UWAGA!

Spotkania z seniorami, by… ostrzegać przed „wnuczkiem”

 Elbląg, Wydana przez elbląską Policję ulotka informująca o metodach oszustw,
Wydana przez elbląską Policję ulotka informująca o metodach oszustw, fot. nadesłana

Nadkomisarz Marek Cieślak z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń spotkał się z uczestnikami zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia odbyły się w sali wykładowej Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, a traktowały o oszustwach osób starszych tzw. metodą na „wnuczka”.

„Babciu to ja Twój wnuczek” odebranie połączenia i usłyszenie w słuchawce telefonu takiego zdania może oznaczać… kłopoty. Oszuści wykorzystują chęć niesienia pomocy, która u osób starszych jest na znacznie wyższym poziomie niż u osób młodych, a co więcej, babcie i dziadkowie nie zawsze potrafią wyczuć podstęp i w konsekwencji dają się oszukać.
       - Mieliśmy przypadki oszustw, w których sprawcy od jednej osoby pozyskali kwotę 20-30 tysięcy złotych, podając się przez telefon za członka rodziny – mówi Marek Cieślak. – Najczęściej opowiadali osobie, że ulegli wypadkowi mogą stracić rękę lub nogę i że szybko są potrzebne pieniądze, po które przyślą zaufaną osobę… Jak się kończą takie zdarzenia nie trudno się domyślić. – Zapobieganie tego typu działaniom to przede wszystkim mówienie o nich potencjalnym ofiarom. Jeżeli osoba będzie spodziewała się takiej rozmowy, będzie znała mechanizm oszustwa to nie da się nabrać przysłowiowemu „wnuczkowi”.
       Elbląska policja prowadząc działania edukacyjne i prewencyjne wydała ulotki ostrzegające przed oszustami. Ulotki były kolportowane m.in. po przychodniach lekarskich aptekach oraz innych miejscach, gdzie starsze osoby przebywają.
       W spotkaniu w EUH-E wzięło udział blisko 100 studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
      
podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Myślę, że taka akcja przeprowadzona w kościołach, dała by lepsze efekty. Więcej słuchaczek i słuchaczy. Poza tym Ci z Uniwersytetu są chyba bardziej "kumaci", skoro "studiują". Nie obrażając tych, którzy chodzą do kościołów.
Reklama