UWAGA!

Sprawdź wyborczy kalendarz

 
Elbląg, Sprawdź wyborczy kalendarz
(fot. WS)

Niecałe dwa tygodnie pozostały do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Osoby niepełnosprawne, które nie są w stanie pójść do lokalu wyborczego, mają czas do 15 maja, by zgłosić do urzędu wniosek o głosowanie przez pełnomocnika. Dzisiaj przedstawiamy szczegółowy kalendarz wyborczy.

W ostatnim czasie wprowadzono wiele udogodnień w głosowaniu w wyborach. Osoby niepełnosprawne i osoby powyżej 75. lat mogą głosować przez pełnomocnika, mogą także wybrać lokal, który jest dostosowany ich potrzeb. Niepełnosprawni w kraju i Polacy mieszkający za granicą mogą oddawać głosy również korespondencyjnie, a osoby niewidome mogą korzystać z nakładek na karty do głosowania w języku Braille’a. Aby skorzystać z tych udogodnień, należy przestrzegać kalendarza wyborczego, który podajemy poniżej.
      
       Kalendarz wyborczy:

       do 12 maja
       - wyborcy przebywający za granicą mają prawo zgłoszenia konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego (zgłoszenie ustne, pisemne, telefaksem lub elektroniczne)
       - wyborca niepełnosprawny może złożyć wniosek w urzędzie gminy o zmianie lokalu, w którym będzie głosował lub zgłosić zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a
       do 15 maja
       - wyborca niepełnosprawny oraz wyborca, który skończył 75 lat ma prawo zgłosić wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi) pisemny wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Do wniosku należy załączyć pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa (wzór zgody dostępny jest na stronach Państwowej Komisji Wyborczej). W przypadku wyborcy niepełnosprawnego należy ponadto dołączyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
       - konsul ma obowiązek wysłania pakietu wyborczego głosującym korespondencyjnie za granicą
       do 18 maja
       - gmina ma obowiązek doręczenia niepełnosprawnemu wyborcy korespondencyjnego pakietu wyborczego
       do 20 maja
       - wyborcy przebywający czasowo na obszarze gminy i wyborcy nigdzie nie zamieszkali mogą składać pisemne wnioski do urzędu gminy o dopisanie do spisu wyborców
       do 22 maja
       wyborcy głosujący za granicą mają prawo zgłoszenia konsulowi wniosku o dopisanie do spisu wyborców (wniosek składany ustnie, telefonicznie, pisemnie, elektronicznie)
       do 23 maja
       wyborcy mogą uzyskać w urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów (na wniosek zgłoszony pisemnie, telefaksem lub elektronicznie)
       25 maja
       głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w godzinach 7-21.
      
oprac. RG, źródło: Koalicja Masz Głos, Masz Wybór
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • " mogą głosować przez pełnomocnika" - doskonała okazja do fałszerstwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  Bedui.Menuhin(2014-05-12)
 • Hehe a kto pojdzie glosowac, POwcy i komunisci :)
 • Nigdy nie zagłosuje na darmozjadów! Niech się za uczciwą pracę fizyczną wezmą, taki oszust Wcisła i rszta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  SłoncePeru(2014-05-12)
 • Portel, a czemu zniknął z Waszej głównej strony herb Elbląga w nagłówku, a zastąpiony został kółkiem z gwiazdkami EUROKOŁCHOZU? Czyżbyśmy narodowość zmienili?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  ŻebyPolskaByłaPolską!(2014-05-12)
 • Portel POwski jest dlatego zablokuje wszystkie reklamy na Waszej stronie
 • krzywa jest gwiazdka po prawej
 • Gwiazdka wróciła na swoje miejsce, dziękujemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  działreklamyportEl(2014-05-12)
 • Peudoprofesor Bartoszewski w spocie wyborczym PO wygląda jak zacietrzewiały pełen agresji staruch, któy gdyby tylko mogł to by strzelał lub tłukł pięścią w normalne myślących przeciwników skorumpowanej PO. Może się obawia, ze wyjdzie na jaw jego prawdziwe oblicze i życiorys :DDDD
 • Nie widziałem, że szemrana profesor Pawłowicz zagląda na portEl :)
 • Skoro Bartoszewski nie mając matury domaga się tytułowania go " profesorem " , to może Wałęsę będziemy nazywać " doktorem " . Niech Bartoszewski opowie wszystkim jak wydostał się z Oświecimia i całą swoją szemraną historię wojenną i powojenną, i niech nie zapomina o swoim synu. Bartoszewski, wie, że jest kilkanaście pytań, które ukażą jego podłe i niegodne oblicze. Może pora przypomnieć, a nie zasłaniac się tym, że to już stary człowiek. Za każde zbrodnie się płaci, a nie chowa za kolesiami z PO.
 • " Dziwne ' przypadki' z życia dziadzia-Władzia. Aresztowany przez Gestapo i przewieziony do Auschwitz, został po kilku miesiącach zwolniony ze względu na. .. zły stan zdrowia. W czasach stalinowskich aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na 8 lat za szpiegostwo (!) został zwolniony z więzienia ze względu na. .. zły stan zdrowia. W stanie wojennym aresztowany i internowany przez SB, został po krótkim czasie zwolniony z interny, ze wzgledu na. .. zły stan zdrowia. Zna ktos takie cuda?"
 • Dziadek Bartoszewski -Czy nieujawnione nagrody pieniężne, kilkadziesiąt tysięcy € rocznie i również nieujawnione w oświadczeniu majątkowym dochody z praw autorskich/sprzedaży jego książek nobilitują polityka i autora, pana Władysława Bartoszewskiego? Weimar: " Adam-Mickiewicz-Preis 2008" , nagrodę Trójkąta Weimarskiego, miał pan Władysław Bartoszewski otrzymać jako " Prof. Dr. Drs. h. c. " Władysław Bartoszewski, ale się okazało, że dostał te nagrodę jako Herr Władysław Bartoszewski, poniewaz na sali był ktoś i czekał, czy dojdzie do zagrożonego w Niemczech wiezieniem, czynu karalnego w Niemczech, jakim jest używanie nieprzysługującego tytułu profesora. Poniewaz tę nagrodę otrzymywali tylko profesorowie, pan Bartoszewski jest pierwszym laureatem tej nagrody jako maturzysta. Polakiem, który pokazał, co Polak potrafi. Imitować profesora.
Reklama