UWAGA!

Spacerowa: latem basen, zimą łyżwy

 Elbląg, Projekt jak z bajki? (wizualizacja aut. Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic)
Projekt jak z bajki? (wizualizacja aut. Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic)

Basen na świeżym powietrzu ma dostać drugie życie. Wodę oczyszczać będzie roślinność, obok powstaną plaże, plac zabaw, będzie również wypożyczalnia sprzętu wodnego latem i łyżew zimą. Taką wizję przygotowali architekci z Gliwic, którzy wygrali konkurs na zagospodarowanie terenu kąpieliska przy ul. Spacerowej. Zaplanowali również bulwary nad Kumielą z polem namiotowym, hotel ze SPA oraz modernizację stadionu miejskiego. Póki co jednak nie wiadomo, kiedy te pomysły doczekają się realizacji.

Kąpielisko przy ul. Spacerowej wybudowano w latach 30. XX wieku. Służyło elblążanom aż do 2012 roku, gdy ówczesne władze miasta podjęły decyzję o jego zamknięciu. Od tego czasu nic się w tym miejscu nie dzieje, obok uwagę zwraca zadbany kompleks sportowy zarządzany przez Olimpię oraz wybudowane niedawno Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka”. A co z zapomnianym i zarośniętym chwastami kąpieliskiem "pod chmurką"? Miasto nie ma na razie pieniędzy na jego modernizację, ale znalazły się środki na plany. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski ogłosił konkurs na przygotowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu.
       W ostatecznej rywalizacji wzięło udział osiem propozycji, które złożyły pracownie architektoniczne m.in. z Elbląga, Wrocławia, Warszawy, Włocławka, Gliwic, ale także z Nowego Jorku czy Bazylei. Dziś ogłoszono wyniki. Nagrodę w wysokości 15 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej otrzymała praca autorstwa Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic. Zakłada ona cztery etapy inwestycji: 1) rewitalizacja basenu, w którym wodę oczyszczać będzie roślinność, obok mają powstać budynki szatni, małej gastronomii, wypożyczalnia sprzętu wodnego (latem) oraz łyżew (zimą), obok plaże - piaszczysta i trawiasta i wiele innych atrakcji 2) założenie parkowe nad rzeką Kumielą; tu architektom marzą się bulwary, mostki, place zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, ścieżki rowerowe 3) budowa hotelu ze SPA z basenami rekreacyjnymi 4) modernizacja stadionu miejskiego.

  Elbląg, (projekt aut. Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic)
(projekt aut. Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic)

Tę koncepcję komisja konkursowa doceniła m.in. za czytelność, ciekawą rewitalizację historycznej niecki basenu oraz ciągu rekreacyjnego wzdłuż rzeki Kumieli
       Trzecią nagrodę ex aequo (po 10 tys. zł) otrzymały firmy z Holandii, z Gdańska oraz reprezentująca Elbląg pracownia Euro-Projekt Grzegorza Lateckiego. Wyróżnienie honorowe trafiło do firmy z Nowego Jorku.
       We wtorek 11 października o godz. 16 w Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” przy ul. Moniuszki 2 otwarta zostanie wystawa pokonkursowa, na której będzie można obejrzeć plany architektów. Planowany termin zamknięcia wystawy:  25 listopada. Pomysły na rewitalizację kąpieliska miejskiego można również zobaczyć w Internecie.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama