UWAGA!

Spójrz w górę, wiosna nadchodzi (Opowieści z lasu, odc. 52)

 
Elbląg, Powracające dzikie gęsi to oznaka wiosny
Powracające dzikie gęsi to oznaka wiosny

Pierwszych oznak wiosny często szukamy na ziemi, wypatrujemy przebiśniegów, krokusów czy pierwiosnków. Tymczasem tę porę roku zwiastują w dużej mierze ptaki, które wracają z dalekich krain, w których spędziły zimę.

Lecą w kluczach, bo tak jest im łatwiej pokonać przeciwności. Te formacje dzikich gęsi czy żurawi, które pojawiają się już na przełomie lutego i marca, to znak, że wiosna nadchodzi.
       - Warto zauważyć, że klucz nie jest zawsze taki sam. Żurawie dla przykładu często pozwalają sobie zmienić układ i jedno ramię wydłużają o jedną trzecią. Ptaki podczas lotu, by zachować jak najwięcej energii polepszają swoją aerodynamikę – tak opisuje to Przemek Bicki w swoim artykule na stronie ekologia.pl - Lecąc w układzie klucza tylko osobnik na czele narażony jest na największy opór powietrza. Natomiast ptaki za nim lecą w tzw. tunelu powietrznym z mniejszym oporem, dzięki czemu tracą mniej energii. Prowadzący wyprawę nie doleciałby zbyt daleko, dlatego co pewien czas następuje zmiana lidera, zależności od poziomu zmęczenia poprzednika.
       Z kolei na podstawie obserwacji gęsi ukuto teorię, która mówi, że ptaki lecą zbyt daleko od siebie, by móc korzystać z takiego tunelu. Chodzi więc raczej o... kontakt wzrokowy z osobnikiem, który leci z przodu.
       Powracające z ciepłych krain ptaki nie tylko widać, ale i słychać. Żurawie wydają dźwięki nazywane klangorem, gęsi również nie lecą w ciszy.
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • @Wujek heniek - Wujek, jesteś klocowym bohaterem, takim od kloca w parkach.
 • wszyskim wiadomo ze najpier na niebie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  TUBYLEC3454(2017-03-05)
 • Już lecą Tęsknotą do lata roztapiam brudny śnieg żarem serca topię sople lodowe z nadzieją do góry podnoszę swój wzrok w cztery strony świata obracam swoja głowę I nasłuchuję czy lecą już niezwykłe siwe żurawie niczym okręty dostojnej królowej które zawsze swą ręką błogosławie Płyną po niebie niczym żaglowce i tylko wokół słychać ich gadki są tak dostojne dumne i piękne płyną do ziemi matki Czasem odnoszę dziwne wrażenie że to latawce siwe na niebie i w sercu czuję wielką tęsknotę chciałbym popłynąć też z nimi po niebie Wokoło tylko szum skrzydeł słyszę jakby łopotały na okrętach żagle zmieniają się na czele strudzeni podróżnicy czasem zakrywa je mgła nagle. I dalej płyną niezwykłe klucze wracają jak co roku na ojczystą ziemię tam gdzie ich gniazda pokryte jeszcze szronem i wiosna jeszcze drzemie. Henryk Siwakowski. Elblag 19 02 2017
 • Będzie dziś pieczyste
 • Przebiśniegów, krokusów, pierwiosnków, pszczół, miodu, wędzonej kiełbasy i prawdziwych wędlin wypatrujcie na wschodzie póki jeszcze unia uzbrojona w zakazy i NAGRADZAJĄCA SWOICH WOJÓW TYPU POLICJA, ŻANDARMERIA ITP nie sięgnęła za tamtą miedze
 • @Wujek heniek - Mówi się przebiśniega, a nie kloca. ..
 • Widziałam, widziałam. Uśmiech sam pacha się na usta. Wiosna :)
Reklama