Przewodnicy przybliżyli wiele ciekawostek związanych z tym miejscem, historię okolicznych młynów, zmiany przebiegu Kumieli, bractwa kurkowego, form przestrzennych Chwałczyka i Valverde oraz historię pobliskich cmentarzy.

Udział w wycieczkach prowadzonych przez PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej jest bezpłatny. Ich tematyka jest różnorodna, ale zawsze związana z historią Elbląga.

Maciej Modrzewski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ciekawi mnie czy ten były milicjant Karol Wyszyński widział kiedykolwiek jak wyglądają winnice ?
 • Pierwszy raz słyszę o "zasilaniu"studni wodą doprowadzaną rurami. Nawet wujek Google zaskoczony. No ale jak widać można
 • Żeby grona nadawały się na wino muszą rosnąć w odpowiedniej temperaturze. W XIII wieku były winnice na tych terenach gdyż było ciepło. W XVII w miała miejsce mała epoka lodowa podczas której można było przekroczyć Bałtyk saniami. Co potwierdza m. in wyprawa Karola X przeciwko Duńczykom w 1658 roku. W naszych czasach znowu temp lekko wzrasta. Tzw "efekt cieplarniany"to norma od stuleci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  System(2021-07-24)
Reklama