UWAGA!

Spokojna jesień życia

Życie starszych ludzi nie jest usłane różami. Często seniorom towarzyszy brak opieki, izolacja od środowiska, odtrącenie i osamotnienie. Aby poprawić ich żywot elbląscy radni postanowili wprowadzić w Elblągu program "Bezpieczna starość".
     
     Działania programowe mają sprawić, aby człowiek stary jak najdłużej uczestniczył w życiu swojego środowiska, czas spędzał z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, aby nie czuł się osamotniony.
     W ramach programu "Bezpieczna starość" znalazły się działania od animacji środowiska lokalnego na rzecz pomocy seniorom poprzez szeroką współpracę pracownika socjalnego z rodziną, sąsiadami, udział w zajęciach Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych, zajęciach sportowych i rekreacyjnych.
     Współtwórcami, a zarazem współrealizatorami programu są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Edukacji oraz Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego, a także Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych.
     Bardzo ważnym elementem pomocy osobie starszej jest zapewnienie jej opieki specjalistycznej. Z takiej formy pomocy korzysta 28 osób, nad którymi opiekę sprawuje 9 pielęgniarek neuropsychiatrycznych. Osoby korzystające z pomocy specjalistycznej najczęściej cierpią na schizofrenię, zespół paranoidalno - depresyjny, stany po wylewach krwi do mózgu, chorobę Alzheimera, choroby nowotworowe.
     Osoby niepełnosprawne również mogą liczyć na pomoc miasta. Stale zwiększana jest ilość usług przewozowych osób niepełnosprawnych, w tym również starszych - osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej pracownicy socjalni przyznają zasiłki celowe na częściowe pokrycie kosztów przejazdów.
     - Staraliśmy się o dodatkowe pieniądze z PFRON, na zaopatrzenie niepełnosprawnych - również starszych - w sprzęt ortopedyczny - wyjaśnia Halina Markowska. - Uzyskaliśmy prawie 42 tys. zł. Za te pieniądze kupiliśmy m.in. pampersy, aparaty słuchowe i wózki inwalidzkie.
     Od grudnia ub. r. do programu "Bezpieczna starość" przyłączyło się również Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza "Lazarus". Pracownicy "Lazarusa" opiekują się 16 osobami.
     Szczególną opieką i troską otaczane są osoby chore na Alzheimera. Znajdują opiekę między innymi w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Pułaskiego. Obecnie przebywa tam 15 seniorów, z czego 12 uczestniczy w zajęciach systematycznie. Pomoc osobom chorym na Alzheimera skierowana jest głównie na stworzenie im warunków bezpiecznego przebywania poza domem rodzinnym, prowadzenie działań leczniczo - rehabilitacyjnych i opiekuńczo - terapeutycznych. Opiekunowie stale współpracują z rodzinami pacjentów.
     Agata Janik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...