UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ślubowanie terytorialsów. Są gotowi, są blisko

 
Elbląg, Ślubowanie terytorialsów. Są gotowi, są blisko
Fot. DWOT

Są blisko swoich społeczności. Gotowi na każde wezwanie. Powódź, wiatrołomy, czy – jak to miało nie tak dawno miejsce – poszukiwania zaginionych. Zakładają mundur, na którym mają hasło „zawsze gotowi, zawsze blisko” i ruszają na pomoc. Zobacz więcej zdjęć

Grono terytorialsów – czyli żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – powiększyło się o 91 osób. Przez 16 dni szkolili się w 43. Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie. Dzisiaj złożyli uroczystą przysięgę. Przed nimi minimum trzy lata służby, którą odbędą w batalionach w Braniewie, Giżycku, Morągu i Olsztynie.
       Słowa roty wypowiedziało 91 żołnierzy – 71 mężczyzn i 20 kobiet. Niemal 40 żołnierzy to osoby młode, głównie uczniowie i studenci, którzy wakacyjny czas wykorzystali na to, aby wstąpić do WOT, odbyć szkolenie podstawowe i rozpocząć wojskową przygodę, ale i wypełnić żołnierski obowiązek.
       O tym, że jest to wielka odpowiedzialność, mówili podczas przysięgi wszyscy zgromadzeni goście, w tym płk. Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podkreślano fakt, że terytorials jest „zawsze gotowy” – czyli że w każdej chwili jest gotów nieść pomoc oraz „zawsze blisko” – co oznacza, że żyje w swojej najbliższej społeczności, zna ją i chce i potrafi jej służyć.
       Wszyscy żołnierze – co ma istotne znaczenie – to ochotnicy. Ukończona „szesnastka” to tylko początek. Przed nimi miesiące intensywnych szkoleń, w czasie których nauczą się podstaw walki i przetrwania na polu walki, wyszkolą się w swoich specjalnościach, aby na koniec przejść zgranie taktyczne i certyfikowanie na poziomie plutonu i kompanii.
      
       Krótko o WOT
      
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. W czasie pokoju rolą WOT jest przede wszystkim służba lokalnej ludności, w tym w czasie klęsk żywiołowych (powodzi, wiatrołomów) czy poszukiwania zaginionych ludzi. Terytorialsi współdziałają ze Strażą Graniczną czy Strażą Pożarną, a także z innymi służbami.
       W trakcie konfliktu ich przeznaczeniem jest pomoc ludności, ewakuacja, zabezpieczenie dobytku, pilnowanie obiektów strategicznych, przeciwdziałanie dezinformacji, sprawne wycofanie się, prowadzenie akcji zaczepnych i dywersyjnych.
      
Wojciech Andrearczyk, 4WMBOT
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama