UWAGA!

Sprawa Pogotowia Socjalnego. Wiceprezydent reaguje na list posłanki

 Elbląg, Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga
Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Dzisiaj po godz. 12 opublikowaliśmy treść pisma posłanki Lewicy Moniki Falej w sprawie Pogotowia Socjalnego, skierowane do władz miasta. Odpowiedź wiceprezydenta Janusza Nowaka nadeszła do naszej redakcji w ciągu kilku godzin. Co pisze wiceprezydent?

Szanowna Pani Poseł!

Odnosząc się do Pani pisma z dnia 21.04.2020 r., jako wieloletni przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu nie wiem kto dał Pani prawo do rozstrzygania kwestii dot. trybu procedowania i podejmowania decyzji przez niezależny organ, jakim jest Rada Miejska. Takie zachowanie jest nie tylko nie na miejscu, ale wręcz niestosowne. Nie ma Pani prawa, ani żadnych podstaw do przesądzania o zasadności podjęcia przez RM przedmiotowej uchwały tym bardziej, że jeżeli chodzi o szczegóły dot. tej decyzji to, jak mawiał klasyk, ma Pani „wiedzę ogólną”.

W tej, jakże trudnej dla wszystkich, sytuacji władze samorządowe mają szereg zadań, ale przede wszystkim moralny obowiązek zadbać o wszystkich, potrzebujących pomocy mieszkańców miasta, nawet tych bez zameldowania i będących w stanie nietrzeźwym.

Jednostka, której pracownicy stwierdzili, że „jeśli przywiozą nam na kwarantannę osobę bezdomną, to my opuścimy placówkę” i tak też zrobili, sama zaprzestała wykonywania swoich obowiązków i tym samym wykluczyła się z dalszej potrzeby funkcjonowania.

Obawa o własne zdrowie jest czymś naturalnym, ale co mają powiedzieć lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, noclegowni, czy wreszcie pracownicy elbląskich burs szkolnych, którzy, posiadając dokładnie takie same zabezpieczenia, przyjęli na kwarantannę tę właśnie osobę potrzebującą pomocy i opieki.

Pisze Pani „Jako posłanka Lewicy na tym niedobrym przykładzie widzę konieczność doskonalenia humanistycznego podejścia do spraw ludzi. Jest to szczególnie potrzebne w warunkach narodowej tragedii, gdzie wymagana jest wzajemna empatia.” O jakiej empatii Pani mówi? O tej w stosunku do pracowników, którzy zostawili człowieka w potrzebie, czy o tej, w stosunku do osób, którzy tej pomocy potrzebują. Mamy, jak widzę, inne podejście do lewicowości i empatii.

Nie oceniam decyzji podjętej demokratycznie przez radnych, bo nie mam do tego prawa, ale zapewniam Panią, że nie tylko Pani i dwóch radnych są jedynymi sprawiedliwymi w tej sprawie. To była trudna decyzja, ale jestem przekonany, że podjęta w przemyślany sposób.

W oczekiwaniu na Pani pomoc dla Szpitala Miejskiego w Elblągu, deklarowaną podczas ostatniej „kontroli poselskiej” tej placówki, pozostaję z wyrazami szacunku.

Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pracownicy zrezygnowali bo się bali wirusa. A zrezygnowali tak normalnie "JA BEZ ŻADNEGO TRYBU " przecież tak wolno i nie ponosi się żadnych konsekwencji
 • Czy pozostałe ośrodki też dostały dwa kombinezony malarskie i kilka maseczek? A może na głowę zamiast przyłbic założy się wiadro?! Bo z tego co się orientuję to nawet przyłbic nie dostarczono do Pogotowia Socjalnego!!
 • Ooooo Juuuuliusz!
 • i ten przestraszony człowieczek ma coś wspólnego z normalnymi ludzkimi sprawami
 • Panie Janusz Nowak, nie godzi się ten sposób odpowiadać kobiecie. Nie wspominając, że jest przedstawicielem całego Narodu, bo jest Panią Poseł. Mówi nie tylko w swoim imieniu. Jak masz Pan trochę godności. To proszę przeprosić Panią. A TAK nawiasem, co się z Panem dzieje ?? Jest Pan nie do poznania. Niech się Pan dobrze zastanowi, czy już nie czas na odpoczynek, na emeryturę. Nim Pan utraci tak wielki szacunek, jaki Pan ma jeszcze wśród mieszkańców Elbląga, nie zależnie od poglądów politycznych. Pozdrawiam Pana i elblążan.
 • Niech p. Janusz i ta cała RM idzie pracować w tym "sprzęcie ochronnym" który dostarczyli do pogotowia socjalnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59
  8
  Anonimek1(2020-04-22)
 • ludzki panie , gdzie maseczki dla nas. Uczcie się od Fromborka
 • Kolejny Juliusz do wyżywienia!
 • Cytując: "W tej, jakże trudnej dla wszystkich, sytuacji władze samorządowe mają szereg zadań, ale przede wszystkim moralny obowiązek zadbać o wszystkich, potrzebujących pomocy mieszkańców miasta, nawet tych bez zameldowania i będących w stanie nietrzeźwym." Jak teraz zamierzacie pomóc pracownikom, których pozbawiliście źródła dochodu? Jak zamierzacie pomóc pracownikom, którzy pracują tam naście lat, a niektórzy nawet ponad 30? Jak zamierzacie pomóc pracownikom, którzy nie mają jeszcze praw emerytalnych, a nie należą do najmłodszego pokolenia? Jak zamierzacie pomóc pracownikom, którzy nie nadużywają alkoholu i mają meldunek, to też obywatele, też mieszkańcy miasta? Czy może są gorsi niż RZEKOMO trzeźwy bezdomny! Zaznaczam ten mężczyzna był nietrzeźwy! Miał 2,5 promila i miał meldunek poza granicami miasta!
 • Ale sobie grabicie. Tak po prostu, po ludzku. Idźcie sami się narażać. Pracownicy mieli rację. Placówka nie jest przygotowana do przyjmowania zarażonych. Wykazujecie dużą niewiedzę. Nie pogrążajcie się. Jak można było w tak chamski sposób odpowiedzieć posłance, która broni miejsc pracy. Zwyczajnie po chamsku. Nie ma w was krzty empatii. My popieramy pracowników. Zapłacimy wam za to w kolejnych wyborach!!!! O Boże, kogo My wybraliśmy!!!!!
 • Niewyobrażalna buta "władzy"!!!!. Nawet w minionym okresie władza tak się nie zachowywała.
 • "Nie wiem kto dał Panu prawo do. .. "tak chamskiej odpowiedzi i zajmowania obecnego stanowiska wiceprezydenta. Ale już niedługo, czas na emeryturę.
Reklama