UWAGA!

"Śluby" dla nowożeńców, "Zemsta" dla Wikingów

 
Elbląg, "Śluby" dla nowożeńców, "Zemsta" dla Wikingów
fot. Anna Dembińska

Jutro (7 września) Elbląg, jak i cała Polska, czytać będzie dzieła Aleksandra hrabiego Fredry. O godz. 11 przed Ratuszem Staromiejskim każdy chętny będzie mógł oddać się lekturze "Ślubów panieńskich". Czytać będą też szkoły podstawowe, gimnazja oraz przedszkola. Na przygodę z tekstem hrabiego do kawiarni Wyspa Skarbów zapraszają licealiści z "dwójki", a Wikingowie się "Zemszczą".

To druga edycja ogólnopolskiej akcji pn. Narodowe Czytanie, która ma na celu wspólne czytanie największych dzieł literackich. W ubiegłym roku mierzyliśmy się z "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza. Teraz czas na teksty Aleksandra Fredry. Wybór pisarza nie jest przypadkowy, bowiem w roku 2013 przypada 220. rocznica urodzin hrabiego.
       - Otrzymaliśmy zaproszenie z Kancelarii Prezydenta RP i chętnie, już po raz drugi, włączamy się w ogólnopolską akcję czytania największych dzieł literackich – mówi Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Rozesłaliśmy zaproszenia do szkół, urzędów, instytucji, zapraszamy także wszystkich elblążan do wspólnego czytania "Ślubów panieńskich".
       Wybór tytułu też nie jest przypadkowy.
       - W Ratuszu Staromiejskim mieści się Sala Ślubów – wyjaśnia dyrektor Sarnowski. - Na sobotę zaplanowanych jest siedem uroczystości, do wspólnego czytania będziemy więc zachęcać nowożeńców (śmiech). - Rozumiem, że w tym ważnym dla nich dniu mogą nie mieć głowy do czytania, ale to może trwać zaledwie 5 minut i być ciekawym uzupełnieniem ślubnej soboty – zachęca.
       Czytanie "Ślubów panieńskich" rozpocznie się o godz. 11 przed Ratuszem Staromiejskim. Zapowiadany jest udział wiceprezydenta Marka Pruszaka, a także dyrektorów miejskich urzędów i instytucji. - Mile widziany będzie każdy – zaprasza dyrektor Departamentu Kultury. - Na Starym Rynku pojawi się też sam hrabia – w postać tę wcieli się znany elbląski nauczyciel, propagator historii, Piotr Imiołczyk.
       Czytać też będą Wikingowie. W ich wykonaniu na Bulwarze Zygmunta Augusta zabrzmi "Zemsta".
       - Czytać będą również uczniowie - wskazuje Leszek Sarnowski. - Do akcji włączyły się SP nr 8 i 19, Gimnazjum nr 6 oraz Przedszkole nr 33. Tam będą królowały wiersze Fredry,m.in. "Małpa w kąpieli".
       Swoją propozycję mają uczniowie II LO. O godz. 17 zapraszają na Wyspę Skarbów, gdzie odczytają - z podziałem na role - nieznane dzieło Aleksandra Fredry pt. „List. Komedia w jednym akcie wierszem”.
       - Im więcej, tym lepiej – cieszy się dyrektor Sarnowski. - W tej akcji chodzi przecież o promocję czytelnictwa, a tej nigdy dość.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Napiszcie o Gimnazjum nr 6 w Elblągu - tam też czytano "Zemstę" Fredry i to już od godziny 10.00.Frekwencja dopisała!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    wiszan(2013-09-07)
Reklama