UWAGA!

Spokojnie to tylko ćwiczenia

Elbląg, Sytuacja na terenie browaru została sprawnie opanowana przez strażaków i zakładową sekcję ratownictwa chemicznego
Sytuacja na terenie browaru została sprawnie opanowana przez strażaków i zakładową sekcję ratownictwa chemicznego (fot. PS)

Wczoraj (16 kwietnia) przed południem na terenie elbląskiego browaru doszło do wycieku amoniaku. 12 osób trafiło do szpitala, w tym jedna w stanie ciężkim. Ewakuowani zostali uczniowie pobliskiej szkoły. W akcji ratowniczej uczestniczyli m.in. strażacy oraz żołnierze 16 Kompanii Chemicznej, którzy odkażali teren. Brzmi groźnie? Na szczęście to tylko ćwiczenia. Zobacz fotoreportaż Pawła Serockiego.

„Kryzys 2009” to ćwiczenie terenowe, którego organizatorem i głównym koordynatorem jest Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Elblągu. Jego pierwszy etap przeprowadzony został dziś na terenie browaru, parku Modrzewia oraz Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług przy ul. Obrońców Pokoju.
     O godz. 11 zawyły syreny na terenie browaru elbląskiego.
     - Był to symulowany wybuch terrorystyczny pod stacją amoniakalną, w wyniku którego doszło do rozszczelnienia instalacji – mówi Krzysztof Święcicki, naczelnik Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Zagrożone zostało życie i zdrowie pracowników. Do akcji przystąpiła zakładowa sekcja ratownictwa chemicznego. Ranni zostali wyprowadzenie w bezpieczne miejsce, a tu do działania przystąpili strażacy. W pogotowiu czekają również żołnierze 16 Kompanii Chemicznej.
     W role poszkodowanych wcielili się słuchacze Medycznego Studium Zawodowego. Z różnymi obrażeniami ciała zostali skierowani na teren parku Modrzewia, gdzie ustawiony został namiot medyczny.
     - Rannych zostało 12 osób – mówi Dariusz Lewandowski, lekarz pogotowia ratunkowego. – Jedna osoba w stanie ciężkim z poparzeniem dróg oddechowych i obrzękiem płuc została przetransportowana na oddział intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego. Jest jeszcze jedna osoba z poparzeniami II i III stopnia, reszta poszkodowanych jest w stanie stabilnym. Głównie doznali szoku z emocji.

 


     Karetki odwoziły rannych do szpitala.
     Na terenie parku ustawili się również żołnierze 16 Kompanii Chemicznej.
     - Tu na miejscu pracuje drużyna rozpoznania skażeń, która współpracuje ze strażakami – mówi mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. – Na terenie parku żołnierze odkażają osoby – strażaków, osoby cywilne, a także sprzęt oraz drogi dojazdowe, którymi przejechał. W każdej chwili na teren browaru może wejść grupa do zwalczania wycieków i niszczenia substancji trujących - dodaje mjr Tuszyński.
     - Żołnierze są przygotowani do prowadzenia także działań przeciwpowodziowych, przeciwlodowych – podkreśla rzecznik 16 PDZ. – A „chemicy” także do dowozu i uzdatniania wody. Ściśle współpracujemy ze sztabem antykryzysowym i dwa razy w ciągu doby meldujemy swoją gotowość.
     Z przebiegu ćwiczenia zadowolony jest naczelnik Krzysztof Święcicki.
     - Celem takich działań jest zgranie służb ratownictwa chemicznego – mówi. – Amoniak, który znajduje się na terenie browaru, nie stanowi zagrożenia sam w sobie. Musimy być jednak przygotowani na wszelkie ewentualności, na przykład na zagrożenie terrorystyczne. Musimy sprawdzić sprzęt i działanie służb, a te są profesjonalnie przygotowane do działań ratowniczych.
     
     Słów kilka o amoniaku w browarze:
     Do chłodzenia pomieszczeń, zbiorników i piwa stosowany jest obieg chłodniczy, w którym czynnikiem chłodniczym jest między innymi amoniak. Na terenie browaru, we wszystkich pomieszczeniach, gdzie występuje instalacja amoniakalna są zamontowane detektory amoniaku, które przez cały czas monitorują stężenia. Detekcja w sytuacji przekroczenia stężeń dopuszczalnych ma za zadanie alarmować pracowników znajdujących się w rejonie zagrożenia oraz uruchomić wentylację awaryjną wyciągową. Ponadto sygnał alarmowy trafia do centrum energetycznego browaru, obsługiwanego całodobowo.
     Dla zapewnienia bezpieczeństwa, na terenie browaru działa drużyna ratownictwa chemicznego, w skład której wchodzą pracownicy browaru wyposażeni w sprzęt ratowniczy, najnowocześniejszy w tej dziedzinie. Drużyna wraz z kadrą browaru cyklicznie bierze udział w ćwiczeniach „Awarii instalacji amoniakalnej” wraz z Państwową Strażą Pożarną i innymi służbami ratowniczymi, minimum dwa razy w roku. Browar posiada bardzo wiele systemów monitorujących i czuwających nad bezpieczeństwem. Systemy te to m.in. Sygnalizacja Alarmu Pożaru, system detekcji amoniaku, detekcji dwutlenku węgla, automatyczne Stałe Urządzenia Gaśnicze.
     Wejście na teren browaru jest ściśle monitorowane i ewidencjonowane. Zainstalowany system pozwala w sposób ciągły monitorować ile osób przebywa na terenie zakładu i gdzie (w jakiej strefie) w danej chwili te osoby przebywają oraz daje informacje, ilu ratowników chemicznych i medycznych przebywa na terenie browaru, z określeniem danych ratownika. Taka informacja jest bardzo ważna w sytuacji ewentualnego zagrożenia i pozwoli błyskawicznie na podejmowanie stosownych decyzji.
     /na podst. informacji przekazanej przez browar w Elblągu/

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Straż zatrudniła jasnowidza. .. .już około godziny 10 stali i czekali na parkingu przy skrzyzowaniu Ogólnej i Mazurskiej na zapewne niezapowiedziany alarm i wyciek amoniaku w Browarze:)) Zapewne czas reakcji i przybycia był rewelacyjny i ćwiczenia wypadły jak co roku rewelacyjnie, ciekawe czy jak w latach ubiegłych straz ustalała kilka dni wcześniej miejsce wycieku amoniaku w broważe, mierzyła liny do prac alpinistycznych itp. .. . To nie powinno nazywać się ćwiczeniami, tylko imprezą pokazową
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  człowiek z lasu(2009-04-16)
 • Pracownicy browaru już od rana wiedzieli co sie święci. .. więc takie ćwiczenia są do bani.
 • Jak nie bierzerz udziału w takich ćwiczeniach to nie zabieraj zdania ćwiczenia mają za zadanie obycia się ze sprzętem, ludzi którzy na co dzień nie ćwiczą. Spróbuj chociaż raz komuś pomóc w pożarze czy wypadku to zobaczymy jak bedziesz pisał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Strazak sam(2009-04-16)
 • Do strazak sam - ja akurat widzialem l i wiem jak było. O takicch akcjach aby sprawdzić czułość naszych służb powinno wiedzieć BARDZO MAŁO OSÓB. Pomyśl sobie sytuacje, gdzie kilkanaście osób wie o akcji i są przygotowane bo o 11.07 zawyją syreny w browarze. To nie była akcja, to był popis. .. Nawet strażacy nie powinni wiedzieć o tym. ..
 • Do osoby dającej informacje: ". .. Zainstalowany system pozwala w sposób ciągły monitorować ile osób przebywa na terenie zakładu i gdzie (w jakiej strefie) w danej chwili te osoby przebywają oraz daje informacje, ilu ratowników chemicznych i medycznych przebywa na terenie browaru, z określeniem danych ratownika. .. " Czy jako dziennikarz mogę zobaczyć ten system ? A co jak podczas przerwy śniadaniowej grupa pracowników pójdzie na stołówkę ? Też są monitorowani ?
 • Mamy gwiazdę od kryzysów to nie boimy się niczego nawet milicji układów buraczano rodzinnych i wszelkiego innego tępactwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  J23 Nadaje(2009-04-17)
 • haha system monitorujący. .. przciwpozarowy to ochrona browaru miala a czy ma to nie wiem:)), co do amoniaku, polecenie szefa ochrony brzmiało" jak poczujecie, że smierdzi to biegnijcie o tym powiedziec. .. ." syreny w razie pozaru kto w browaze uruchamia??? bo nie automat. .. .Byłem w ubieglych latach podczas tych cwiczen na terenie browaru, otóż syreny włączał pracownik ochrony, nie wyposazony w zaden sprzęt chroniący go przed zagrozeniem spowodowanym wyciekiem amoniaku. Taki sprzęt dla ochrony nawet nie jest przewidziany hahah. Mydlenie oczu. .. . Straż posiada wyposazenie które pozwala na 20 minutową akcję w strefie skazenia. .. .Przed cwiczeniami mierzą, sprawdzają wszystko na kilka dni przed alarmem i same przygotowanie do cwiczen zajmuje wiecej niz 20 minut do tego akcja. .. Pytanie: w razie prawdziwej akcji bez wczesniejszego przygotowania to 20 minut wystarczy??? Odpowiedz tak na ewakuacje kadry kierowniczej browaru. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  człowiek z lasu(2009-04-19)
Reklama